speców od Atmega128

Dzień Dobry

Mam pytanie do ludzi, którzy mają obcykany w/w procesor, w temacie małego poboru prądu zwłaszcza. Tytułem wstępu dodam, że osobiście znam zagadnienie od strony PICów Microchipa ale bym chciał pewną rzecz na atmega zrobić bo jest gotowe hardware.

Do rzeczy:

Atmega 128 normalnie chodzi na kwarcu około 7MHz, dodatkowo jest miejsce na kwarc 32768. Życzyłbym sobie, aby liczyło toto czas rzeczywisty (normalny zegar/kalendarz), było wybudzane kilka razy na sekundę (interwał nie musi być super dokładny) celem odczytu wejść dwustanowych i miało średni pobór prądu z baterii nie przekraczający około 10uA. (no może 20uA max). W przypadku gdy jest prąd, chodzi z zasilacza i hardware ma możliwość stwierdzenia obecności zasilania.

Pytanie: Czy Atmega to będzie potrafiła? Jeśli tak, to zagłębię się w dokumentację.

Oczywiście hardware było tak projektowane, aby można było poodcinać wszelkie wycieki prądu, odseparowane zasilanie z baterii, etc.

Pozdrawiam

jp

Reply to
jacek pozniak
Loading thread data ...

W dniu 2017-04-11 o 07:54, jacek pozniak pisze:

Robiłem kiedyś dawno coś na Atmega (nie wiem której), co miało brać mało prądu. Pamiętam, że do zasilania zastosowałem Torex: XC6216 i jego prąd zasilania wynoszący 5uA był porównywalny z tym co szło na procesor. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

mcp1703 ma jeszcze mniejszy Iq na poziomie 2uA.

Reply to
Marek

W dniu 2017-04-11 o 13:24, Marek pisze:

Ale toleruje max 18V na wejściu. Ja dla 12V stosuję transile 18V które impuls 25A obcinają do około 25V. Dlatego szukałem stabilizatora tolerującego co najmniej 25V. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Impuls prądowy? Przecież transle działają w dziedzinie napięcia a nie prądu...

Reply to
Marek

W dniu 2017-04-11 o 15:25, Marek pisze:

Co to znaczy działać w dziedzinie napięcia? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Transil wyzwala napięcie a nie prąd (Vb).

Reply to
Marek

W dniu 2017-04-11 o 16:03, Marek pisze:

Nic nie rozumiem. O jakim wyzwalaniu mówisz? Coś podejrzewam, że mówimy o jakichś innych elementach. Ja mam na myśli np:

formatting link
P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dokładnie o tym mówię. Drugi parametr Vb (breaking voltage). To napięcie wyzwala tą diodę a nie prąd. Reszta partnerów to tylko konsekwencja przyłożonego napięcia. Pisanie o impulsie prądowym w przypadku transila ma taki sam sens jak pisanie, że napięcie zabija (prąd zabija a nie napięcie).

Reply to
Marek

W dniu 11.04.2017 o 17:03, Marek pisze:

Nic tam nie jest wyzwalane, tylko zaczyna mocniej przewodzić (jak zenerka) a prąd ma jak najbardziej sens, bo musisz być w stanie oszacować maksymalne napięcie na transilu podczas impulsu.

Reply to
Zbych

W dniu 2017-04-11 o 17:03, Marek pisze:

Nadal nic nie rozumiem. Sprecyzuj co oznacza "wyzwalać diodę". P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Który prąd i jak to się ma do oryginalnego kontekstu 25A?

Reply to
Marek

Robię non stop na Atmedze128, ale akurat "normalnie", nie oszczędnościowo... więc nie mam doświadczenia.

Natomiast , rozważałem swego czasu zrobienie RTC na atmelach i pamiętam, że sensownie mi to wyglądało (pod względem prądożerności) tylko na Attiny. Więc wątpię, żeby M128 się nadała... Ale pewności nie mam.

Reply to
sundayman

No właśnie, tak już trochę powertowałem dzisiaj pdf i widzę, że max co mogę osiągnąć to 25-30uA (z włączonym watchdog).

To mi na jakiś czas wystarczy; wsadzę większą bakterię, a docelowo to chyba się nie obejdzie bez nowego hardware.

Pozdr jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu 2017-04-11 o 07:54, jacek pozniak pisze:

Myślę że od tego trzeba było zacząć, str 388 i widać że dla 3,3V przy

1Mhz bierze 1mA prądu, jeżeli będzie budzona co sekundę na okres 20uS to średnia wyjdzie na 20uA. 20uS to daje około 15-20 instrukcji, można się wyrobić w przerwaniu. Ale ta mega daje jeszcze inną możliwość, można wybrać główny zegar jako low power 128khz, a 32khz podłączyć pod timer 2 który go będzie zliczał i zapewni Ci odpowiednią dokładność, str 47 i 185 pdf-a.

Wtedy uzyskasz zużycie przy 3V zasilania na poziomie około 0,25mA przy ciągłej pracy, str 390. W power down bierze 2uA przy 3,5V.

Reply to
Janusz

Oczywiście to tylko teoretycznie policzyłem, w praktyce może wyjść trochę więcej tego prądu (albo mniej).

jp

Reply to
jacek pozniak

Prąd transila. Tak się ma, że szacowany prąd transila w tym układzie wynosi 25A. Przy prądzie 25A napiecie na tym konkretnym transilu wynosi ~25V.

Reply to
Pcimol

Muszę skonfrontować, to co napisałeś, z dokumentacją. Kwarc 32768 mam na dedykowanych nogach Atmega więc nie wiem czy się da "podłączyć pod Timer2"; wygląda jakby tylko timer0 mógł robić jako RTC (co miałem zamiar wykorzystać).

Na głównych oscylatorze mam kwarc 7MHz i dodam jeszcze, że urządzenie korzysta, gdy jest prąd, z UARTów; nie wiem czy internal oscylator jest wystarczająco stabilny.

jp

Reply to
jacek pozniak

Podałem Ci stronę gdzie to pisze, zegarkowy da się TYLKO podłączyć pod timer2.

Zapomnij, tylko timer2.

Nie jest.

Reply to
Janusz

Piotr Gałka pisze:

On chyba myśli że to działa jak tyrystor.

Reply to
AlexY

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.