zestaw wentylatorów

Witam Może nie jest to właściwa grupa, ale..... Mam pytanko, chciałem podłączyć 3 wentylatory, ustawione równolegle do siebie. (takie jak do chłodzenia obudowy kompa) Przykładowo jak każdy z nich ma wydajność 50m2/h, jak bedzie ich 3 szt to wydajność będzie 150m2/h Tak pytam dla pewności, mają one wietrzyć pomieszczenie, a nie mam możliwości założyć o większej średnicy Oczywiście kierunek przepł. powietrza będzie ten sam, a przerwa między wentyl. 1cm Pozdro Peter

Reply to
Alex
Loading thread data ...

Alex pisze:

Chyba chodzi o metry sześcienne a nie kwadratowe? Po pierwsze - przepływ podawany to jest maksymalny przy zerowym sprężu. Czyli wentylatory lecą "luzem" - nie muszą wytwarzać ciśnienia. Realnie będzie mniejszy. Po drugie - 3 wentylatory dające 50m3/h osobno dadzą razem więcej niż 150m3/h - jeśli są blisko siebie. Spowodowane to jest tym, że już pierwszy wentylator powoduje ruch powietrza przed/za przeszkodą (przegrodą w której są zamontowane), a kolejne wentylatory "dodają" dodatkowy przepływ, ale pobierają powietrze ze strugi która nie stoi, tylko już się porusza. Podobnie - wypływające powietrze nie musi "pchać" zastanego powietrza po drugiej stronie - bo tam już powietrze się porusza pobudzone strugą z pierwszego wentylatora. Ale podejrzewam że do twoich celów takie przepływy nielaminarne to możesz sobie podarować i przyjąć że będzie 150m3/h ;)

Reply to
BartekK

Użytkownik "BartekK" snipped-for-privacy@NOSPAMdrut.org napisał w wiadomości news:fa4ndp$8e$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Oczywiście że sześcienne:) Ale czy lepiej zostawić jak przerwę miedzy wentyl np1cm czy złączyć jeden obok drugiego Pozdr

Reply to
Alex

Alex pisze:

Tego to ci nikt nie powie, bo by trzeba było dokładnie policzyć jak będą wywoływały zawirowania powietrza itp. W praktyce - obojętne, ale ja bym je rozdzielił choćby 3mm pianki/gąbki, by wibracje jednego nie interferowały z wibracjami drugiego, zawsze to mniejsze drgania i hałas.

Reply to
BartekK

Alex pisze:

BTW: A podłączenie 3 takich wentylatorów szeregowo (jeden tuż za drugim) jaką da teoretycznie wydajność? Czy też się sumuje?

Reply to
Adam Dybkowski

BartekK pisze:

Ja bym miał wątpliwości co do sumowania przepływu . Wentylatory jak zakładam nie będą synchronizowane ,tak wiec poukładane jeden za drugim bedą sie znosić (tak jak niesfazowany prąd zmienny).Powietrze z pierwszego bedzie trafiać na łopatki drugiego itd. Przeczwiczyłem na wentylach komputerowych szt.4.

Reply to
klosso

Mówisz o połączeniu 4 wentylatorów jeden za drugim? Ja też przećwiczyłem i nad i podciśnienie jakie są w stanie wytworzyć na pewno wzrasta, a że nie wzrasta wydajność bez ciśnienia to chyba normalne.

Mirek.

Reply to
Mirek

Tak jeden za drugim i dokładnie jest tak jak piszesz . Autor wspomniał "...a nie mam możliwości założyć o większej średnicy" czyli nie wiem ,czy mu sie mieszczą jeden obok drugiego (może nadinterpretacja) ale uprzedzić można w razie czego.

Reply to
klosso

Użytkownik "klosso" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:fa52vp$vkf$ snipped-for-privacy@opal.futuro.pl...

Jakby była większa dziura w ścianie to bym wstawił 1 duży wentyl:) Tak chce wstawić 3 małe jeden za drugim

Reply to
Alex

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:fa50qn$pk3$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Tutaj się kłania mentalność elektronika:) Ja w pytaniu miałem na myśli że wentylatory mają być równolegle do siebie swoimi długimi ściankami, powinienem napisać że szeregowo, tak jak w elektronice koniec jednego jest początkiem drugiego elem. Czyli jeden za drugim:)

Reply to
Alex

No to nie ma sensu, bo to nic nie da, tylko zwiększy hałas. Chyba, że będzie znaczna różnica ciśnień, albo będzie pchał przez długą rurę - to wtedy to pomoże.

Mirek.

Reply to
Mirek

Alex pisze:

Aaa to zmienia postać rzeczy. Myślałem że chcesz wstawić jeden OBOK drugiego - np w prostokątny otwór. Wsadzanie jednego za drugim sensu wielkiego nie ma.

Reply to
BartekK

Alex pisze:

Często daleko większa przeszkodą niż wydajność wentylatora w dobrej wentylacji pomieszczenia jest zapewnienie odpowiedniego dopływu powietrza z zewnątrz. Wentylatory osiowe wytwarzają zwykle bardzo małe ciśnienie i rozkład ciśnień w pomieszczeniach wywołany istnieniem innych systemów wentylacyjnych bądź samoistnych kominów jakie tworzą się np. w klatkach schodowych mogą skutecznie uniemożliwić wentylację. Nie wiem jaki masz konkretny cel, rozwiązania bywają różne, jeśli potrzebujesz świeżego powietrza w pomieszczeniu, czasem lepiej dostarczyć go do pomieszczenia systemem nawiewowym a nie wyciągowym. Systemy nawiewowe jeśli muszą być bardzo wydajne zimą powinny być wyposażone w nagrzewnice, niemniej cudu sie nie zrobi wymiana powietrza musi powodować znaczną utratę energii jeśli nie stosuje się układów z wymiennikami ciepła. Już nie raz widziałem śmierdzące mieszkania w bloku z zaparowanymi plastykowymi oknami idealnie szczelnie pozamykanymi zimą i zdziwionych właścicieli piszących skargi do administracji na zatkane w ich mniemaniu kanały wentylacyjne. Jeśli potrzebujesz sie pozbyć dużej ilości zanieczyszczeń powietrza w postaci gazów, pyłów czy aerozoli, warto usuwać je prosto z miejsca gdzie powstają. Nawet dobry wyciąg i dobry dolot powietrza tez nie zawsze gwarantują dobrą wymianę powietrza bo przy złym projekcie spowodują przepływ strumienia powietrza przez pomieszczenie a wokół martwe strefy powietrza zanieczyszczonego. Jeśli masz zapewniony dobry dolot powietrza do pomieszczenia i naprawdę potrzebujesz wymiany 150m3 powietrza na godzinę zainteresuj sie wentylatorami promieniowymi, które przy odpowiedniej mocy bez problemu osiągną taką wydajność przy małej średnicy otworu w ścianie. Tylko nie zamykaj wtedy okien na szczelnie, każda 1/100 atmosfery różnicy ciśnień to 100kg nacisku na m2 szyby :)

Reply to
Padre_peper

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.