speców od Atmega128

^^^^ 20nA

Jesli ma byc uzyty kwarc to wypada uwzglenic czas na stabilizacje czestosci oscylatora, a to wiele tysiecy taktow. Wiec takie wybudzanie to albo do pracy na oscylatorze RC albo na dluzej.

Reply to
antispam
Loading thread data ...

Nie kumam, nie można wykorzystywać kwarcu 32768 podłączonego do TOSC1,2 i taktującego Timer0?

Tekst z dokumentacji:

· Bit 3 ­ AS0: Asynchronous Timer/Counter0 When AS0 is written to zero, Timer/Counter0 is clocked from the I/O clock, clkI/O. When AS0 is written to one, Timer/Counter is clocked from a crystal Oscillator connected to the Timer Oscilla- tor 1 (TOSC1) pin. When the value of AS0 is changed, the contents of TCNT0, OCR0, and TCCR0 might be corrupted.

jp

Reply to
jacek pozniak

Poszukałem tamtego mojego projektu niskoprądowego. To było na ATmega644P. Mam zanotowane coś takiego:

Prąd zasilania ZR02. Tryb PwrDown (wyjście 85us): BrOut off, REN=1 - Izas=12uA (pomiar = 11uA), BrOut on, REN=1 - Izas=45uA (pomiar = 28uA).

Nie jestem pewien, ale to mi wygląda na prąd zasilania całego urządzenia (razem z tymi 5uA na stabilizator). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-04-11 o 22:19, AlexY pisze:

Też tak podejrzewałem - dlatego wcześniej pisałem, że chyba myślimy o innych elementach, ale potwierdził, że o tych samych.

Daję mu szansę rozwiązania problemu samemu. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Nie tyrystor, czepiacie się nieporęcznie użytego "wyzwalania".

Nadal podtrzymuje, że pisanie o prądzie w takim kontekscie transila było zupelnie niepotrzebne (w użytym kontekscie). Dla mnie eot bo nie chce mi się przepychać z tłumaczeniem tego. Jak do tej pory nie załapaliście to już nie załapiecie o co chodziło.

Reply to
Marek

W dniu 2017-04-12 o 12:48, Marek pisze:

Według mnie jakakolwiek konstruktywna dyskusja wymaga co najmniej posługiwania się tym samym zestawem pojęć. Jak na tym poziomie występują rozbieżności to pierwszym krokiem powinno być ich wyjaśnienie.

Najpierw rzuciłeś pojęciem, że transil działa w dziedzinie napięcia. A jak zapytałem co masz na myśli to wrzuciłeś drugie, równie niejasne hasło - wyzwalanie.

Stąd moje pytania.

Ch-ka transila/Zenerki w kierunku zaporowym jest mniej więcej taka sama jak diody, czy LEDa w kierunku przewodzenia. Różnice są tylko ilościowe, nie jakościowe. Czy o diodzie, czy LEDzie też powiesz, że działają w dziedzinie napięcia?

Kontekst był taki, że wskazałeś stabilizator o maksymalnym napięciu na wejściu 18V, a ja wyjaśniłem dlaczego nie mogłem go zastosować w tym konkretnym moim układzie.

Aby to uzasadnić potrzebna mi była informacja jakiego rzędu przepięcia spodziewam się wejściu stabilizatora - czyli na stosowanym przeze mnie transilu, a to wynika z tego jaki maksymalny impuls prądu przez niego przepłynie i z ch-ki transila.

Nadal nie wiem jak określasz spodziewane przepięcie na transilu "działając" jedynie w dziedzinie napięcia? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-04-12 o 09:06, jacek pozniak pisze:

Ok, nie doczytałem, w innych jest tylko do timera2 i to mnie zmyliło.

Reply to
Janusz

No tak, 3xwięcej niż microchip, ale cóż, jest gotowy hardware więc zrobię po rusku; wsadzę większą baterię :) Zawsze to jakieś rozwiązanie, zwłaszcza, że amega mi się bardziej podoba niż Microchip (lepszy kompilator).

Pozdrawiam

jp

Reply to
jacek pozniak

A co się nie podoba w XC8? I który układ masz konkretnie ma myśli?

