Projektowanie RISC, DSP, uC - w jaki sposób???

Witajcie,

Interesuje mnie następująca rzecz: w jaki sposób Intel, AMD, Texas Instruments... projektują procesory RISC, DSP... Zetknąłem się bowiem z dwiema skrajnymi teoriami/domysłami - pierwsza to taka, że korzysta się z VHDL lub innych języków HDL wraz z optymalizacją newralgicznych fragmentów architektury, a druga teoria, że przy projektowaniu np. Intel korzysta z zupełnie innych metod, które nie są jak dotąd opublikowane (być może o bardziej posunięte technologicznie niż HDL). Czy ktoś z was spotkał się ze sprawdzonymi informacjami na ten temat? Gdzie można szukać w internecie źródeł, informacji...? Jednyną informację jaką posiadam w tym temacie (banalną i oczywistą zresztą), jest to, że AVR Atmelka był w całości opisany w VHDL.

Druga rzecz, której szukam: gdzie można odnaleźć praktyczne porady, wskazówki na temat projektowania układów RISC/DSP. W jaki sposób, jakimi technikami optymalizuje się budowę wewnętrzną takich układów, jak zaimplementować wydajnie przetwarzanie potokowe? Głównie szukam materiałów, gotowe biblioteki komponentów IP prostych procesorów (jak np.'51), ale analiza opisu HDL jest stosunkowo skomplikowana i trudno wywnoskować na ich podstawie ogólnych metod. W literaturze, którą posiadam w wersji papierowej na temat VHDL/RISC (książek Kalisza, Metzgera, Zwolińskiego) znajduje się jedynie podstawa języka, synteza logiczna, brak natomiast omówienia metod praktycznego realizowania i optymalizowania jednostek uP.

Pozdrawiam i gorąco zachęcam do dyskusji Mirek

Reply to
mirek
Loading thread data ...

Użytkownik "mirek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:ck1a8s$nnc$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

formatting link
?

Reply to
Marek Dzwonnik

Jakiś czas temu czytałem dość pokaźny opis projektantów DSP EMU10K1 (w Sound Blaster Live!) - napisali, że wszystko najpierw powstało w VHDL, przesymulowali i wrzucili do FPGA. Wsadzili kartę opartą na tym FPGA do specjalnie spreparowanego peceta z kilkukrotnie zwolnioną magistralą PCI (z taktowaniem 33MHz nie wyrabiał ten FPGA). Po testach i niezbędnych zmianach zamówili ASICa opartego na tym kodzie VHDL.

W praktyce często robi się tak, że fitter zamienia skompilowany VHDL w strukturę logiczną (maski), a niektóre powtarzające się elementy są dopieszczane ręcznie (np. pamięci - wystarczy zaprojektować optymalnie blok komórek i go powielić). Na pewno nikt w Intelu nie wpadł na pomysł rysowania ręcznie wielu milionów tranzystorów. Raczej posiedzieli nad optymalizacją własnego fittera układającego tranzystory w scalaku.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.