Zaświecenie transoptora z LPT - da się, czy się nie da...?

Witam.

Mam drobny dylemat: chciałbym sterować transoptorem, bezpośrednio z linii portu LPT, np linii D0, czyli pin nr 2 złącza DB25 LPT.

Teoretycznie się nie da, bo w nocie katalogowej transoptora CNY17, wymagany prąd przewodzenia diody transoptora wynosi 60mA. Z portu LPT można natomiast "wyciągnąć" co najwyżej 2.6 mA przy 2.4V ( wg danych ze strony:

formatting link
). Niektórzy piszą o

50 mA (i bądź tu człowieku mądry... ;) )ale to i tak za mało...

Bardzo proste rozwiązanie? Zastosować tranzystory, bufory, albo ULN2803 i... koniecznie zewnętrzne zasilanie.

A ja nie chcę... Czy ktoś ma jakiś pomysł? Może istnieją jakieś niskoprądowe transoptory?

A może ktoś wymyśli w jaki sposób można zmusić transoptory CNY17 do pracy z portem LPT?

Reply to
Mariusz
Loading thread data ...

Mariusz napisał(a):

To nie jest prąd wymagany tylko *maksymalny* jaki można przepuścić przez LED bez ryzyka zniszczenia. Transoptor zadziała przy sporo mniejszym prądzie (tak z 10-20mA powinno wystarczyć).

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Użytkownik "Mariusz" <mariusz snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:doert8

Po pierwsze transoptor to nie tylko CNY17, są inne czulsze za tą samą cenę ( LVT817 ? ). Po drugie prąd który podajesz to chyba poziom logicznej jedynki, do masy uzyskasz więcej. Mój pomysł pomijając wymiane transoptora polega na uzyskaniu napięcia zasilania z kilku wyjść LPT poprzez diody Schotki na elektrolit, podpięcie tam transoptora i sterowanie końcówka z LPT do masy. W ten sposób zasilane są niektóre programatory kart do tunerów satelitarnych. Powodzenia

Reply to
Piotr

No i nie wiem czemu chcesz włączać transoptor do masy, lepiej do plusa zasilania - wg. strony którą podałeś w takiej konfiguracji można brać z wyjścia 24mA a tyle to już napewno wystarczy. Tylko trzeba uwzględnić że układ w takiej konfiguracji jest inwerterem (dla logicznego "0" tranzystor w transoptorze będzie wysterowany).

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

LVT817, powiadasz, zaraz zerknę w notę. Dzięki za podpowiedź :-)

Wiem, ale w tym konkretnym zastosowaniu potrzebuję właśnie w tę a nie w drugą stronę. Jeżeli będę chciał sterować minusem, to będę skądś musiał wyczarować plusa, a jak już wspomniałem, nie chcę stosować dodatkowego zasilania.

Też coś takiego mam zrobione, tylko, że NA WYJŚCIU transoptora (transoptor steruje urządzenie trzecie napięciem zgromadzonym na elektrolicie). Ale samo sterowanie transoptorem powinno się odbywać z zasilania LPT (chyba, że coś jeszcze mi podpowiesz...)

Pozdrawiam Mariusz

Reply to
Mariusz

Użytkownik "Mariusz" <mariusz snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:doert8$3jl$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

chyba maksymalny

natomiast

Można, należy tylko poszukać odpowiedniej grupy CNY17-4 (chyba)

Reply to
invalid unparseable

Piotr przemówił ludzkim głosem:

817 (bez żadnej literki na końcu) to są jedne z najtańszych transoptorów i CTR zazwyczaj mają na poziomie 50%. Jeśli potrzebny jest większy CTR to trzeba kupić coś z konkretnej grupy (np 817D, CNY17-3). Ewentualnie można wybrać coś z darlingtonem na wyjściu (4N32).
Reply to
Zbych

Zerknąłem w notę. Tam maksymalny prąd przewodzenia dla 4N32 wynosi 80mA, zatem i minimalny będzie większy.

Poza tym, ja bym nie przesadzał z tym, że minimalny prąd może być dużo mniejszy. Sam bawiłem się z CNY17 i podczas eksperymentów nie chciał działać przy prądzie mniejszym niż 60mA, czyli dokładnie tak, jak podaje nota... Czyli trzeba się liczyć z tym, że właśnie tyle trzeba go tam dostarczyć.

