Transientbeskyttelse af RS422

May 12, 2005 5 Replies

Hej Er der nogen der kan give mig et tip om hvordan jeg transientbeskytter en RS422 transmisions linie ? Hver gang lynet slår ned futter min RS422 box af og det er jeg godt træt af. Jeg har jordet skærmen på kablet i den ene ende, men alligevel sker det. Er der noget jeg kan gøre ? Kan man få en enhed til at montere i hver ende af kablet som beskytter mod højspænding ? Det er en større installation og jeg ved ikke præcist hvor kablerne går. Jeg overvejer en trådløs forbindelse, men det bliver en dyr affære (kr 12000) pga. antal enheder.



Mvh JB


JB skrev:

Hej JB,

Prøv at give DANBIT i Køge et ring (5666.2020). De er lidt krakilske mht. salg til private, men de kan måske henvise til en forhandler, hvis du ikke selv er moms'et.

Med venlig hilsen

Casper Nielsen, Greve

JB said the following on 12-05-2005 15:00:

Phoenix har ret meget af den slags, TRABTECH f.ex.

formatting link

Iøvrigt vil jeg nok jorde i begge ender når det drejer sig om lyn/transient beskyttelse

/carsten

"JB" skrev i news:428353d6$0$153$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk

af.

og

Skærmen skal forbindes i begge ender, hvis dette ikke er nok så kan du begynde at tænke på overspændings beskyttelse.

Her er der en lille SMD Dims der er beregnet til at beskyttelse af RS-422

formatting link

PS Den kan købes ved Farnell.

-- Hilsen Peter N Petersen

formatting link
Privat
formatting link
Firma

Hej Carsten Tak for svaret, jeg har kontaktet Phoenix og fået en løsning

Mvh JB

JB skriver:

Ja

Ja

Phønix har MTRAB modulerne, de er ret gode.

Overvej evt om du skal lave noget isolation. Hvis lynet slår ned, kan det inducere høje spændinger og lave potentialeforskel på udstyret. Overvej evt en 422/422 isolator sammen med overspændingsbeskyttelsen.

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, NE2 internetopsætning, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required