Ile mocy mogę podłaczyć na fazę?

Przepraszam, że tutaj ale nie ma pl.misc.elektryka więc pozwoliłem sobie tutaj. Dostałem przydział mocy od zakłady energetycznego 5kW prądu trójfazowego. W umowie nie znalazłem odpowiedzi, więc spytam czy owe 5kW dotyczy zsumowanej mocy z 3 faz czy mogę wykorzystać 5kW na jednej fazie nie obciażając w tym samym czasie 2 pozostałych? Zabezpieczenie przedlicznikowe to 10A. Inaczej mówiąc mogę podłaczyć do gniazdka 230V urządzeie o mocy 4,5kW czy 5kW/3?

Reply to
marianek
Loading thread data ...

Użytkownik "marianek" <marcin snipped-for-privacy@arko.net.pl> napisał w wiadomości news:jrdmfa$e8k$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Pisząc, jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe sam sobie odpowiedziałeś ;-) 10A * 230V = 2,3 KW na 1 faze. Przydział mocy dotyczy sumy mocy i na fazę będzie /3.

Reply to
Ukaniu

W szkole podstawowej pewnie nie uważałeś, co? Sobie policz: 230V i 10A (chyba na każdej fazie po 10A) to 2300VA, czyli maksymalnie 2.3kW. Jak toto masz w domu, to musisz rozłożyć obciążenia na różne fazy. Tam, gdzie się da stosować urządzenia trójfazowe. 5kW to niezbyt dużo w dzisiejszych czasach. Ja mam 7kW, ale tylko jedną fazę :-).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "marianek" <marcin snipped-for-privacy@arko.net.pl> napisał w wiadomości news:jrdmfa$e8k$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Możesz. Ale uważaj, żeby tego zabezpieczenia 10A nie spalić, bo to wcale takie trudne nie jest. Co prawda tam jest raczej zabezpieczenie zwłoczne, ale mi 10A (typu B) potrafiło wywalić przy załączaniu się mikrofalówki, czy też przy włączaniu listwy ze sprzętem komputerowym. Kuchenka, w tym samym czasie włączysz pralkę, zmywarkę i będzie po zabezpieczeniu. A tak poza tym, to te 5kW to zaledwie trochę ponad 2A prądu. Inna sprawa, że prąd chwilowy w momencie załączenia urządzenia może być wielokrotnie większy.

Reply to
Marcin Wasilewski

I nie w Polsce. W Polsce za bezpiecznik 25A na jednej fazie jeszcze do prokuratury nie zgłaszają. Ale 32A chyba by już zadzialał.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Marcin Wasilewski" snipped-for-privacy@adres.pl napisał w wiadomości news:jrdn8j$gb5$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Chyba od dzisiaj zastosuję zasadę - w godzinach wczesnonocnych nie odpisywać na posty. :) Errata: Prąd pomnożyć x10.

Reply to
Marcin Wasilewski

W dniu 2012-06-15 00:06, RoMan Mandziejewicz pisze:

Masz na myśli to, że przewatowany bezpiecznik? Bo dlaczego niby nie można by mieć instalacji 1x100A -> 23kW? Widziałem takie jednofazowe wyłączniki samoczynne - 100A, więc po coś one są.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Marcin Wasilewski pisze tak:

W nocy i po pijaku nie właczać grup! ;)

Reply to
PiteR

Użytkownik "marianek" <marcin snipped-for-privacy@arko.net.pl> napisał w wiadomości news:jrdmfa$e8k$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Masz 3 bezpieczniki po 10A na każdą fazę. Teoretycznie, na każdej fazie max

2,3kW ale nie oznacza to że możesz pociągnąć max z trzech faz 6,9kW. W umowie stoi bowiem 5kW. Nowe liczniki rejestrują maksymalne zużycie jakie wystapiło i daje się je odczytywac zdalnie z ZE. Jeżeli masz umowę na 5kW to przy wyższym poborze mocy mogą ci nałożyć karę bo ten co odczytuje zdalnie licznik może to zobaczyć. 5kW to strasznie mało. No i teraz najważniejsze, nie wiem dlaczego postanowiłeś być tak skromny, czy tez nie miałeś wyjścia ale zabezpieczenia się stopniuje, czyli jeżeli przed licznikiem jest 10A to za licznikiem w tablicy nie może być bezpieczników 10A, co najwyżej 6A. Głupi odkurzacz wywali ci takie zabezpieczenie, a do kompletu z TV czy jakimś innym odbiornikiem poleci zabezpieczenie przedlicznikowe.

Marek

Reply to
4CX250

Dostałeś czy raczej sam taki zamówiłeś? Bo to lekka różnica ;-). Ja właśnie podpisałem umowę z ENEĄ na 4 kW, bo potrzebuję na razie tylko do pompy głębinowej. Wziąłbym nawet mniej, ale nie było...

