UPS własnej produkcji - czy to ma sens?

Witam.

(crosspost na pl.misc.networking - liczę na adminów ;)

Mam taki problem: przez ostatnie kilka miesięcy w budynku, w którym mam biuro ciągle przeprowadzane są jakieś remonty. Ostatnio raz na miesiąc wyłączają prąd. Zazwyczaj jest ogloszenie, ale co z tego, jak pracować nie mogę. Np. taka sytuacja: siedzi klient, a tu nagle ciemno. Godzina

18.30.

Myślałem o kupieniu UPSa typowo komputerowego, a potrzebuję mieć jedynie światło, jakieś 100-150 W maksimum (żarówki energooszczędne). Z tego, co widzę to modele które podtrzymały by zasilanie przez godzinę kosztują dużo ponad mój budżet, a te za 200 złotych to pewnie w ogóle nie są warte mojego czasu. Znowu nie aż tak często prąd jest wyłączany żebym wydawał 700 złotych.

Stąd idea - może by kupić akumulator 45Ah lub większy i podłączyć przez przetwornicę. Jeśli wierzyć literaturze, akumulator kwasowy może być rozładwany prądem 0,33 C, czyli w tym przypadku 15A przy napięciu 12 V da 180 W przez 3 godziny.

Pytanie: czy ktoś widział w sprzedaży przetwornicę 12V-> 230V o mocy powyżej 100W? Widziałem w media mark[e]cie taką o mocy 80W, ale kosztowała 200 złotych. Czy może da się to w łatwy sposób zrobić samemu? Jaka jest wydajność takiego urządzenia? Tzn. przy poborze 180 W z akumulatora, ile dostanę na wyjściu?

FUT warning: pl.misc.elektronika

Dzięki,

LMB

Reply to
LMB
Loading thread data ...

Idyie jeszcze prościej: weź akumulator samochodowy, ładowarkę do takowego i już masz gotowe zasilanie 12V. Teraz bierzesz sobie lampki halogenowe i podpinasz się zamiast transformatora. Możesz na przykład zgwałcić lampki biurkowe wywalając transformator, albo dorabiając przełącznik aku<>transformator.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Jeśli to chodzi tylko o oświetlenie, to po co kombinować z UPS'ami? Można kupić gotowe oprawy "awaryjne" wyposażone w akumulator, elektronika i jedną-dwie świetlówki 8W. Oprawa załączy się sama w momencie wyłączenia prądu. Nie będzie to zbyt jasne światło, ale wystarczy żeby się o krzesła nie potykać, czy pozbierać papiery z biurka. Druga taka oprawaumieszczona nad biurkiem pozwoli na dokończenie pracy. Akumulatory w nich wytrzymują dość długo (wyżej godziny)

Albo: akumulator samochodowy i halogenowa instalacja oświetleniowa 12V w mieszkaniu. "automatyka" przełączająca zasilanie na aku w przypadku braku 230V mogłaby się składac raptem z jednego przekaźnika a w bardziej rozwojowej wersji mógłby to być naprawdę prosty i nietrudny do wykonania układ na codzień zasilający te halogeny i utrzymujący akumulator w stanie naładowania a w razie awarii przełączający zasilanie na niego.

J.

Reply to
Jarek P.

No to kupujesz tego co podtrzymuje przez pół godziny, a pod niego podpinasz akumulator od Stara czy Jelcza i masz zasilanie przez

6 godzin. Ale pamiętaj, że nie wszystkie urządzenia akceptują napięcie z UPSa. To napięcie jest podobne do prostokątnego, więc np. zasilacze transformatorowe źle działają przy takim napięciu.

Leszek Wieczorek

Reply to
Leszek Wieczorek

<...>...</...>

Eee...tam , robic samemu to wyjdzie drozej... lepiel kupic gdzies w komisie lekko uszkodzona i podlaczyc aku. od "Jelcza 316" !

Tu znalazlem oto takie !

formatting link
;
formatting link
;

Reply to
bad_skipper

...

Tutaj masz spory wybor przetwornikow:

formatting link

Reply to
Hangie
.

