Raspberry Pi 3

pogotovo mladim i nadobudnim programerima!

Reply to
vaso
Loading thread data ...

Da, onda imas potrebu za sefovima grupa, koordinaciju i vrijeme koje se trosi na to, pa eventualni medjusobni nesporazumi oko funkcija podkodova drugih itd...

Reply to
vaso

Dakako ali sa puno vecom dubinom. Naime. velike korporacije, i manje dakako, koriste open-source kako bi konkurirali na trzistu. Spomenuo sam NXP u ranijem postu: NXP kao proizvodjac chipova, mora (htio nehtio) u open-source "komunu" ubaciti i brdo svojeg firmware/middleware-a vezanih za (u ovom slucaju gdje radih) NFC chipove. NXP nema izbora, najveci su kupci Sony (koji po rundi kupuje 50M chipova) i koji NXP NFC chipove (upravo model PN65N kojeg testirah/verificirah) ugradjuje u Xperiu modele smartphone (vidi

formatting link
NXP u tom slucaju ne samo da "ubcuje" open-source kod u kodnu bazu Androida/iPhone-a, vec i interno koristi brojne open-source pakete programe za razvoj NFC i mnogih drugih, ne-povezanih, chipova i sustava. Npr. za izradu test-bench-eva za NFC koristio sam Eclipse, GCC i MS 2005 Express combinaciju na desktop strani, i GCC/ARM + Eclipse na embedded strani (jer NXP sve radi dakako, sa vlastitim chipovima iz ARM/LPC serije) + povremeni "izlazak" u Keil compiler, in-house Java-Card OS (JCOB) za programiranje smart-card sustava i secure elemenata + uz masivne open-source libraries raznih vrsta i namjena. PCB design uz koristenje Eagle-a (USA filijala NXP-a to "voli") ali pretezno KiCad-a open-source PCB deign-a. Jedino FPGA podrska je isla uz direktnu Xilinx house podrsku.

Suglasan sam da je ego primitivan motiv ali ego je __jedini__ motiv kao "prirodna-selekcija"-motiv u stilu "samo najjaci prezivljava". Naime, u source-code svijetu svi projekti su konkurentni, mozda ne pocinju kao konkurentni ali svakako zavrsavaju kao konkurentni. Jedino koristenjem "ego-trip" principa i nametanjem svoje volje pa "tko-jaci-kvaci" moguce je postici da kvaliteniji projekt ispliva ili "cut-off" one manje kvalitetne i time se iskristalizira winner. Primjera ima brojnih:, evo jednog: od FreeBSD pokreta, ekipa se zbog ego-a i unutrasnjih sukoba, fork-ala na tri (prezivjele) ekipe: FreeBSD, OpenBSD i NetBSD. I to je dobro, jer ego-trip namece svakom timu da bude jednako kvalitetan, na opce zadovoljstvo svih korisnika. Ima i drugacijih primjera: kada je Oracle kupio Sun, nasljedio je i Java tim, pa tako i SolarisOS tim. Java je srecom opstao, i opstati ce jos dugo, djelom i zbog ogromnog broja korisnika i vrlo jakog razvojnog tima. Ali Solaris OS ima tuzni zavrsetak: bio je zamisljen kao podrska Sparc CPU, interno i kao produkt, i fork-an u nekoliko timova (OpenSolaris, Enterprise itd) medjutim "medjustranacke" svadje, ego-tripovi i fluktuacija ljudi in-and-out zbog frustracija je dovelo do open-sourcanj-a OpenSolarisa kojeg je Sun ubrzo povukao i pretvorio u closed-source. O closed-source inacici se sada malo ili nista zna. Ekipa koja je radila OpenSolaris izgubila je sva right-owner prava i na source i na prava distribucije i na mozebitna patentna prava i sad "tavori" pod imenom IllumOS, s vrlo izglednim zavrsetkom rada i napora u neko doglednije ali skorije vrijeme.