Reply to
Robert_J

A masz na to jakiś paragraf w umowie? Pytam poważnie, bo w tej którą dwa miesiące temu podpisałem niczego o karach za przekroczenie chwilowego poboru nie ma... Po to są bezpieczniki żeby m.in. tego uniknąć.

A gdzie on napisał że to do domu? Może na działkę albo na małą budowę...

Teraz w przed licznikami stosują zabezpieczenia typu C (nie wiem czy wszyscy dostawcy, ENEA tak), więc za licznikiem można zastosować o takim samym prądzie, ale B.

Reply to
Robert_J

Użytkownik "Robert_J" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:jrem8s$ssg$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Trzeba by było przeczytać nie tyle umowę co taryfikator opłat do którego umowa się odnosi.

A po co mu trzy fazy o tak małej mocy? Przecież opłata stała za licznik trójfazowy jest wyższa a z taką małą mocą spokojnie zmieściłby się w jednej fazie.

Ale to nie wszystko, na prąd zwarciowy albo mocno przeciążeniowy nie masz pewności który z bezpieczników zadziała szybciej.

Marek

Reply to
4CX250

Użytkownik "4CX250" snipped-for-privacy@posta.ornet.pl> napisał w wiadomości news:4fdae5e3$0$26685$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Dokładnie, ja się z tym woziłem. Mam przed licznikiem chyba 40A topik. Ograniczenie mocy zgodnie z wymaganiami za licznikiem Ską 25A. Nie ma cudów nie uzyska się pełnej selektywności z bezpiecznikami 16A na obwodach w domu. Zakończyłem sprawę na tym, że kupiłem wyłącznik selektywny typu S90 i mam spokój. Panowie w ZE przyjeli argumentację o braku selektywności.

Reply to
Ukaniu

Bawią się w to dla odbiorców indywidualnych i drobnicy? Przecież normalną praktyką jest ograniczenie maksymalnego długotrwałego poboru mocy bezpiecznikami (bo tak jest najtaniej) a że przy okazji selektywność diabli biorą (o czym zresztą wspominasz) to się nie przejmują przecież.

Reply to
Grzegorz Krukowski

Użytkownik "Grzegorz Krukowski" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Kiedyś kolega zmieniał licznik na dwutaryfowy i założyli mu już nowy elektroniczny. A że akurat byłem przy tym to to i owo usłyszałem. Nie wiem czy się faktycznei bawią ale instalator z ZE wyraźnie wśród zalet nowego licznika wskazał to że rejestruje obciążenie chwilowe. Może teraz się nie bawią ale kto wie co w przyszłości albo w niektórych miejscach gdzie obciążenie danej sieci będzie krytyczne będą bacznie zwracać uwagę na tych którzy się do tego przyczyniają.

Marek

Reply to
4CX250

Użytkownik "4CX250" snipped-for-privacy@posta.ornet.pl> napisał w wiadomości news:4fdaee29$0$1232$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Jeśli bezpiecznik ograniczający moc istnieje to przekroczenie będzie wynikać tylko z jego właściwości. Przeca nie będę latał po domu z kalkulatorem i liczył czy mogę właczyć żelazko czy już nie ;-)

Reply to
Ukaniu
[...]

Miałem w ręku bezpieczniki topikowe 750A - to o niczym nie świadczy.

W domowej instalacji nie może być bezpieczników wiekszych niż 25A na pojedynczej fazie. Jak masz instalacje trójfazową, to możesz mieć wydzielony obwód trójfazowy na wyższych zabezpieczeniach - na przykład do przepływowego podgrzewacza 18kW.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2012-06-15 10:31, RoMan Mandziejewicz pisze:

Znasz jakiś przepis, który zabrania w domu instalacji większej niż 25A?

Bo ja wiem, że gniazda wtyczkowe muszą być zabezpieczone max. 16A, ale obwodów gniazd może być wiele, np. 10, co dawałoby 160A na same gniazda. Nawet podzielone na 3 fazy wymagałyby zabezpieczenia 63A.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" <too snipped-for-privacy@spam.com napisał w wiadomości news:jrerm4$tl0$ snipped-for-privacy@srv.cyf-kr.edu.pl...

Ale w korzystaniu z tej rozlicznej instalacji działa przeważnie rozsądek. Czasem go brak i dlatego widujemy jednak powypalane łączenia w puszkach czy w podstawach bezpieczników.

Marek

Reply to
4CX250
[...]

Oczywiście, że nie znajdę i nawet nie mam zamiaru szukać. Po prostu kiedyś robiłem podejscie do uzyskania warunków technicznych (czy jak to oni w energetyce nazywają) i takie informacje dostałem.

Ale nie dostaniesz tyle od energetyków. No i przede wszystkim - tego się nie mnoży wprost.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.