zimą

Takie pytanie: ile mocy powinien oddawać panel "teraz" - czyli połowa grudnia, w południe, przy penym słońcu - czyli niebo bezchmurne? Chodzi mi o procent względem lata w południe.

Zakładam, że panele zamontowane są zgodnie ze sztuką, na południe.

Pytanie 2. Czy kilka (ok. 2 do 3) centymetrów śniegu mocno blokuje produkcję prądu?

Reply to
Adam
Loading thread data ...

To źle zadane pytanie. Jeśli będzie ustawiony prostopadle do słońca, to więcej mocy chwilowej niż latem, z uwagi na niską temperaturę. Ale mniej energi ze względu na czas dnia.

Jedynym parametrem który decyduje o mocy chwilowej paneli jest ich ustawienie do słońca (mowa o braku chmur). Pora roku nie ma dużego znaczenia, natomiast przy produkcji energii znaczenie ma jak długo jest jasno.

Dodatkowo słońce zimą musi przedzierać się zimą przez więcej atmosfery, ale w południe to nie jest jakieś super ważne.

Dodatkowo jest smog.

Dodatkowo w grudniu często "bezchmurne" nie oznacza braku chmur, bywa że jest równomierna warstwa ograniczająca jasność, które nie widać wprost patrząc w niebo.

Innymi słowy: nie wiadomo. Akademicko: tyle, ile wynosi funkcja produkcji względem kąta miedzy normalną a słońcem, zakładajac, że krowa jest sferyczna.

Znacznie wazniejsze, pod jakim kątem do słońca jest normalna ich powierzchni. Dobre ustawienie latem oznacza kiepskie ustawienie zimą i odwrotnie. Wiekszość dachów w PL ma ustawienie "na lato", co jest z resztą sensowne, jeśli magazynuje się energię.

Tak. 10x, włącznie z niemożnością załaczenia falownika przy niskim napięciu.

Ogólnie nie spodziewaj się jakiejkolwiek produkcji. W mocno pochmurny, bezśniegowy, grudniowy dzień, instalacja 10kWp produkuje dokładnie 0kWh. Ze śniegiem, ledwo co się załaczy w bezchmurne południe.

Reply to
heby

W dniu 09.12.2021 o 21:31, Adam pisze:

Ile powinien, nie wiem, cala moja instalacja oddaje teraz w słoneczny dzień do 10 a  latem  do 48KW.

Śnieg wbrew temu co niektórzy piszą w necie mocno blokuje. Już 2-3cm warstwa opóźnia włączenie instalacji o kilka godzin.  Te zimowej uzyski są tak mizerne że nie sposob zauważyć czy ma też wpływ na samą chwilową wydajność

Reply to
trybun

czwartek, 9 grudnia 2021 o 14:31:18 UTC-6 Adam napisał(a):

obstawiam ze ponad 90%.

Zrob sobie test, Cienka kartke przyloz miedzy oko a zarowke. Przez snieg nie przechodzi duzo mimo ze wydaje sie ze jest przezroczysty,

Reply to
ptoki

sobota, 11 grudnia 2021 o 02:28:31 UTC+1 ptoki napisał(a):

Gdzieś Ty widział przezroczysty śnieg? I ueażaj, bo jeszcze spojrzy w słońce i będzie na Ciebie ;P

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu 11.12.2021 o 12:20, Dawid Rutkowski pisze:

No, jak mi śnieg oblepił samochód i wsiadłem w południe, żeby wyjąć miotełkę to w środku było ciemno i musiałem światło zapalić :D

Jakie słońce? Chyba je zabrali do naprawy bo nie widziałem słońca od 2 miesięcy :D

Reply to
LordBluzg®

W dniu 11.12.2021 o 12:20, Dawid Rutkowski pisze:

No właśnie :)

Reply to
robot

sobota, 11 grudnia 2021 o 05:20:31 UTC-6 Dawid Rutkowski napisał(a):

Ah, ty musisz mieszkac w krakowie, tam moze byc czarny. Gdzie indziej pojedyncze platki sa przezroczyste. Po zbiciu w tlum i tak nic nie widac.

No ale ja myslalem ze do ludzi powyzej 8 roku zycia tu sie pisze. Najwyraznej sie mylilem.

Ale jakeś taki mundry to kup panel, podlacz do obciazenia, a nastepnie nasyp te 2cm sniegu na sam srodek ( nie musisz calego zasypywac, nie trzeba) i zmierz ile energii daje.

Czas start.

Reply to
ptoki

Podobno ktoś kombinował (ogródek?) z wiekszym kątem nachylenia by mieć nieco więcej gdy słońce niżej i panele skierowane minimalnie na pd-zach (nieco więcej i dłużej w popołudniowym szczycie) ale nie wiem czy ma to jakiś wymierny sens. Może gdy zmienią sposób rozliczania (ceny zależne od zapotrzebowania), ale i tak dla małych instalacji będzie niekorzystny.

Tu ogólnie ile z wiatru i PV w zależności od pory dnia:

formatting link
stronie głównej na bieżąco. Porównanie z danymi letnimi może być jednak wątpliwe bo PV przybyło. Można też zajrzeć do wątku Fotowoltaika w nocy z 22.10.2021

Arek

Reply to
Arek

"... słuchaj Joe, nie widzi go, możesz je zabrać."

W.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2021-12-12 o 15:01, Arek pisze:

Tu na ten temat:

formatting link

Reply to
t-1

W dniu 12.12.2021 o 15:01, Arek pisze:

A czy w przypadku instalacji innych niż równoległe do dachu (bo wtedy nie ma wyboru) nie stosuje się mocowania z możliwością regulacji? Przecież 2 razy do roku poluzować jedną czy kilka śrub i przestawić z ustawienia letniego na zimowe lub odwrotnie to nie jakiś wielki trud a zysk spory.

Reply to
SW3

W dniu 12.12.2021 o 15:01, Arek pisze:

Ja kombinowałem i dla mnie jest sens. Mam większy uzysk. Jak będę na działce to Ci fotkę podeślę jakie kąty mam i oczywiście zależy to od typu panelu. Niektóre nie wymagają dużej regulacji kąta a niektóre tak. Prawda jest też taka, że tego "słońca" jest niewiele i skuteczność zimą to 4h. Reszta to drobiazgi...ale od 21 grudnia będzie już tylko lepiej :)

Reply to
LordBluzg®

W dniu 2021-12-13 o 11:27, SW3 pisze:

Spory to by był jakby panele cały dzień odwracały się frontem do słońca. Ale jak widać automatyka kosztuje więcej niż wynosi ten zysk.

Pozdrawiam

Reply to
RadoslawF

Użytkownik "Adam" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:1iy6ca7x62k4b$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Ja tam "teraz" to mam pelne zachmurzenie :-(

Mocno.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 13.12.2021 o 11:38, LordBluzg® pisze:

Ale dopiero w samym końcu grudnia będzie lepiej niż dziś...

Reply to
SW3

W dniu 13.12.2021 o 14:21, SW3 pisze:

Bojawiem? Od 2 miesięcy słońca nie widziałem w sumie może 4 dni coś tam było ale nie na tyle, żeby było bezchmurnie. Jeśli zaświeci łaskawie w końcu to może być lepiej. Prognozy długoterminowe wskazują, że ma być mniej pochmurnie. Rewelki bym nie oczekiwał. Nie mniej, może sypnąć jeszcze śniegiem mocno i nawet wtedy słoneczko nie pomoże :)

Reply to
LordBluzg®

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.