Rigidan, po meni, znaci biti "kratkog fitilja" i gloamazan osobni ego-trip kao sto to Larry Ellisson (vlasnik Oracle-a) i inace jeste, a koji je jednim potezom penkale (prethodjeno s par svadja s OpenSolaris timom) unistio napore OpenSolaris OS tima. S druge strane gledano, upravo je ego-trip s strane OpenSolaris tima ugrozio i na kraju unistio vlastite napore.

Larry Elisson ima i kontradiktorne odluke: open-sourcao je kompletnu SPARC arhitekturu u obliku OpenSPARC-a

formatting link
daklem 64-bit,

8-core, 2 hardware-thread per core arhitekture. Ruku na srce, na prste mozes nabrojiti korporacije ili firme koji od toga mogu izvuci koristi proizvevsi aktuelni chip baziran na OpenSPARCu, ... eli eto Boze moj, nekoliko miliona linija open-source free Verilog HDL koda je na raspolaganju svatkome za ucenje i razvoj vlastitih synapsi. Istovremeno, nesto sto je u pocetku imalo multi-milionsku vrijednost a opensourcanjem pretvoreno u "dzabe", namjena Oracla je istovjetna odluci IBM-a koji preko 50% svojih inzenjera, tj. njihovih inzenjer-sati, "daruje" open source-pokretu: OS koji se vrti pod njihovim serverima (S390, zEnterprise,...) je dakako Linux. To ispada kao "s manje dobijes vise", iliti "dajte ljudima kruha i igara" iliti (shhhh) "pustimo lumene neka razbijaju svoju glavu a mi cemo samo pokupiti vrhnje..." Kao rezultat ovakvih odluka, bas kao i racunjanje sa prizemnim emocijama kao sto je ego developera, IBM, Oracle i mnogi slicni za malo para dobiti ce kvalitetni-visoko optimizirani software i beskonacnu kodnu/developersku bazu.

S onim sto sam napisao prethodno: ovo je tipicna "win-win" situacija.

Veliki broj developera vec otprije rade kao developeri u firmama gdje dobijaju placu. Open-source (s moje strane gledano kao istog) je vise kao zabava + "brain fooder" + "brain synapse training/excersize", te vjerovanje u opcu dobit vs. rigidnost closed-source software-a. Dakle, open-source developeri niti ne ocekuju placu u klasicnom smislu ali je ukupna intelektualna dobit cijele open-source komune mnogo veca nego puki aritmeticki zbroj svih individualnih napora. U konacnici dobijes dobar software za malo ili nista novaca. Plus moralna satisfakcija time sto si pomutio kashu nekom closed-source hegemonu poput Microsofta.

--
Stonethrower 
Superb quality home-made *Slingshot* pure hand-weapons since 70-ies
Reply to
Stonethrower

Nazlost tako je. Da bi stvar bila gora, na Windoz-ima 7 imas i folder /Windows/winsxs koji svaki put neprestano raste kada god nesto instaliras. I nemozes ga ocistiti, barem ja nisam mogao/niti sam previse pokusavao. Kod mene je sada ovaj folder cca. 13Gb. I samo je pitanje dana (tj. nabavke SSD-a) kada cu i doma i u firmi u potpunosti prijeci na Linux, a Windoz-e cu virtualizirati za mozebitne rijetke potrebe.

OK, tehnicki si u pravu, ali meni to lici na jos jednu od vjecitih borbi za korisnike tj. njihov novac. Naime trenutno u igri su brojni milioni korisnika i opci transfer podataka u oblak. Veliki biznis lezi u IoT (Internet of Things) podrsci za sto treba veliki sustav servera koji cini oblak. IoT ce se moci (jednostavno) monetizirati tj. naplatitit u nekoj blizoj buducnosti. Upravo tu lezi bitka, tko ce napraviti veci oblak i privuci vise korisika IoT-a (i kompjuteri opce namjene se mogu str[ati u IoT kategoriju). Takodjer je i trend zamjene klasicnih programa u oblak-bazirane programe, tipa Office -> Office360 a time se __stvara__ populacija Internet-ovisnih korisnika.

