adc w atmega128

Witam!

Gdzie moge znaleść informacje (oprócz datasheet i google) jak podłączyć i zaprogramować w C pomiar napięcia przez atmega128? Może jakaś gotowa funkcja/biblioteka?

pozdr. i z góry dzięki

Reply to
pioneer
Loading thread data ...

pioneer napisał(a):

A co Ci potrzebne oprócz dokumentacji w PDFie? Ważne jest połączenie VCC z AVCC, najlepiej przez ferrycik (kondzioł 100 nF tuż przy AVCC). Dodatkowo 100 nF do pinu AREF.

W sofcie włączasz przetwornik, wybierasz wejście multipleksera, napięcie referencyjne (np. 2,56V), czekasz nieco na ustabilizowanie AREF, odpalasz pomiar, czekasz na gotowość pomiaru, odbierasz pierwszy wynik i wyrzucasz do kosza. Dalej możesz mierzyć normalnie. Polecam zrobienie np. 64 pomiarów i uśrednienie wyniku - ADC przy wbudowanym źródle napięcia referencyjnego potrafi nieźle w AVRach szumieć.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

tylko zeby mi nikt nie robil tego metoda zapisywania do tabelki 64 wynikow a potem ich sumowania i dzielenia przez liczbe 64! ;) bo juz takich widzialem 'programistow' To sie robi przez dodawanie do siebie kolejnych 64 wynikow (w zmiennej typu word lub wiekszej, zeby sie zmiescilo wszystko), a potem przesuniecie w prawo o 7 bitow.

Reply to
BartekK

BartekK napisał(a):

:-[=] Sam bym na to nie wpadł... Jakiś "zdolny" student?

Oczywiście. Akurat zsumowane 64 pomiary 10 bitowe bardzo ładnie się mieszczą razem w 16 bitach a przesunięcie w prawo na końcu można sobie darować - wynik po prostu będzie w innym formacie (dokładniejszy o 6 bitów). I tak trzeba zwykle to przeskalować do wyświetlania w mV czy co tam się mierzy.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

ta jest... bardzo zdolny, jak widac - obronil magistra i juz pracuje na uczelni (chyba jako jakis 'pomagier') i nad doktoratem mysli...

Reply to
BartekK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.