[laik] w jaki sposób?

Witam. Jak najlepiej obniżać i podwyższać napięcie z DC 12V do 8V? Po obniżeniu napięcie do 8V chciałbym spowrotem wracać do napięcia 12V. pzdr.

Reply to
kolorowe
Loading thread data ...

Ale po co? Bez znajomości zastosowania trudno odpowiedzieć na takie pytanie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "kolorowe" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:ck8d83$1jve$ snipped-for-privacy@mamut1.aster.pl...

W moim zasilaczu jak się kręci w lewo to się obniża z 12 do 8, a potem jak w prawo to się wraca do 12V. Wykorzystałem tę właściwość zasilacza i w czasie testu każdego wyprodukowanego urządzenia program testowy każe w pewnym momencie kręcić powoli w lewo, aż mikrokontroler zauważy, że napięcie spadło już do 8V (jednocześnie mierzę to napięcie i sprawdzam, czy próg przerwania o zaniku zasilania jest prawidłowy), potem każe wrócić do

12V. Ale faktycznie nie jest to najlepiej - jak człowiek zrobi za szybko to niedokładnie złapię napięcie. Według mnie najlepiej to jest nieskończenie wolno, ale nie wyprodukowałbym ani jednego urządzenia. Czyli na pytanie jak najlepiej moja odpowiedź jest: nie da się najlepiej - potrzebny jest jakiś kompromis.

P.G.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości

dobra. mam moduł wymagający zasilania na DC +12V. Moduł jest taki mądry, że jak jego napięcie zadsilania obniży się nagle do

9V to zaczyna to sygnalizować. Jako, że wykonuje taki model, to chciałbym 'wymusić' obniżenie napięcia do 8V, aby pokazać, że moduł faktycznie zasygnalizował obniżenie napięcia poprzez wysłanie SMS-a na dany numer telefonu. Teraz jaśniejsze? :)
Reply to
kolorowe

zasymulować ;-) to lepsze słowo :)

Reply to
kolorowe

Użytkownik "kolorowe" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:ck8vqr$22jo$ snipped-for-privacy@mamut1.aster.pl...

Robisz to w ramach zajęć na uczelni / szkole ? Poźycz z pracowni zasilacz laboratoryjny (z płynną regulacją) i podłacz. Pamiętaj tylko o połączeniu mas.

Reply to
william

Użytkownik "william" snipped-for-privacy@ma.mnie.pl> napisał w wiadomości

ok, ale ja to potrzebuje na stałe wmontować w tablicę, na której jest model takiego modułu. ma to symulować obniżenie napięcia.

Reply to
kolorowe

Dzielnik napięcia, załączany jakimś przełącznikiem. Albo potencjometr.

Reply to
Marcin Stanisz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.