Od velikih cloud-a u igri su Amazonv AWS, IBM SmartCloud i Microsoft Azure (i brojni manji serveri/cloud-i) .... a bitka tek predstoji za "tko ce privuci i uciniti ovisnim veci broj korisnika"

Microsoft-ov backup kojeg spominjes je dio predigre od bitke za najveceg cloud-providera.

--
Stonethrower 
Superb quality home-made *Slingshot* pure hand-weapons since 70-ies
Reply to
Stonethrower

OpenBSD je forkovan od NetBSD-a koji je izveden iz originalnog BSD-a kao i FreeBSD. Sva tri projekta imaju razlicite ciljeve. Ali najnapredniji je DragonflyBSD (po meni). Medjutim, OSX je pozajmio bruku koda iz FreeBSD-a ;)

I to je dobro, jer ego-trip namece svakom

Oracle je ugasio Open varijantu , nista cudno, posto namerava da zaradjuje od istog.

U

Mikrosoftu niko ne moze da pomuti kashu zato sto Mikrosoft debelo naplacuje svoj OS, a sa Win 10 su skapirali da se na reklamama moze jos vise novca uzeti. Kolicina resursa sa kojim Mikrosoft raspolaze je ogroman, no opet Windows nije za toliko bolji od drugih operativnih sistema, ali svakako da na desktop-u za sada nema premca. Bilo bi cudno, da nije tako...

Reply to
Melzzzzz

Ja sam presao na Linux krajem 2007 a sad na ovom racunaru uopste nemam instaliran Windows (Win 7,8 i 10 imam u Virtualboxu-). Na poslu koristimo OSX Mac-ove da bi programirali Linux servere (ali neki su instalirali Linux na Mac).

Najveca prednost Linux-a je u tome sto mozes da kontrolises sta se desava. Tacno znas sta koji proces radi. Windows *mnogo* drlja po disku a ne znam sta radi. Dodaj na to i AV softver koji pretrazuje sve sta otvoris... i usporava sistem... Mana Linux-a je u tome sto nemas toliko igara i komercijalnog softvera... i sto update uvek moze da sredi nesto, pa onda moras ili da radis revert ili da cekas sedeci update a do tad ako postoji workaraound. No to opet zavisi da li hoces distribuciju koja skida sve najnovije ili hoces neku koja drzi starije verzije softvera a radi samo security patcheve. Ima za svakoga..

i tu je naravno prica sa podrskom i drajverima stalna boljka. Starija distribucija moze imati kernel koji ne podrzava CPU/GPU pa sve dok ne instaliras novi kernel mozes biti bez grafickog sucelja.

Ja sam prosle godine presao na Manjaro koji je rolling release i zadovoljan sam, ali ne malo sam problema imao sa apdejtima.

Reply to
Melzzzzz

Kopije svojh podataka mogu ( i radim) sam.

mogu za par minuta vratiti sustav s programima, postavkama,

I usput, naravno da mi nije svejedno jel' radim Image od 15 GB, ili od samo 2-3 GB....

Reply to
vaso

Windowsa... Kod Windowsa 7 i novijih u task manageru i resource

memorije zauzeto a za ostalo se slikaj. Disk? Na Windowsima u resource

pokrenuti instalaciju updatea... a linux serveri na kojima radi par usera u strogo decidiranoj aplikaciji malo-malo pa neki ima ispde... Kanda je linux ostao po stabilnosti na nivou od prije 10-15 godina a

je to za neprepoznat.

Reply to
Gnjavator

Reply to
Dario

Slazem se s tvojim rezoniranjem. No vaso je specifican. Negativno.

