Źródła czasu -- kolejność padania

Zaden problem. Dolozyc atmelka z wpisanymi poprawkami.

Reply to
Zenek Kapelinder
Loading thread data ...

W dniu 2017-05-27 o 11:43, Piotr Wyderski pisze:

Niedawno przeglądałem pobieżnie OCXO i TCXO i RTC z TCXO i zrezygnowałem na rzecz zwykłego RTC. Pisałem z pamięci po tym przeglądaniu i chyba mi się parametry OCXO pomieszały z TCXO.

W poczuciu odpowiedzialności za słowo poświęciłem teraz 2h na przejrzenie parametrów RTC Epsona i MicroCrystala. W RV-8803 cyfrowo ustawiasz offset z krokiem 0,24ppm, ale kompensacja temperatury jest chyba gorsza.

Jeśli jedynym regulowanym parametrem jest szybkość to trzeba zadbać o stabilność pętli i wyjdzie jakiś PID. Ale ja bym do tego podszedł inaczej. Jeśli wahania temperatury mamy skompensowane to jedynym naszym zadaniem jest skompensowanie niedużego dryftu związanego ze starzeniem. Według mnie algorytm, który raz na jakiś czas:

- poprawi czas według wzorca,

- zmieni kompensację prędkości o 1 LSB (dla tego j.w. 0,24ppm) w odpowiednią stronę, powinien się sprawdzić, nawet jeśli dokładność porównania wzorca z naszym zegarem byłaby gorsza niż te 0,24ppm.

Jeśli mamy bardzo dokładny wzorzec odniesienia i metodę porównania to można poprawiać nie o LSB tylko o wyliczoną wartość.

Dla tego PCF2123 te 100 dni wyliczyłem zakładając, że na supercapie mam

2V7 (3V3 przez diodę). Gdyby na supercapie mieć 4,3V to czas wydłuży się pi x oko 2 razy. Gdyby mieć kwarc o małym ESR to jeszcze zyskamy x 1,7. Czyli w tym przypadku 1F to około 340 dni. Zakładasz przerwy kilka dni - na 1 dzień potrzeba 3mF. Czy da się poskładać z kondensatorów bez elektrolitu. W moich notatkach sprzed 2 lat mam, że 100uF/10V X5R 1206 są dostępne (nie za tanio, ale są). 3mF to tylko 30 takich kondensatorów. Bateria 100szt mogłaby (optymistycznie) na 3 dni wystarczyć.

W temacie RTC bez kompensacji ciekawy może być RV-1805. Zadowala się

60nA, a ma też jakiś tryb pracy z generatora RC - OIDP coś koło 25nA i dokładność niewiele gorsza niż z kwarcem, bo co chwilę odpala kwarc i się dokalibrowuje. Przy 25nA jeszcze łatwiej będzie zrobić sobie kondensator.

Jeszcze coś opiszę - a nuż się przyda. Jakieś 20 lat temu z nieświadomości roli pojemności przy kwarcu popełniłem taki błąd - zastosowaliśmy jakiś RTC MAXIMA o najmniejszym poborze prądu, który (z tego powodu) wymagał kwarca 6pF, a daliśmy kwarc

12,5pF. Myślałem :), że jak kwarc ma 12,5pF to może za bardzo obciąży generator i on nie pójdzie, ale poszedł :) i wtedy powoli zrozumiałem o co biega z tą pojemnością kwarca. Kwarców 6pF nie potrafiliśmy wtedy kupić, dołożenie kondensatorów zabijało generator. Odchyłka w minutach na dobę nie była do zaakceptowania - postanowiliśmy wpisywać do każdego urządzenia poprawkę realizowaną cyfrowo, ale jak już mamy taki mechanizm to zróbmy to dokładniej, a nie dla wszystkich jednakowo - aby mierzyć każdy RTC doszedłem do kwestii jak ocenić dokładność wzorca w moim częstościomierzu. Uznałem, że bazując na obwiedni DCF mam czas z dokładnością rzędu 0,1s (a może gorzej - dokładność wykrycia zbocza przy różnych warunkach propagacji) - trzeba by czekać ponad dobę aby mieć dokładność 1ppm. Przyjąłem, że nośna DCF jest dokładnie stabilizowana. Wrzuciłem nośną DCF na oscyloskop wyzwalany sygnałem 1Hz z RTC. Zadbałem aby moment obserwowany występował zawsze w środku impulsu DCF. Regulując RTC uzyskałem stabilny obraz nośnej DCF. Gdyby nośna z sekundy na sekundę przesuwała się o 1/10 okresu fali to by znaczyło, że jestem w okolicy 1ppm, a była stabilna znacznie lepiej - wydaje mi się, że byłem w stanie uzgodnić mój generator z nośną DCF z dokładnością rzędu 0,01ppm. Mierząc ten 1Hz moim częstościomierzem (po wygrzaniu) wyszło mi, że ma on odchyłkę 4,7ppm i to było powtarzalne.