Reply to
Marek

W dniu 11-04-2017 o 07:54, jacek pozniak pisze:

Jeżeli chodzi o Atmela (Microchip) to czemu Atmega, a nie XMega. Nowsze i zegary dużo stabilniejsze(nawet USB na wewnętrznym chodzi). Może któraś xmega jest zgodna pinowo. Są rodziny z wbudowanym RTC - Real Time Calendar Są także z RTC - Real Time Counter. Przejrzyj w tym zakresie książki Pana Tomasza Francuza.

Reply to
konsul41

Nie używam ostatnich wersji bo wydaje mi się, że są nieprzewidywalne. A moja programistyczna robota to zazwyczaj jest przenoszenie już napisanego kiedyś i działającego kodu i dodanie trochę kleju. Generalnie nie robię tego na codzień, tylko jak potrzeba

  1. Parę lat temu poległem na tcp/ip Microchipa; nie mogłem go zmusić do penych zachowań, bardzo dziwne zachowania; przestawiasz funkcję w pliku żródłowym(!) i działa bądź nie.
  2. Nie dałem rady satysfakcjonująco przenieść uIP na microchipa (pic18); trochę działął, trochę nie.
  3. A ostatnio, parę miesięcy temu musiałem proste zagnieżdzenie funkcji rozbić na dwa wywołania bo jakimś cudem gubił jedną tetradę z bajtu (naprawdę prosta rzecz). Wcześniej, na innej wersji kompilatora i innym procku (podobnej wielkości) działało OK. Problem wystąpił w procesorze
16F1936, kompilator picc16 v9.70. Jestem pewny, że jakby żródło było dłuższe/krótsze lub zawierało inną ilość funkcji czy czegoś tam to mogłoby byc OK.
  1. Takich dziwnych akcji pewnie bym sobie jeszcze ponaprzypominał. I dodam, że zazwyczaj zasobów pamięciowych jest wystarczająco. Pice serii 16 i 18.

Pewnie avr-gcc też ma swoje kwiatki. Ale na razie nic tragicznego się nie zdarzyło, fakt za wiele nie robiłem. :)

jp

Reply to
jacek pozniak

nieprzewidywalne.

Oczywiście używałeś płatnej wersji xc8? Darmowa wstrzykuje w kod instrukcje spowalniające aczkolwiek nie powinna psuć.

No hmm zaležy jak bardzo "przestawiłeś" tą funkcję, to cbyba nic zaskakującego, że zmieniając kod można popsuć. Pamietasz komkretnie jaki był problem? Aktualnie doktoryzuję się z tego stosu i bardzo mnie interesują problemy z nim innych userów. U mnie ten stos działa od lat bez problemów w ciężkich warunkach jako dość obciażone serwery www na pic32. Na pic18 wymaga zwiększenia stosu do dwóch banków (min 512 bajtów) bo inaczej będą problemy.

Reply to
Marek

Ale to starsza jakaś wersja stosu była (na owe czasy oczywiście najnowocześniejsza :) ) To było parę lat temu, dokładnie nie pamiętam, procesor pic18F252, kompilator nie pamiętam. Temat wdrożyłem w kilku miejscach ale kiepsko coś radził sobie z DHCP; skargi były, że coś tam za często rozsyła. Przy najbliższej modernizacji obiektów wywaliłem urządzenia na tym oparte. W związku z tym projektem jeszce jedna rzecz mi się przypomniała: ciut nowszy kompilator żle ten kod kompilował (nie działał). Dyskwalifikacja.

Ale uzywam (do prostych zastosowań), chyba pierwszego stosu Microchipa (bezstanowy!), trochę go powyginałem pod swoje potrzeby. Ale to tylko do pewnych zastosowań się nadaje; brak możliwości DHCP, klienta, tylko serwer co jedną ramkę może wysłać. ALE DZIAŁĄ. Oryginalnie powstał na pic16 ale dał się bezproblemowo przenieść na pic18 i jest ok. Ale nie odważyłbym się już go kompilować, używam skompilowanych przed laty hexów.

Pewnie tak, ale trochę mnie przerastają problemy typu że, coś dopiszę i się sypie (bo z tego żyję).

Ale na pic32 to chyba już gcc? A może nie?

jp

Reply to
jacek pozniak

tak.

Reply to
Marek

Samo pole elektryczne, wektor E, też.

Reply to
slawek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.