Zamisli situaciju u kojoj imas:

a) LOC x koji je uredan b) LOC x + n koji je ruzno napisan, tezak za odrzavanje i

Biras... pa, best of both worlds, zar ne? Zato i kazem, "posto kila koda" mi je apsurdna prica jer na kraju balade, kod pises za krajnjeg korisnika. Njemu je tako svejedno sto je "ispod" dok god to a) radi i b) ima performanse koje ga zadovoljavaju.

Na kraju krajeva, kompleksni i teski kodovi cesto donose hrpetine problema pogotovo kad imas specificni prodajni model, gdje korisnik ne zeli davati pare za novu verziju iz novog trunka, nego zeli popravak iz prethodne za koju je platio licencu.

Meni na kraju dana, iskreno, kvalitetu odradjenog posla definira prvenstveno feedback korisnika.

Not my circus, not my monkeys. :) Ali kuzim te, iako ponavljam, na kraju dana, ja ocekujem report do kuda se stiglo. Ovakve price su cisti programerski larpurlartizam, programiranje zbog programiranja a ne zbog krajnjeg korisnika, odnosno narucitelja.

Taj bi odmah dobio otkaz, jer trositi CPU vrijeme na nesto sto je vec davno izracunato i stane u polje 95 64 bitnih uintova. Baceno procesorsko vrijeme.

Malo si pobrkao nesto (barem u konkretnom primjeru Fibonnacijevog niza)

- rekurzivno racunanje je eksponencijalne slozenost (ako me pamcenje sluzi, O(n) = fi^n), dok iterativno ima linearnu slozenost. Da ne pricam kako se rekurzije i threadovi i stack bas i ne vole u kompleksnijim primjerima...

Dakle, tvoj programer za saku koda bi dobio visestruku cipeletinu, IMO. :)

Algoritam uvijek kosta jednako. Zato se i zove algoritam. :)

Optimizacija implementiranog algoritma za specificni hardver, YMMV od jezika do jezika i kompajlera do kompajlera, no ako hoces najbrze, ASM u ruke i Bog da ti grijehe prosti. To danas nije tesko kombinirati s visim programskim jezikom, barem sto se tice C/C++.

Tu si 101% u pravu. Ali, koja je alternativa? IME, trivijalna "trik pitanja" meni su solidan pokazatelj koliko netko moze nauciti. C/C++/ADA ili nesto pedeseto samo je skill, "strani jezik". Ako si netalantiran za strane jezike, obicno si netalentiran i za svoj (osnova).

--
"If you lie to the compiler, 
it will get its revenge." 
Henry Spencer 
http://www.pci-z.com/
Reply to
Bubba

izaso je Raspberry Pi 3, danas je prvi dan prodaje i 300 hiljada komada je izgleda vec skoro rasprodano:

formatting link

formatting link

Novost je ugradjen wifi i 64-bit processor uz istu cijenu ko i do sad.

--
Let There Be Light 
Custom LED driveri prema specifikacijama 
http://tinyurl.com/customleddriver 

Chupo 

Mene zanima ta stvarcica zbog povezivanja preko neta i kontrole uredjajima  
te daljinsko mjerenje rh/temp. 
Jel netko s grupe pokusao to napraviti?
Reply to
BladeRunner

Indexiranje, analiza i defragmentacija,

automatsko komprimiranje?

Kako mi nedostaje onaj zvuk ubrzanja diska

Reply to
vaso

/cut Sv sam procitao i razumio, premda nisam suglasan bas sa svime sto si rekao i ti dobro rezoniras ... ... ali mislim da ovdje u raspravi ovakve naravi treba stati. Barem cu ja stati. Bez ljutnje ili any hard feeling prema tebi. Samo zato da ne ispadnem kao Vaso 2.0.

Jedino priznajem da sam napravio tippo sa O(n) brojem. Ispricavam se. O(n) je metrika computational complexity (zaboravio/neznam kako se kaze na hr). O Fibonnaci-u se necu ispricavati jer je to bio nespretno odabrani banalni primjer, premda realni. Priznajem da sam u toj "tocki infleksije" i sam se pretvorio u laprdalo, ali opet ne s namjerom konkurirati Vasi.