Nie wiem jaka jest dokładność nośnej DCF, ale uzyskanie przez urządzenie zgodności z nią z dokładnością rzędu 1ppb jest chyba w zasięgu możliwości. Wydaje mi się, że z modulowanym akustycznie sygnałem (np. program 1 PR) byłoby nieco gorzej ocenić stabilność - przejście przez zero się trochę przesuwa gdy amplituda się zmienia. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-05-27 o 15:03, Zenek Kapelinder pisze:

Czy tylko ja nie wiem z czym jest ten Zaden problem? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Wyderski" snipped-for-privacy@neverland.mil napisał w wiadomości news:ogbi9h$ukb$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl... (DCF)

Moja stacja pogodowa from Lidl :) synchronizuje się z DCF77, będąc umieszczona w głębi pokoju w żelbetowym budynku, okna wychodzą na zachód. Czasem okoliczne przetwornice powodują totalne zapierdzenie eteru (jest ostro), ale, co jakiś czas udaje się złapać i problemów z pokazywaniem czasu nie ma, sam się potrafi przestawić lato/zima. Urządzenie, to Auriol IAN103868.

Reply to
HF5BS

Dnia Sat, 27 May 2017 16:25:36 +0200, HF5BS napisał(a):

Akurat żelbeton nie ma praktycznie żadnego wpływu na odbiór DCF. Zegarek synchronizuje mi się bez problemu w piwnicy bloku z wielkiej płyty.

Reply to
badworm

To nie jest żadna tajemnica, chodzi o master clock pełniący rolę serwera czasu dla innych urządzeń. Ma jedynie przeżyć mnie o kilka dekad.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Coś w tym stylu:

formatting link

Reply to
Grzegorz Krukowski

Użytkownik "badworm" snipped-for-privacy@post.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@badworm.pl...

A to już zauważyłem. Jak wspomniałem niezbyt wprost, okolicę mam okropnie zapierdzianą przez okoliczne przetwornice. To one są problemem. Pomyśleć, że nie tak odległe są czasy, gdy mogłem bez większych problemów słuchać radia zasilanego bezpośrednio, tzn. bez transformatora, z sieci.

formatting link
sąsiad z golarką rano pierdział, reszta dnia w zasadzie spokojna.

Reply to
HF5BS

Albo czy innym.

A potem sie okaze, ze od 1959 to trzeba duzo wymienic, i za drogo kosztuje ... a w miedzyczasie wiekszosc odbiorcow przeszla na cos innego.

A moj zegarek we Wroclawiu sie przestal synchronizowac ... ale moze to usterka zegarka..

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 27 May 2017 12:33:32 +0200, Janusz napisał(a):

Nie, nie wszystkie byly na koncentryku.

Oh, Novell wiele ruchow zrobil, ktore w zasadzie nalezy pochwalic, tak nalezalo zrobic ... tylko je zrobil jakos nie wtedy, kiedy trzeba, albo za drogo ... przynajmniej tak to odbieralem z polskiego rynku.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:1oas0rrqoo76b.z31jslu6i58q$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Włącz radio bateryjne na fale długie i zjedź gałą na dół zakresu. Jak pierdzi, czy chociaż po drodze pojawiają się pierdy przetwornic, to masz odpowiedź.. A piszesz, że przestał... sprawdzałeś w dzień, czy wieczorem/w nocy? Tak z ciekawości pytam - u siebie zauważyłem pewne zależności w "szumie tła".

Reply to
HF5BS

Dnia Tue, 30 May 2017 00:20:08 +0200, HF5BS napisał(a):

Ostatnie radio na dlugie fale to pierdzi IMO samo z siebie. A na srednich to wszystko slysze tylko nie stacje .. sa jeszcze jakies?

To z Aldi, ono sie samo o 1 w nocy synchronizuje.

Ale wynioslem w dzien na dwor/na pole i tez nie lapie ..

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-05-29 o 23:44, J.F. pisze:

Jak nie jak tak, tylko novell dorobił się sterowników pod skrętkę, reszta zdążyła umrzeć, nie wiem jak na świecie ale w Polsce na pewno, zanim pojawiła się skrętka.

Za pózno wszedł SQL, czy nowoczesne zarządzanie.

Zawsze był drogi ale jak nie miał konkurencji to wykorzystywał.

Reply to
Janusz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.