Tani wzmacniacz (miniwieża) do Chromecasta Audio

Nabyłem ostatnio Chromecasta Audio, z myślą o używaniu go razem ze starą wieżą Sony do nagłośnienia niewielkiego pokoju. Wieża mam już swoje lata i przez dłuższy czas leżała w "graciarni", czekając na lepsze czasy. W momencie odłożenia niedomagał w niej laser i teraz faktycznie nie czyta CD, ale to nie ma wielkie znaczenia, bo nie takie miało być jej główne przeznaczenie.

Niestety po podłączeniu Chromecasta okazało się, że pasmo jest dość mocno zawężone i jakości daleko do HiFi. Szczególnie wysokie tony były dość mocno obcięte. Chwilowo podłączyłem inną wieżę (która jednak musiała potem wrócić na swoje miejsce) i okazało się, że głośniki są w porządku.

Teraz szukam czegoś, co mogłoby zastąpić wieżę właściwie tylko w jednej, jedynej funkcji: wzmacniacza do Chromecasta. Wielkich wymagań niem, byle tylko grało czysto. Głośników równie dobrze może nie mieć, lub mieć jakieś pseudogłosniki - podłączę obecne. Czy któraś ze współczesnych "miniwież" się nada? Albo jakiś tani wzmacniacz? Ja wiem, że pewnie za chwilę pojawią się tutaj fani Unitry, proponując zakup czegoś sprzed 30 lat, ale tak po prawdzie, to naprawdę nie za bardzo mam ochotę za parę miesięcy wymieniać wyschnięte/spuchnięte elektrolity. Gdybym miał ochotę na takie grzebanie, to zabrałbym się za naprawę obecnego sprzętu. Niestety - za mało czasy i za dużo innych spraw na głowie. ;)

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Jako antyfan Unitry i RFT (to i to socjalistyczne g..o) polecam JVC z poczatku lat 90 ze scalakiem SuperA

Jakby co, to ja mam za duzo czasu, praca się na mnie obraziła.

Włodek

Reply to
invalid unparseable

Ja bym szedł w klasę D. Nie grzeją się, są małe, pobierają prawie nic bez sygnału i mają dość dobre parametry... Jak się chcesz troche pobawić to u chinczyków kupisz kit lub gotową płytkę za klikanaście dolców.

c.

Reply to
cezar

W dniu 2016-03-25 o 16:33, Atlantis pisze:

Jeśli masz źródło dźwięku, to może kup tylko jakieś w miarę przyzwoite głośniki aktywne, np. takie coś:

formatting link

Reply to
Adam

W dniu 2016-03-25 o 20:04, Włodzimierz Wojtiuk pisze:

Hmm... Wygląda na to, że wieża wymagała mniej pracy, niż sądziłem. Wystarczyło wymienić parę elektrolitów we wzmacniaczu mocy i w okolicy wejścia "PHONO". Teraz już nie ma efektu zwężonego pasma. Zdałem sobie jednak sprawę z czegoś innego - to "PHONO" to wejście gramofonowe o znacznym wzmocnieniu, w związku z czym:

1) Poziom głośności na Chromecascie musi być ściszony prawie do zera, co jest o tyle irytujące, że nie pozwala na regulowanie głośności z poziomu telefonu lub tableta. 2) Przedwzmacniacz generuje szum, którego nie ma np. po przełączeniu na magnetofon albo CD.

Wieża to HCD-H450M. Ma ktoś może jakiś schemat do tego? Zdemontowałbym ten przedwzmacniacz i zrobił obejście...

Reply to
Atlantis

On Fri, 25 Mar 2016 21:11:40 +0100, Atlantis napisał/a:

Nie dziwię się że nie ma sopranów, na wejściu gramofonowym jest korekcja RIAA.

formatting link
chyba że pod przetwornik piezo, ale wtedy to nie było by takiego wzmocnienia.

Reply to
Bo(o)t manager

W dniu 2016-03-25 o 21:11, Atlantis pisze:

Zwykle ten przedwzmacniacz jest wyraźnie widoczny, czasem nawet ekranowany (ale to w lepszych sprzętach) i osobno wyprowadzony na przełącznik wejść (ten jest zwykle ZA nim). Tu jest raczej tak samo, tzn wzmacniacz jest pod ekranem.

formatting link
Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Zastosuj filtr anty-RIAA

Reply to
tomek

W dniu 2016-03-25 o 22:45, Dariusz Dorochowicz pisze:

Ok, znalazłem schemat:

formatting link
Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem. Co mam zrobić, żeby uzyskać wejście AUX zamiast PHONO?