Usput, i ja am bio gorljivi protivnik Vasinih provokacija do prije nekih 3-4 godine (bas kao i "Coin" prijasnjiih godina kojeg poznajem i osobno, i "while(1)" i jos neki stalniji clanovi sa grupe koji su redovito bili iritirani Vasom), ali ...

... gledano iz trece perspektive (~trece osobe), napikavanje Vase moze proizvesti negativni efekt. Stoga sam ja generalno, ne samo Vasu vec i sve druge wannabe-je, jednostavno prestao kriitizirati ili potkapati bilo koga. Radije ignoriram tj. lagano ali sigurno sve vise i vise pretvaram se u lurkera. "Coin" se upravo zbog visokog sutupnja iritiranoscu Vasinim napisima (a to znam iz privatnih prepiski sa "Coin"-om) postao lurker (ne sudjeluje i/ili je prestao pratiti grupe).

Alternativa je postati troll ... a za to nemam ni vremena ni zivaca.

--
Stonethrower 
Superb quality home-made *Slingshot* pure hand-weapons since 70-ies
Reply to
Stonethrower

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Molim te, povuci podcrtano! :)

Slozenost algoritma.

Ja sam vasu spomenuo jer mi te je bilo zao koliko si truda i tipkovnice istrosio. S druge strane, konkretan razgovor na hr Usenetu je rijetka ptica... Tako da, molim te, vrlo rado cu cuti tvoju stranu, jer kao rekoh, tihi sam divitelj. :) Ove "isprike" i slicno - pa meni to iskreno nije bila poanta, stvarno se nadam da nije tako shvatjeno... ;)

--
"If you lie to the compiler, 
it will get its revenge." 
Henry Spencer 
http://www.pci-z.com/
Reply to
Bubba

Bubba, ja i te kako cijenim otvorenost, naravno i hvalu, a iznad svega konstruktivnu kritiku (jer mi ego nije napuhan pa iz takve kritike mogu izvuci korist i samokorigirati se). Nisam niti cu shvatiti tvoju mozebitnu kritiku bilo kako negativno. Stovise, drago mi je da si iskren a po konstrukcijama tvojih recenica, kao i alokventnoscu, vidim/citam da si osoba na mjestu.

Medjutim, moram, generalno govoreci, ponovo se osvrnuti na Vasu, i zbog sebe, tebe a i drugih koji ovo citaju. Ja smatram, IMO, nakon poduljeg vremena citajuci (cesto) Vasine postove/reply-e, s povremenom "interakcijom" s Vasom, kako je Vaso "troll in training", on nema dubinsko tehnolosko znanje, mozda ga zeli imati, ima nekakvog znanja, katkada voli dobiti nedvomislen odgovor __ali__ newz-i mu sluze kao nekakva zabava, pa se brani sarkazmom kao necim s cime pokriva nedostatak znanja. Prije je bio jos i gori, prije par godina ostro sam ga osudio da koristi sanaderizaciju (odgovaranje na pitanja s pitanjem) ali se izgleda malo oporavio od toga, biti ce da je ipak malko stasao i/ili ostario, sto ima veze a zivotnim iskustvom. Osim njega, ima jos slicnih, "Vaso 0.9" ali ti neki ljudi ipak imaju nekakvog respekta.

