Zabezpieczenie zawartosci FPGA

No, nawet jest rysunek jak to zrobić :-) Z tym że autor twierdzi że przygotowanie wsadu dla programatora z tak zripowanego bitstrimu jest czasochłonne. Czyli kosztowne. A gdy połączy się kilka technik to będzie bardzo kosztowne. IMO z tych zaproponowanych metod najlepszą jest podział projektu między FPGA i CPLD.

regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec
Loading thread data ...

On 25 Feb 2005 20:18:38 +0100, Jan Dubiec snipped-for-privacy@SPAMTRAP.slackware.pl> wrote: [.....]

No i wyczytałem sobie: niestety, klucze są przechowywane w specjalnym kawałku RAMu podtrzymywanym bateryjką. Ale podobno bateryjka trzyma długo. :-)

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

I bardzo dobrze - wtedy bedziemy juz sprzedawali nastepna rodzine, gdzie bedzie to samo, ale jednak pare bitow klucza zmienionych :-)

Ale tu bedzie konkretne zastosowanie, i to imho da sie opatentowac.

W kazdym badz razie na tyle zeby konkurencyjny producent pamieci musial zaplacic za licencje :-)

J.

Reply to
J.F.

mozan to podsluchac na nozkach FPGA, chociaz zawsze jakies utrudnienie

Reply to
greg

W artykule <cvpqsl$6o4$ snipped-for-privacy@news.onet.pl> greg napisal(a):

Podsluchanie bezposrednio nic ci nie da, jesli wysylasz losowy ciag danych. Musialbys na podstawie ilus tam probek dane -> mieszane dane wydumac postac funkcji mieszajacej. Pod warunkiem, ze zorientujesz sie o co w ogole chodzi. Dla utrudnienia mozna na przyklad wysylac n bitow, z ktorych tylko m (<n) tworzy klucz. W odpowiedzi wyslac znow n bitow, w tym m istotnych.

Najslabszym punktem jest sam bitstream, ktory nadal da sie odczytac, ale zrekonstruowanie tej funkcji mieszajacej na podstawie bitstreamu to tez calkiem powazna trudnosc.

Pozdrawiam Krzysiek

Reply to
Krzysztof Olesiejuk

Pomylily sie rodzinki scalakow tylko :-)

Ale juz wszystko sie wyjasnilo. Siakas pomrocznosc jasna mnie dopadla. A raczej pomrocznosc 'ciemna', bo po ciemnym piwku :-)

Z drugiej strony - IMHO niemozliwe jest (znaczy ja wiem co jest niemozliwe, hehe) albo baaardzo trudne zrobienie kroku z bitstreamu fpga do schematu ukladu. No bo co z tego, ze bedziem mieli schemat z miliona bramek? Kto nam to podzieli na siakies bloczki wieksze i mniejsze zeby zlapac obraz calosci - jak to dziala i co projektant mial na mysli (a to czasem nie jest oczywiste). Poza tym bitstream jest juz po optymalizacji, a ta pewnie produkuje dosc dziwne konstrukcje. Chyba ze ktos zrobi 1:1 kopie plytki (a w zasadzie to pewnie calego urzadzenia). Nawet jak zrobi - i tak ma 0 mozliwosci zmiany czegokolwiek.

Reply to
jerry1111

Nigdy nie analizowales cudzego schematu ? Fakt ze milion moze byc problemem :-)

A Odre ponoc z dokumentacji zaprojektowali od nowa, ale fakt ze to moze latwiejsze.

I o to chodzi.

Jak urzadzenia sprzedaje to ma juz czas i pieniadze na druga wersje ..

J.

Reply to
J.F.

On Sat, 26 Feb 2005 15:36:25 +0000, jerry1111 snipped-for-privacy@wp.pl wrote: [.....]

Tez tak uważam. Dlatego osobiście za bardzo się nie przejmuję brakiem zabezpieczeń software'u w niektórych uC i PLD.

