Walka z EMC

Elitel pisze:

NA procku blokuję zasilanie. Problem z tym że to stary procek z dołączonym EPROMem i RAMem tak więc siać może cała magistrala lub ukłądy pamięci.

Reply to
Mario
Loading thread data ...

Mario pisze:

Mielismy cos podobnego. Ogladanie zasilania oscyloskopem nic nie pokazalo. Tylko ze wszystko ustalo po zwiekszeniu kondensatorow blokujacych gdzies z 10x wartosc ze schematu aplikacyjnego. Impulsy pradowe w zasilaniu sa malo widoczne gdy oglada sie napiecie, ale co posieja to ich. WP

Reply to
Wojciech Piechowski

Wojciech Piechowski napisał(a):

To dość zrozumiałe, że woltomierzem, prądu znie zobaczysz. ??? :))))

Reply to
A. Grodecki

Jak chcesz to zobaczysz. Wystarczy skorzystać z prawa U = IxR. I widać aż miło. K.

Reply to
John Smith

John Smith napisał(a):

Co Ty nie powiesz! :) Zamierzasz ciąć wszystkie ściezki zasilania procesora i lutowac na nich oporniki pomiarowe? ;)

Termometrem też mozna.

Reply to
A. Grodecki

Nie. Wystarczy zmierzyć napięcie na ścieżkach zasilających. O pojęciu "szum masy" pewnie nie słyszałeś.

Jeżeli lubisz. Ale polecałbym lekarski, najpierw do zmierzenia temperatury ciała. Bez obrazy i koniec takiego poziomu dyskusji. K.

Reply to
John Smith

John Smith napisał(a):

Pewnie, jakby sprawdzić, mógłbyś się zdziwić ;)

Jak zamierzasz zmierzyć oscyloskopem metodą pośrednią rezystancyjną prąd zasilający procesor na ścieżce długości np 1mm (między nogą układu a kondensatorewm blokującym)?

Sam zacząłeś.

Reply to
A. Grodecki

Drugi dzień pomiarów inżynierskich bez skutku. Dławikiem stłumiłem o ok

10dB harmoniczne na linii ALE, dorzuciłem pojemności na nóżkach procka i dławik na zasilaniu. No i dalej emituje na podobnym poziomie. Owszem wydawało się, że dawało się obniżyć dopinając dławiki na portach RS485 i na 4-20mA. Ale potem wystarczyło ruszyć kablem leżącym koło skrzynki i poszło w górę. Dalej nawet nie znam drogi ucieczki tych harmonicznych ze skrzynki. Otwarcie drzwiczek wcale nie zwiększa poziomu emisji. Odpięcie wtyczki (DB9) np od portu 4-20mA z sąsiedniej płytki albo z konwertera Rs232/RS485 nie powoduje obniżenia emisji a nawet podwyższenie. Dopiero wysunięcie przewodu z szafki obniża poziom sygnału. Podejrzewałbym, że to nie po zasilaniu tylko raczej pole z płytki, a przewody od RS i inne sprzęgają się z płytką elektromagnetycznie i dalej propagują jako anteny. NA razie chyba spróbuję poblokować dławikami linie dane/adres przełączane sygnałem ALE. Jednak musiałbym obserwować zawartość harmonicznych w polu EM czyli jakaś antenka ze wzmacniaczem tak aby te 40dBuV/m dało się obserwować na oscyloskopie z czułością 2mV/cm ( poziom szumu na około -80dBV. Ponawiam pytanie czy ktoś ma pomysł na antenkę na 50 MHz (6 m) bo mi przychodzi do głowy dipol lub biconical.

Dziękuję wszystkim, którzy przysłali jakieś sugestie. Jeśli nawet nie odpisałem na niektóre posty to na pewno brałem je spod uwagę. Liczę na dalsze pomysły.

Reply to
Mario

Mario napisał(a):

Najlepsza będzie antenka rezonansowa w postaci cewki powietrznej. Zakładam, że oscyloskop ma wejście 50 omów. Utnij drut nawojowy o długości mniej więcej ćwierć fali i zwiń go w cewkę "złuższą niż szerszą". Antenkę nalezy zestroić jakąś metoda techniczną lub na analizatorze sieci. Taka antena jest wrażliwa na otoczenie, więc zadbaj o to, aby była ustawiona w miejscu gdzier nic się nie zmienia w trakcie pomiarów. Przy sporej ilości szczęścia uzyskasz powtarzalne pomiary - to zalezy od pomieszczenia w którym bedziesz je robił.

Co do źródła zakłóceń - pomyśl zanim coś zrobisz. Narobić sie łatwo reżyserując pomysły bez sensu. Dedukcyjnie znaleźć przyczynę nie powinno być bardzo trudno.

Reply to
A. Grodecki

Mario pisze:

Najtaniej est stłumić zakłócenia w zarodku, w ostateczności pozostaje Ci dobrze "doszczelnić" całą skrzynkę.

Pozdro

Reply to
Luk

W układzie prototypowym odpowiedź znasz, rozciąć ścieżkę i wstawić bardzo małą rezystancję. Regułą jest: nie trzeba tego robić, wystarczy ze zrozumieniem przeczytać dokumentację procesora. Ale zdesperowany to i skalpela się chwyci.

Bez komentarza. K.

Reply to
John Smith

Wracając do tematu - zwróciłem uwagę autorowi, że źle się zabrał do szukania problemów łapiąc oscyloskop i jeżdżąc po ścieżkach. Przyczepiłes się do tego nie wiedzieć czemu. Też już skończyłem.

Reply to
A. Grodecki

A. Grodecki pisze:

Oscyloskop ma 1 MOhm. Terminuję go rezystorem 50 Ohm na wejściu.

To będzie ok 1.5m. Ile zwojów zwinąć? Zestroić to znaczy dopiąć pojemność i wstrooić na np. 60MHz?

Od kilku dni myślę :) Ale będę musiał po prostu przetestować pomysły mierząc emisję.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.