Dakle, da skratim: Vaso je visoko na krivulji Donning-Kruger efekta, a s moje strane ja nemogu nego reagirati po principima Poe's zakona, dakle konvergirati se u lurkera ili kompletno ignorirati. Svakako preporucujem dubinsko razumijevanje ovih pojmova, jer te (i svakoga tko cita ove redove) moze spasiti mnogo zivaca u blize/daljnoj buducnosti, u svim aspektima zivota (naravno, osim ako to vec i sam neznas)

Poe's Law:

formatting link
Donning-Krueger Effect:
formatting link
(ima oboje i na Wikipedi-i ali RationalWiki je bolji)

Iz ista gornja dva pojma/razloga ja sve manje i manje kontribuiram u ovu grupu, hr.sci.mikrokontroleri sam davno, namjerno, napustio a ovu grupu, polako & sigurno, "prepustam" mlajdima. A ja cu u dogledno vrijeme, kao u kaubojskim filmovima, "ride off into the sunset", otici netragom/neglasom u ropotarnicu povijesti.

--
Stonethrower 
Superb quality home-made *Slingshot* pure hand-weapons since 70-ies
Reply to
Stonethrower

:) Sjetio sam se kasnije i deckiju koje si naveo u proslom postu kao takodjer kompetentnu ekipu koja je u tragovima ostala na newsima. Sada bih mogao nabrojati jos par ljudi i tu bi se zatvorio krug od cijelih 10; strah me je nabrajati jer cu sigurno ispustiti nekoga...

/snip

A propos vase, covjek je, kao sto sam vec vise puta ustanovio, teski psihicki bolesnik. Nije potrebno mnogo da se uvjeris kako IT/elektro teme nisu jedine gdje pokusava... "nesto"... pa to onda jedino neslavno zavrsi. Newsi su mu jedino mjesto gdje imati mentalne polucije bez ozbiljnih sankcija, a meni dobro dodje za malo razonode i da mi se preko XNewsa ne nahvata digitalna paucina. :)

Nastavno na to, zao mi je sto uopce gubis elasticnost zglobova na njega u smislu bilo kakve racionalizacije. Osim po njegovom stilu, covjek imenom i prezimenom otvoreno priznaje da laze i krade. Vjerujem da bi specijalizanti psihijatrije na njemu imali sto za raditi cijelog profesionalnog radnog vijeka.

Ajde, ajde, ovo je malo dramaticno bilo sada, ne bih ja gubio nadu samo tako (mozda jer sam sigurno dosta mladji od tebe ;)), ali vidis da se u modu vracaju vinili, walkmani i ostali techno hipsteraju danasnjice, pa mozda restauriramo i newse u dogledno vrijeme... ;)

--
"If you lie to the compiler, 
it will get its revenge." 
Henry Spencer 
http://www.pci-z.com/
Reply to
Bubba

Damir

Reply to
Damir

Kakve ozbiljne sankcije za slobodu govora i misli!?...LOL

Reply to
vaso

ALO! Nemoj tako! Zadivljen sam da Vaso ne odgovara uvredama na uvredu, nego se samo brani. Upoznao sam ga i osobno prilikom "jedne transakcije" kao i Tebe i ostavio je na me jako dobar utisak.

Reply to
Luka Ä?avara

Ja doduse koristim ODROID board-ove (U3/C1/C2) pa cu ti dati par linkova/ideja vezano za ODROID, ali buduci su ODROID C1/C2 kompatibilni sa Raspberry 2/3 (barem na nivou i/f tj. GPIO-a), pokusaj ovako ili barem baci pogled pa ces dobiti pokoju ideju:

- pogledaj Chapter4 (ili direktno na pg59) ODROID-ovog UG-a:

formatting link
kako bi stekao dojam kako se to radi na ODROID-u + WiringPI (ignoriraj ODROIDove detalje, obrati paznju na GPIO konektor)

- download WiringPi (GPIO library) sa

formatting link

- na istu foru, instaliraj WiringPI na RPi, potom spoji temp/hum sensor Sensirion SHT1x (npr. SHT15), ili kojeg vec imas (pordazumjeva se digitaslni interface TWI, I2C, SPI ili kajgod) preko GPIO-a

- u Python-u, Qt-u ili sto vec imas, izradi aplikaciju

--
Stonethrower 
Superb quality home-made *Slingshot* pure hand-weapons since 70-ies
Reply to
Stonethrower

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.