W jaki sposób steruje się jasnością pikseli w LCD ?

Każdy piksel w LCD ma sterowaną jasność. Jak to się realizuje ? Przypuszczam, że steruje się stopniem skręcenia polaryzacji. I tu się właśnie zastanawiam ile potrzeba do tego elektrod, czyli jak bardzo taki piksel jest opakowany dodatkowymi elementami. Być może jest to tak sprytnie zrobione, że kruształ sam z siebie dąży do jednej polaryzacji, a napięciem przyłożonym do jednej pary elektrod można sterować kątem odchylenia od stanu podstawowego ? Tylko jak przy takim podejściu uzyskuje się tak liniową i równomierną dla całego panelu liniową charakterystykę ? A może(pewnie) jest to robione jeszcze inaczej ?

Reply to
Redart
Loading thread data ...

Nie, steruje się czasowo.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Dnia Thu, 22 Jun 2006 11:09:30 +0200, Redart tak nawijal:

PWM (Pulse Width Modulation).

Reply to
Franciszek Sosnowski

Dokladnie tak. Bez napiecia to on chyba nawet w ogole nie skreca, a im wieksze napiecie tym bardziej. Elektrody sa tylko dwie.

A uzyskuje sie liniowa ?

A co w tym dziwnego - rownomierna budowa to i efektyh rownomierne.

Wez pod uwage ze mamy wyswietlacze z jedna wspolna elektroda, matrycowe i TFT. W kazdym troche inaczej to wyglada, ale zasada jest ta sama.

J.

Reply to
J.F.

Ale czy na pewno? Bawilem sie graficznym LCD, ktory podobnie jak wiekszosc tego typu wyswietlaczy mial tylko drivery linii i kolumn. Najpierw zapisywalo sie linie, potem jednym impulsem zatrzaskiwalo sie dane, w ten sposob driver zaczyna sterowac matryca z nowa zawartoscia. Tutaj nie widze mozliwosci stosowania PWM. Odcienie szarosci uzyskiwalem w ten sposob, ze LCD mial max framerate

200Hz, wiec zeby uzyskac 50% jasnosci sterowalem pixelem w co drugiej ramce, LCD i tak to usrednia. Ale nie wiem, czy tak to sie robi.
Reply to
T.M.F.

Dnia Thu, 22 Jun 2006 17:45:06 +0200, T.M.F. tak nawijal:

Ale to nie chodzi o to co podasz na driver, tylko co sobie ten driver "hardware'owo" wykombinuje. Cos a'la wewnetrzny generator. To tak, jakby pisac, ze za pomoca naprzemiennego pisania litery "A" w barwach czarnym i bialym ciezko uzyskac na monitorze szary.

Nawet jesli masz 200hz, to niekoniecznie musisz to odswiezac go co 1/2t. Jesli 200Hz, to pewnie poszloby 1/4 + 1/4 + 1/4 + 1/4, z czego tylko dwie skrajne "1/4" musza byc stale. Pozostale czesci moznaby rozciagnac w zaleznosci od tego co potrzebujesz.

Reply to
Franciszek Sosnowski

mam tez co do tego watpliwosc.. na LCD podaje sie napiecie analogowe, zeby uzyskac te 256 odcieni szarosci to wymagaloby 256x wiekszego kluczowania w tym PWM.. chyba ze piksel jest wyswietlany co ktoras ramke (flank modulation)

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

z reguly sterowanie jest bardziej zlozone i jest kombinacja: PWM/pattern/napiecia...

Reply to
PAndy

Ale niewile ma do wykombinowania. Podaje na 320-bitowy zatrzask sekwencje bitow typu 1- zapalony, 0 - zgaszony, po podaniu calej sekwencji oddzielnym sygnalem ja zatrzaskuje i pixele sa jakie sa az do nastepnego odswierzenia. Nie mam zadnego wplywu na czas ich zapalenia - moge to zmienic dopiero przy zapisie kolejnej ramki. Zebysmy wiedzieli o czym mowie zobacz pdfa:

formatting link

Nie rozumiem tego.

Reply to
T.M.F.

Tylko ze to jest sterownik czarno-bialy. Inny sterownik moglby zatrzasnac 320 bajtow i wysterowac kazda z linii przez inny czas - zalezny od wartosci bajtu.

J.

Reply to
J.F.

Nie do konca - mozna na nim uzyskac 16 odcieni szarosci. Mnie za pomoca AT90S2313 udalo sie uzyskac 4 odcienie. Daloby sie pelnych 16, ale w AT troche zabraklo mocy obliczeniowej:) Trzebaby jakies CPLD zaprzac, kiedys sie do tego przymierzalem, ale troche czasu brakuje.

Takiego wyswietlacza nie widzialem. Widzialem takie, ktore steruje sie analogicznie do powyzszego, z tym, ze maja wyprowadzone osobno RGB. Natomiast na LCD TFT podaje sie analogowy sygnal RGB i cyfrowo impulsy ladujace zatrzaski. Pewnie elektronika w LCD przeksztalca sygnal analogowy na np. napiecie lub czas sterujacy pixelem.

Ale wracajac do tego co napisalem wczesniej - wydaje mi sie, ze sterowanie odcieniem poprzez kolejne zapalanie i wygaszanie pixela w kolejnych ramkach ma sens. W koncu po co w LCD, ktory ma czas reakcji np. 200ms maksymalne F ramki wynosi az 150Hz?

Reply to
T.M.F.

Sztuczka :-)

Ale moglby istniec. krotkie googlanie

formatting link
wejsciowy interfefjs inny, ale co na wyjsciu to nie potrafie sie doczytac :-)

Pytanie czy sa inne metody. Na pewno reaguje na napiecie. Wydaje sie ze po przystawieniu napiecia LC zaczyna sie orientowac. Jesli robi to wzglednie powoli to regulacja szerokosci mozna by cos osiagnac. Bo po odstawieniu napia deorientacja jest powolna .. szczegolnie w wyswietlaczu matrycowym o malym wypelnieniu cyklu.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.