A czy potrzebujesz mieć światło na 220 V, żarówka 12 volt też świeci jasno.

mikw

Reply to
mikw

Ekipa sie wycwanila i teraz czesto procesorek kontroluje czas ladowania akumulatorkow, w efekcie podlaczasz zamiast 14Ah np. 28Ah, ale i tak laduje ci do 14:(

Lepsze daja sinus.

Reply to
T.M.F.

Użytkownik "LMB" <LMB_wytnijto snipped-for-privacy@sitefinder.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@sitefinder.pl...

(ciach!) jesli to ma rzeczywiscie dzialac jako ups....wlaczac sie przy zaniku pradu... ...to zycze powodzenia :)

nie jestem pewien czy poradzisz sobie, zeby zrobic czas przelaczania na tak niskim poziomie, na jakim maja go ups'y....mimo ze to przeciez proste uklady (:

Reply to
venire

A nie prościej zastoswać żarówki na 12W? Nawet jeżeli nie znajdzie się takich do opraw oświetleniowych, to samochodowe się nadają. Trzeba tylko skomponować ładną oprawę. Gdyby zastosować świetlówkę o mocy 25W to jej wydajność świetlna będzie zbliżona do żarówki 100W. Świecić będzie długo a przetwornica stosunkowo malutka. Chyba nawet dałoby radę kupić gotową np. w sprzęcie campingowym.

JanuszR

Reply to
Janusz Raniszewski

Polecam jednak kupić UPS w sklepie, zakup akumulatora i reszty klamotów aby złożyć z tego sensownie działającą przetwornicę będzie niewiele niższy od zakupu UPS-a - o podobnych parametrach. Przecież UPS to też akumulator tyle że w obudowie + przetwornica. Może lepszym rozwiązaniem będzie kupić używany już UPS, w którym padnięty jest akumulator i wymienić go na nowy (przy założeniu oczywiście że działa przetwornica w nim. Co do wielkości akumulatora to sprawdza się stara zasada im większy tym lepszy :), tzn. nie wykończy się tak szybko, wszystko zależy od tego ile czasu masz zamiar siedzieć przy też żarówce na akumulator.

Pozdrawiam Olo

Reply to
Olo

Użytkownik "LMB" <LMB_wytnijto snipped-for-privacy@sitefinder.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@sitefinder.pl...

Do UPSa 400VA też można podłączyć zewnętrzny duży akumulator najlepiej jednak szczelny. A przetwornice 150W sa w granicach 200zł w Warszawie. Info na priv.

Reply to
MP

Aha NTG :-p

formatting link
kategoria komputery/zasilacze i ups/ ups tam znajdziesz 'coś'. A przenośna przetwornica 350W potrafi kosztować

300-400 pln.

Będzie w dokumentacji...

Np użycie 40 W zwykłej żarówki i przetwornicy ze starego upsa dało mi w zależności od naładowania akumulatorów od 40 do 55 minut z ~22 Ah. Więcej akumulatorów nie mam więc nie sprawdzę, ale: Bierzesz upsa, nawet używanego z przetwornicą 500 VA daje to jakieś

300 W, robisz równolegle wpięcie z naładowanymi prostownikiem akumulatorami od Stara[tm] lub innego Kamaza[tm] i modlisz się żeby bezpiecznik w razie czego zadziałał... Po dodaniu wiatraczka w ups ja wiem hm 6h światło na działce miałem z kilku zwykłych akumulatorów.

kd.

Reply to
Krzysztof Drewicz

Kupuj tylko stare :) poza tym wydawało mi się że ładują do określonego napięcia, raz na miesiąc trzeba prostownik podłączyć i tyle.

Aproksymowane przybliżenie sinusoidy raczej. Upsy dające 'sinus' są dość drogie.

kd.

Reply to
Krzysztof Drewicz

Przeliczanie VA na W powinno gdzieś w dowolnej książce być ładnie opisane, albo na google.com można poszukać.

Coś koło 250 Ah. Ups wyrobił, żarówki wyrobiły ale teraz jest w brut lamp/żarówek na 12V, jak już inni pisali, są halogeny, zwykłe świetlówki, ba, nawet widziałem coś w Geant co włączało się gdy fotokomórka wykryła ciemność, ot taka żarówka + wtyczka pod 220V, <30 pln. Na rynku tego dużo...

kd.

Reply to
Krzysztof Drewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.