Czytałem jakieś papiery nt. zabezpieczania IP i wg. autorów problem klonerów jak najbardziej istnieje i nie jest pomijalny.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

Nie bardzo rozumiem jakim cudem - jak bedziemy spisywac z ekranu to moze, ale przeciez sobie program napiszemy do tego.

J.

Reply to
J.F.

W artykule snipped-for-privacy@4ax.com J.F napisal(a):

Program jest w stanie odtworzyc strukture bramek. Najmniejszy Spartan 3 to 50k "bramek". Opis na poziomie bramek jest w zasadzie tak samo czytelny jak bitstream... Pozdrawiam Krzysiek

Reply to
Krzysztof Olesiejuk

czyzbys w ramach rozrywki proponowal wrzucic Odre w FPGA? ;-)

Reply to
Michal Baszynski .

No - byloby to moze i ciekawe :-)

Ale ja nie mam szacunku dla staroci - mozna zrobic, ale po co ? :-)

J.

Reply to
J.F.

Ale do skopiowania urzadzenia zywcem nie trzeba sie interesowac co tam jest wpisane. A jak trzeba - to nie ma sensu wstawiac cpld do szyfrowania, bo problem jest i tak wystarczajaco trudny.

J.

Reply to
J.F.

A jakim odtwarzaniu struktury bramek mowisz? :o) Chodzi o proste skopiowanie obrazu konfiguracyjnego, a nie rozgryzanie, co i w jaki sposob zostalo zrobione

-- to nikogo nie obchodzi, do skutecznego klonowania nie potrzeba nawet znajomosci elektroniki. :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

W artykule <cvr7ud$ok$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl> Piotr Wyderski napisal(a):

Absolutnie sie zgadzam, chyba zastosujesz klucz sprzetowy

-- dodatkowo polozysz na plycie proste CPLD, tak jak sugerowalem pare postow wczesniej. Wtedy juz tego nie da sie sklonowac bezposrednio, bez rozebrania CPLD lub modyfikacji bitstreamu. Pozdrawiam Krzysiek

Reply to
Krzysztof Olesiejuk

W artykule snipped-for-privacy@4ax.com J.F napisal(a):

CPLD z funkcja mieszajaca zapobiega skopiowaniu zywcem calkiem skutecznie. Roznica jest taka, ze bez tego CPLD jestem w stanie skopiowac design w zasadzie bez zadnych dodatkowych srodkow finansowych/technicznych. Z CPLD problem przerasta mozliwosci przecietnego polskiego/rosyjskiego/chinskiego "malego przedsiebiorcy". Pozdrawiam Krzysiek

Reply to
Krzysztof Olesiejuk

No wlasnie ze nie zapobiega - zapisze bitstream ktory z cpld _wychodzi_, wpisze do kostki, omine cale cpld. I zajmie mi to gora pare dni, a potem nawet bedzie trudno zarzucic ze to kopia, bo przeciez inna od oryginalu.

Potrzebny do tego tylko sprzet ktory nagra bitstream - w ciagu tych paru dni minus 1 go sobie zlutuje, o ile nie mam gotowego ..

J.

Reply to
J.F.

To sie odnosi do proponowanexo przez Xilinx "zabezpieczenia", ale Krzysztof proponuje cos innego: jawny bitstream + badanie odpowiedzi tajnego ukladu w CPLD. To rzeczywiscie ma szanse odstraszyc niezbyt zaawansowanych kopistow. Tylko zostaje jedna sprawa: skad wziac losowe ziarno do inicjalizacji generatora liczb pseudolosowych w FPGA?

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Znaczy sie - zabezpieczenie konstrukcji w FPGA przy pomocy "sprzetowego klucza" na CPLD ? To ma szanse dzalac.

W CPLD zaimplementowac :-)

J.

Reply to
J.F.

Wlasnie tak.

A skad CPLD go wezmie? Tylko prosze mi tu nie sugerowac RTC, bo uklad zabezpieczajacy zrobi sie wiekszy od zabezpieczanego. :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.