Trwałość sprzętu, jak to jest?

Dekodery nbox z enigmą średnio co dwa lata do naprawy bo kondensatory wysychają czy jakoś tak A ten radiomagnetofon:

formatting link
u mnie już ok 30 lat a odkupiłem go używany od kolegi Od ok 10lat na moim warsztaciku gra praktycznie nonstop- 24godz na dobę. Od wiosny do jesieni go nie wyłączam cały czas radio gra Zima mniej majsterkuję to czasami jest wyłączony przez kilka tygodni I ciągle wszystko w nim działa Drugi przypadek- kultowy już radiomagnetofon Condor U gościa w warsztacie gdzie od lat serwisuje wszystkie samochody w rodzinie gra również od ćwierć wieku co najmniej prawie nonstop. Prawie bo go na noc wyłączają rano włączana. A współczesne sprzęty padają jak muchy po kilku latach

Reply to
Kris
Loading thread data ...

W dniu 10.08.2020 o 09:31, Kris pisze:

Tak w telegraficznym skrócie: duży, ciężki i drogi transformator sieciowy kontra mała, lekka i tania przetwornica impulsowa.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Sugerujesz że tylko przetwornica się psuje?

Reply to
Marek

Ale jak padają, nie gra w ogóle? A te sprzęty w warsztatach na pewno są w pełni funkcjonalne? Nic nie trzeszczy? Wszystkie funkcje działają? Wszystkie przyciski reagują?

Reply to
Marek

Miniaturyzcja, problemy z rozpraszaniem ciepła wynikające z niej i znacznie lepsze opanowanie procesów przez producentów elementów. Jak kondensator jest projektowany na 2000h przy T_MAX, to dokładnie tyle wytrzyma.

Chcesz dobry kondensator, to idziesz np. do pana Evansa:

formatting link
i sobie kupujesz hermetyczny, zaspawany w tantalowej puszeczce z elektrolitem w postaci stężonego kwasu siarkowego. MTBF jedyne 600 lat. Tylko sobie sprawdź, czy Ci sprzedadzą, bo modele wstrząsoodporne są objęte zakazem eksportu. Chcesz tani, to idziesz do majfrendów. Wolny rynek.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2020-08-10 o 10:30, Grzegorz Kurczyk pisze:

Jakieś 15 lat temu. Dwa przenośne radio-mganetofony z CD. Oba po około 3 latach przestały czytać CD.

Dla kontrastu: Odtwarzacz CD Technics kupiony w okolicy 1986 działa do dziś. I czyta płyty RW które wtedy chyba nie istniały. Tuner niestety milczy na UKF. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W pierwszym przybliżeniu: psuje się to, co się grzeje, a przetwornica często grzeje się najbardziej. Kondensator umieszczony tuż przy radiatorze MOSFETa to znakomite zabezpieczenie przed nadmiernym czasem życia urządzenia.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu poniedziałek, 10 sierpnia 2020 11:10:46 UTC+2 użytkownik Marek napisał:

W dekoderach nbox wysychaja kondesatory- znana ogólnie wad. W tv led samsunga po roku spaliła się płyta główna- wymienili w ramnach gwarancji Kino domowe LG również naprawa w okresie gwarancji, dokoder ncplus wymieniony na nowy bo sie popsuł

W moim radio wszystko działa. Jedyny mankament to czasami słychać trzaski jak się reguluje pokretłem głośności. Radio ze 30lat temu przestrojone na współczesne zakresy ukf(czy jak to się tam nazywa)

Reply to
Kris

Ale po takim przestrojeniu z dolnego na gorny to chyba nie wszystkie stacje lapie bo stary zakres byl wezszy?

Reply to
K

W dniu poniedziałek, 10 sierpnia 2020 12:28:51 UTC+2 użytkownik K napisał:

Reply to
Kris

W dniu poniedziałek, 10 sierpnia 2020 12:28:51 UTC+2 użytkownik K napisał:

Trudno powiedzieć Aktualnie od kilku miesięcy lokalne radio kaszebe leci, wcześniej RMF, zetka, Trójka działały pewnie i teraz działają

Reply to
Kris

W dniu 2020-08-10 o 11:25, Piotr Wyderski pisze:

W drugim pada to co wszechwładna unia wymusiła czyli punkty lutownicze. A w trzecim pada to na czym księgowy zaoszczędził jak psuł projekt inżyniera.

Pozdrawiam

Reply to
RadoslawF

Pytam, bo dawno temu gdy wszedl gorny UKF rodzice dali radioodtwarzac samochodowy do takiego przestrojenia i magik, ktory to robil tak wlasnie powiedzial. Z tego co pamietam to tak wlasnie bylo, ze nie wszystkie stacje to radyjko po przestrojeniu odbieralo.

Reply to
K

Użytkownik "Kris" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

I tu jest drobna niewiadoma:

-nie ma przetwornicy pracujacej na 100+kHz, to i kondensatory nie wysychaja,

-kiedys kondensatory byly trwalsze, a teraz ... sa lepsze ? tansze ?

-specjalnie ch* tak robia, zebys kupil nowy ...

J.

Reply to
J.F.

Potem jest elektromigracja, uszkodzenie izolacji wywołane wyładowaniem koronowym, optoelektronika też się zużywa w wyniku kumulacji defektów strukturalnych, wiatraczkom wysiadają łożyska. Ale na pierwszyszm miejscu zdecydowaną przyczyną jest wysoka temperatura.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Gdzies mi mignelo, ze ktos oferuje wymiane kondensatorow w tych dekoderach na lepsze/trwalsze + jakies tam dodatkowe modyfikacje.

Reply to
K

W dniu 2020-08-10 o 11:23, Piotr Gałka pisze:

pewnie szklana kontra plastikowa soczewka, plus tandetny laser.

Reply to
Irokez

W dniu 10.08.2020 o 14:36, J.F. pisze:

To trochę jak z budownictwem, kiedyś katedrę budowali, to mur miał grubość w metrach raczej ;) Wszystko przewymiarowane i trwa kilkaset lat.

Reply to
Cezary Grądys

W dniu 2020-08-10 o 09:31, Kris pisze:

Jak padną kupujesz coś tanio na aledrogo aby 105 stopni pisało? Czy jednak dopłacasz do czegoś lepszego (np. Sanyo czy Matsushita dobrane parametrami) aby mieć spokój?

Reply to
Irokez

Nic nie kupuję, do niczego nie dopłacam. Nie czuję misji poprawiania producenta. Magnetofon z linka bez dopłacania do do czegokolwiek działa już grubo ponad 30lat. Tv Samsunga za 4 tys wymagał wymiany płyty głównej po roku. Czaisz o co biega?

Reply to
Kris

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.