Usuwam elementy znajdujące się wewnątrz prostokąta narysowanego przerywaną linią i zamieniam wartości elementów z opisów w prostokątach, na spoza nich? Co ze zworkami JW63 i JW64? Niby też są otoczone przerywaną linią, ale chyba powinny być wlutowane, bo przepuszczają sygnał audio?

Reply to
Atlantis

Nie kombinuj. Zrob filtr anty-RIAA. 3 oporniki i 2 kondensatory i po temacie. Schowac go mozna w obudowie chincha na upartego.

Reply to
tomek

W dniu 2016-03-25 o 23:55, tomek pisze:

To pomoże zarówno na przesterowywanie wejścia, jak i obcinanie sopranów?

Reply to
Atlantis

Przede wszystkim to wejście korekcyjne, z charakterystyką silnie opadającą. Trzeba przerobić sprzężenie zwrotne.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2016-03-25 o 23:55, tomek pisze:

Generalnie jednak wolałbym przerobić wieżę tak, aby była kompatybilna ze współczesnym sprzętem. Gramofonu raczej już do niej nie podłączę.

Reply to
Atlantis

W dniu 26.03.2016 o 06:47, Atlantis pisze:

Jak uwazasz. Gramofony wracaja na salony. Ja swojego Bernarda trzymam w pawlaczu ladanie owinietego w folie. Kiedys zarobie na nim krocie ... ;-)

Reply to
tomek

W dniu 2016-03-26 o 07:54, tomek pisze:

Nawet jeśli, jest wielce wątpliwe, żebym podłączył go właśnie do tej wieży. Prędzej złożę jakiś bardziej klasyczny zestaw z modułów pasujących do gramofonu. Ta wieża po prostu leżała bezużytecznie przez ostatnie lata, aż w końcu pomyślałem, że może się do czegoś przydać wraz z Chromecastem Audio.

Mógłbym prosić o jakieś informacje odnośnie przeróbki? W elektronikę analogową jeszcze się nie zagłębiałem, a moje projekty w tej dziedzinie ograniczają się do odtwarzania cudzych rozwiązań...

Reply to
Atlantis

Nie znam schematu ale szukalbym wyjsca z opampa (pewnie jakis podwojny

741) we wzmacniaczu riaa (okolicje wejscia gramofonowego) i zmostkowalbym go bezposrednio do gniazda wejsciowego. Oczywisce istniejace polacznie do wejscia opampa nalezy przerwac. To taka najprostsza rzezba ;-)
Reply to
tomek

No to zrób to co przewidział producent, dla uproszczenia odciąłbym tylko zasilanie IC750 zamiast wylutowywać.

Włodek

Reply to
invalid unparseable

W dniu 26.03.2016 o 00:05, Atlantis pisze:

Dokladnie tak to ma dzialac

Reply to
tomek

W dniu 2016-03-25 o 16:33, Atlantis pisze:

Nie wiem co oznacza "tani", ale dla porządku podaję taką nazwę: Scythe SDAR-2100.

Reply to
PeJot

W dniu 2016-03-26 o 00:25, RoMan Mandziejewicz pisze:

I to jest najlepsze z punktu widzenia jakości dźwięku i prostoty modyfikacji ukłądu rozwiazanie. Wywalasz C754, 755, 774 i 775. Mam wątpliwości co do C752 i 772, bo one mogą mieć wpływ na stabilnosć układu. To pozwala na uzyskanie płaskiej charakterystyki. A potem w zależności od tego ile sygnału możesz do układu wepchnąć albo zabierasz C753/R753 (co łatwiej) i C773/R772, albo zmieniasz wartości rezystancji R752/753/754 i odpowiednio R772/773/774. Początek musisz zrobić sam, tzn wywalić pojemności - najlepiej łącznie z elektrolitami - wtedy będzie wiadomo co dalej. AntyRIAA to jest kiepski pomysł skoro szumi.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.