żarówki na ściemniaczu tria

Witam

Powszechnie wiadomo że zwykłe ściemniacze na triakach nie współpracują z obciążeniami mniejszymi niż ok 40W. A czy można jakoś przekonać taki ściemniacz żeby ładnie ściemniał żarówkę np 15W? Może gdyby dołożyć równolegle do tej żaróweczki dobrany dławik (np od świetlówek rurowych)? Oczywiście chcę uniknąć równoległego dokładania żarówki 60W bo drogo za prąd będzie :)

Eryk

Reply to
Eryk
Loading thread data ...

Dnia Fri, 06 Feb 2015 20:10:22 +0100, Eryk napisał(a):

Musisz podmienić triak na taki z mniejszym prądem podtrzymania. I najlepiej z takim samym prądem maksymalnym :)

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2015-02-06 o 20:10, Eryk pisze:

Dołożeniem dławika tylko narobisz sobie kłopotów. Skutecznym sposobem jest zamiana triaka na typ o małym prądzie podtrzymania, na przykład:

formatting link
P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

A ten może być? :

formatting link
akurat taki mają na miejscu.

Jak podmienię to nie będzie problemów np przekroczonym prądem bramki? O obciążenie żarówkami się nie boję, na pewno nigdy nie przekroczy 150W

pozdrawiam Eryk

Reply to
Eryk

Mam w zapasach BT137-600E W datasheecie ma Ih typowo 2,5mA, to nieźle. Nada się? Najpierw pytam bez lutowania, bo nie chcę za dużo ryć w sprawnym ściemniaczu.

Reply to
Eryk

W dniu 2015-02-07 o 11:35, Eryk pisze:

Nie będzie.

Masz w sumie 150W żarówek? Na starcie będziesz miał impuls prądowy, zimne włókno żarówki ma dużo mniejszy opór niż gorące. Te triaki mają dość mały parametr I^2t, ale powinny się wyrobić.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Nie, tyle żarówek nie wisi na tym ściemniaczu. To tylko wartość jaką "życzę sobie" żeby ściemniacz wytrzymał "w razie czego" :)

A naprawdę będą tym ściemniane LEDy (ok 15W) poprzez toroidalny transformator 230/12V, który wygładzi sieczkę ściemniacza. LEDy oczywiście bez przetwornic, tylko mostek i rezystory. Eryk

Reply to
Eryk

W dniu 2015-02-07 o 16:28, Eryk pisze:

Podłączanie transformatora do ściemniacza to zły pomysł. Podłączanie transformatora do ściemniacza z triakiem sensitive gate to bardzo zły pomysł.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Hmm.. myślałem że skoro regulatory triakowe świetnie sprawdzają się do regulacji obrotów silników szeregowych (wiertarki, odkurzacze) gdzie indukcyjność uzwojeń jest porównywalna z trafem... Dzięki, sprawdzę, poczytam.

Reply to
Eryk

W dniu 2015-02-07 o 18:14, Eryk pisze:

Ale nie są to triaki o małym Ih czy Igt. Ponadto są inaczej sterowane niż w zwykłym ściemniaczu. Jeśli użyjesz "ściemniacza" przystosowanego do obciążeń indukcyjnych to będzie OK. Ale nie rozwiąże to problemu prądu podtrzymania. Dla LEDów zastosowałbym PWM, za transformatorem oczywiście.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Napiszesz coś więcej o tym sterowaniu?

Reply to
Gof

Wymienić triak. Od tygodnia wiem, że moje 1635/600G 600V/16A całkowicie poprawnie sterują lampami LED 3,6W.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Ja dla testu sterowałem czajnikiem 2,2kW -- IMS dał radę. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2015-02-09 o 16:54, Gof pisze:

Napisałem w styczniowej Elektronice dla wszystkich. Alternatywnie U2008.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Znalazłem to (z 98 r):

formatting link
Poczytam.

Reply to
Gof

W dniu 2015-02-10 09:28, Gof pisze:

Zwróć uwagę na fakt, że diody sterowane triakiem będą migać. Zdecydowanie polecam PWM.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Użytkownik "Paweł Pawłowicz" napisał W dniu 2015-02-10 09:28, Gof pisze:

Eee ... triakiem to jest PWM :-)

J.

Reply to
J.F.

Z tego co rozumiem chodziło o sterowanie grupowe, takie jak dla żarówek i innych obciążeń rezystancyjnych z dużą bezwładnością :)

Reply to
Gof

Sterowanie grupowe to jeszcze inna bajka. Jest stosowane na przykład w piecach, nie do oświetlenia. Sterowanie żarówki triakiem to sterowanie fazowe, bezwładność włókna żarówki ogranicza migotanie. Diody, niestety, są szybkie i migotanie jest widoczne, zwłaszcza przy patrzeniu kątem oka.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.