Kan man koppla in ADSL-modemet i USB-porten på datorn? b/l
ADSL-uppkoppling
Mar 19, 2008
5 Replies
Det finns ADSL modem för USB, men dessa är ej rekommenderade (pga problem). Bl.a. så klarar inte USB porten dom effektkrav som är lämpliga.
Kan dessa modem klara av att ta emot och sända på en låg nivå? Jag ska ha denna dator till en reservdator om huvuddatorn inte är tllgänglig. b/l
Bernt skrev:
Så du ska alltså ha ett USB-anslutet ADSL-modem som reserv till ditt ordinarie ethernet-anslutna ADSL-modem ut ifall din huvuddator inte finns tillgänglig!?
Jag skulle istället skaffa ett nätverkskort som man pluggar in i antingen USB-porten eller i PCMCIA-porten (är ej hundra på stavningen) och (eventuellt) även en router. Fördelen med denna lösningen är att du har möjlighet att flytta filer mellan den bärbara och den stationära.
/
Demmpa
"Demmpa" skrev i meddelandet news: snipped-for-privacy@mid.individual.net...
Det kan vara en lösning om datorerna är på samma plats. b/l
Det beror på om modemet har en USB-port.
Bart: I didn?t think it was physically possible, but this both sucks *and* blows.
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required