Pozdrawiam Mariusz

Reply to
Mariusz

Odnoszę wrażenie, że popełniłeś jakiś zasadniczy błąd i błądzisz nadal.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mariusz przemówił ludzkim głosem:

Możesz wyjaśnić skąd wniosek, że im wiekszy prąd maksymalny tym mniejszy minimalny ? Zacznij może od określenia jaki prąd chcesz włączać po stronie wtórnej i jaki musisz dać dla niego minimalny prąd wejściowy. W notach katalogowych masz wykresy CTR i ch-kę wyjściową w funkcji prądu wejściowego.

Jeśli musiałeś dać tak duży prąd po stronie pierwotnej, to oznacza to tylko tyle, że daleś za duże obciążenie po stronie wtórnej. Napisz co chcesz tym transoptorem włączać.

Reply to
Zbych
6N137
Reply to
Mariusz Dybiec

Jasnowidz ;-)

Reply to
Mariusz

Prąd po stronie wtórnej? Niewielki. Niech będzie to dioda LED z rezystorkiem, podłączona do napięcia 3V (przez fototranzystor transoptora). Ale to niewiele zmienia, bo mam problemy właśnie z taką konfiguracją... Oczywiście problemy wiążą się z wystarczająco zadawalającym wysterowaniem transoptora...

Pozdrawiam Mariusz

Reply to
Mariusz

zadziala spokojnie, kiedys zrobilem kumplowi sterowanie swiatla w pokoju w ten sposob na optotriaku

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

No, właściwie, po dzisiejszych eksperymentach (pomiarach), to wiem, że zadziała :-) Prąd płynący przez LED podłączony bezpośrednio między D0 a masę wynosi 37mA. Prąd zwarcia (miliamperomierz włączony pomiędzy aktywną D0 i masę) miał wartość 45mA (a więc max to 45 mA).

Teraz popatrzmy, co dzieje się na wyjściu transoptora. Dioda LED podłączona (w szeregu z rezystorem 100R) pomiędzy kolektor tranzystora transoptora i

+5V (emiter transoptora do masy) świeci się wystarczająco jasno (napięcie na niej to 2V) przy prądzie na wejściu transoptora równym około 35mA.

Problem jest taki - wg standardu LPT (TTL) dodatnie napięcie "1" wymaga się, aby było z przedziału 2,4...5V. Na diodzie odkłada nam się w tej chwili max

2V, a to jest przynajmniej o 0,4 za mało, niż wymagają tego normy. No, chyba, że napięcie podłączone nie do diody LED, a do wejścia drukarki bęzie wynosiło więcej, niż 2V. LED pobiera jakieś 10...20mA, a wejście drukarki, podobno ok. 1mA, więc i napięcie będzie wyższe...

Co o tym myślicie?

Reply to
Mariusz

Błądzisz. Już raz zwracałem uwagę - sterowanie jest zerem a nie jedynką. Podałem Ci poprawny sposób łączenia transoptora bez katowania wyjść.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ok. A jak z jakiegoś powodu nie mogę sterować logicznym "0" i muszę wykorzystać sterowanie "1" ?

Poza tym, sterowanie zerem to podawanie minusa na katodę LEDa struktury transoptora, a do anody trzeba podać wtedy jakieś zasilanie dodatnie tylko... Skąd je wziąć nie stosując dodatkowego zasilania?

Pozdrawiam Mariusz

Reply to
Mariusz

Ze złącza PS/2, USB lub MIDI - kwestia przejściówki. A jak nie chcesz stamtąd, to możesz pozbierać z wszystkich wyjść portu przez diody Schottky na kondensator.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sat, 24 Dec 2005 01:04:25 +0100, RoMan Mandziejewicz tak nawijal:

Khi khi, druciarstwo, ale w praktyce dziala. W sumie to podobnie 'mase' kiedys uzyskalem do laczenia dwoch kompow jedynie na sygnalach D0-D4 -> ACK, BUSY, PE, SI, ERR, dwustronnie, wykorzystujac fakt, ze zawsze jeden z nich byl na zerze. Powodem oczywiscie nie byly celowe eksperymenty, lecz... brak dlugiego (40m) kabla wiecej niz 10-zylowego, na ktorym mialbym normalne gnd.

Reply to
Franciszek Sosnowski

Zalezy o jakich pinach portu mowimy, jak o danych to chyba nawet 80mA mozna szarpnac w _zwarciu_. Do wysterowania transoptora spokojnie wystarczy kilka, wiec mozna 8szt. bez zadnego problemu i jeszcze kilka pod warunkiem zastosowania czegos czulego - jak koledzy pisali.

__ Pzd, Irek.N. (irek na serwerze 1024.pl)

Reply to
1024 Ireneusz Niemczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.