Źródło prądowe sterowane napięciem z C/A

Muszę posterować podświetleniem LED w wyświetlaczu LCD. Dotychczas robiłem to pwm-em. Teraz mam w układzie przetwornik A/C z wyjściem C/A i pomyślałem sobie, że to C/A wykorzystam właśnie do regulacji podświetlenia.

Znalazłem schemat sterowania diodą laserową:

formatting link
Czy mógłby ktos pomóc w dopasowaniu powyższego schamatu do mojego układu?

Mam zasilanie 5V, podświetlenie białe led wymaga 3,3V i max prąd 50mA. Wszystkie elementy MUSZĄ BYĆ smd, sterowanie w minimum 10 krokach. Chciałbym układ jak najprostrzy bo zawsze mogę dać jeden scalak pwm ds1050, który załatwia sprawę ale podnosi niepotrzebnie koszt.

Pozdrawiam, P

Reply to
Amator
Loading thread data ...

Zapomniałem dodać, że przetwornik to PCF8591 a napięcie referencyjne 5V.

P.

Reply to
Amator

Użytkownik Amator napisał:

I niech tak lepiej pozostanie :-)

Nie widzę żadnych korzyści z takiego rozwiązania. Zbędna komplikacja układu, wzrost zużycia prądu z tytułu dodatkowego scalaka i paskudnych strat w źródle prądowym. Co Kolega chce osiągnąć tą metodą ?

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Mam wyjście analogowe z przetwornika a nie mam już za bardzo miejsca na kolejny 8-nóżkowy scalak poza tym ds jest trudnodostępny i kosztuje kilkanaście złotych. To przy koszcie mojego urządzenia juz jest znaczący procent.

PC

Reply to
Amator

Użytkownik Amator napisał:

A ten wyświetlacz LED z czego jest sterowany ? z jakiegoś procka ?

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Amator pisze:

Przecież PWM zrobisz na pierwszym z brzegu procku 8-nóżkowym za 3 zł. Sterowanie jakie chcesz: UART / SPI / I2C czy co tam lubisz innego. Po co scalak za 5x tyle? Jak się uprzesz to nawet możesz sobie "podrobić" tego DS1050 tanim AVRkiem.

Reply to
Adam Dybkowski

Układ jest na procesorze at89c51rc2. Wszystkie timery mam wykorzystane i nie jestem wstanie stabilnie wygenerować impulsów dla podświetlenia. Zasilanie nie stanowi problemu mam duży zapas. W układzie jest stabilizator impulsowy więc nie ma problemu wydzielania temperatury.

Może mogę po prostu (w uproszczeniu) wprowadzic napięcie z wyjścia c/a na bazę tranzystora i tak regulować podświetlenie? Pamiętam, że kiedyś bawiłem się białym podświetleniem i ono świecilo się skokowo. Świeciło się jasno w kliku poziomach a potem nagle trach i gasło. Nie było dużego zakresu regulacji dlatego zrobiłem pwm.

PC

Reply to
Amator

Użytkownik "Amator" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:gfukbh$223$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Tak, jeżeli na oporniku emiterowym odłożysz odpowiednio dużo. Przy zasilaniu

5V i spadku na LED 3.3V właściwie nie masz co odkładać. Z punktu widzenia strat zabawa jest, jak Koledzy słusznie Ci radzą, zupełnie bez sensu. Możesz oczywiście dać wzmacniacz błędu, ale to będzie 8-nóżkowy scalak, którego chcesz uniknąć.

e.

Reply to
entroper

Użytkownik Amator napisał:

W jaki sposób wykorzystujesz te timery ? Trochę już zapomniałem serię '51 ale w AVR-ach jeden timer, który robi mi za zegar systemowy równocześnie PWM do wyświetlacza i jedno drugiemu nie przeszkadza.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Timer0 i 1 zliczają czas między impulsami sygnałów zewnętrznych (prędkość pojazdu i obroty silnika). Trzeci timer jest generatorem transmisji UART.

P
Reply to
Amator

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.