takie tam dywadacje w kwestii czujników ruchu

witam mam mieszkanie oświetlone diodami (taśmami) z 12V. ale domownicy jakby mieli wirusa w mózgach, nie wyłączają światła. więc w paru pomieszczeniach planuje zrobić czujki ruchu załączające światło. tyle ze czujka (z ebaya) bierze mikroampery, a zasilacz będzie dysponował 10-20 watami. Co prawda bez obciążenia jest całkiem zimny, ale martwię się że i tak przez 16 godzin "zje" więcej energii niż ledy przez pół godziny świecenia. Myślę więc żeby zasilić czujkę ruchu jakoś bez zasilacza. czyli z 230v ograniczyć prąd przez kondensator i rezystor - tak jak się zasila diody bezpośrednio z sieci. tylko co dalej? Czujka nie wytrzyma więcej niz 12 volt? Jak to jest robione w tych czujkach które załączają halogeny przed wejściem do budynków, na podwórkach w domach jednorodzinnych? pozdrawiam ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

Dnia Fri, 11 Dec 2015 18:24:38 +0100, ToMasz napisał(a):

Napięcie możesz sobie ustabilizować/ograniczyć dowolnym (prawie) stabilizatorem, np. typu dioda Zenera.

Reply to
Jacek Maciejewski

Czujka ruchu to niezbyt pewne w działaniu ustrojstwo. Pewniejsze będzie, jak w niektórych telewizorach, wyłączanie po przykładowo trzech godzinach.

Użytkownik "ToMasz" snipped-for-privacy@poczta.fm.com.pl> napisał w wiadomości news:n4f0o2$dql$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Reply to
wt

W dniu 2015-12-11 o 18:24, ToMasz pisze:

Kupić czujkę ruchu na 230V np taką:

formatting link
i podłączyć styk na zasilanie zasilaczy led.

Reply to
janusz_k

Po co Ci tak mocny zasilacz? Zbudowanie zasilacza o mocy pojedynczych watów, pobierającego w spoczynku mniej niż 50mW jest jak najbardziej realna.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 11.12.2015 o 22:47, RoMan Mandziejewicz pisze:

bo po wykryciu ruchu z niego będą zasilane taśmy led.

niewątpie. Dlamnie jednak najważniejsze jest to aby działało tak jak ja chcę, a druga sprawa - żebym sam mógł naprawić, znaleźć co i dlaczego nie działa. Tak więc zasilacza nie zbuduje (chyba że transformatorowy) a czujniki ruchu będą dwa na jedno pomieszczenie.

ToMasz

Reply to
ToMasz

ładne, ale drogie. tym bardziej że potrzebuje 2 na jedno pomieszczenie.

ToMasz

Reply to
ToMasz

No to taki mocniejszy pobiera ok. 100-150mW

Ale z czym masz problem? Nie potrafisz zaprojektować i wykonać PCB?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

15.49 to drogie? 8O
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2015-12-11 o 23:09, ToMasz pisze:

I uważasz że zrobisz tańszą czujkę razem z estetyczną obudową?

Reply to
janusz_k

W dniu 2015-12-11 o 23:08, ToMasz pisze:

Powód? Czemu nie z sieci?

Jak by to ująć? Hm: a to nie chcesz przede wszystkim aby działało... dobrze? No bo sam możesz sobie nie poradzić, a jeśli oni to już wszechstronnie przetestowali w fabrycznych laboratoriach, tudzież na swych (chyba raczej zadowolonych) klientach, to po co kombinujesz jak łysy koń przed strzyżą?

No, chyba, to powiedz od razu, że Ci chodzi przede wszystkim o to, aby mieć co robić w długie zimowe wieczory :) Bo gdy kupisz gotowca, to będzie, hm - nudno? Bo skubaniec wciąż, i wciąż będzie... działał!

No to będziesz ich miał dwa razy więcej do... naprawiania! :)

Reply to
JaNus

W dniu 2015-12-12 o 02:27, JaNus pisze:

Z pośpiechu poszedłem na spore skróty, doprecyzuję:

Do zasilania czujników ruchu wystarczy zasilacz mały, maleńki, i jego straty na sprawności też będą "maleńko" znaczyć w Twoim budżecie. A gdybyś chciał aby *koniecznie* ten sam zasilał jeszcze i taśmy LED, to musisz się pogodzić z tym, że w zasilaczu większym - więcej też idzie na rozkurz. A przecież można inaczej: mały zasilacz nie włącza bezpośrednio lampek, a jedynie podaje napięcie na przekaźnik, który załączy wtedy zasilacz większy. Tak będzie prąd wypadał nieco taniej.

Reply to
JaNus

W dniu piątek, 11 grudnia 2015 18:24:40 UTC+1 użytkownik ToMasz napisał:

Liczyłeś ile oszczędzisz pln mając te czujki?

Reply to
Kris

Jak by zamiast 24h/dobe swiecily 2h/dobe to z 40 zlotych rocznie. Warto bo inwestycja zwroci sie w niecaly rok. Ogolnie przy ledowkach nie warto. Mam czujnik ruchu zainstalowany w lazience. Jestem zadowolony.

Reply to
Zenek Kapelinder

Dnia Fri, 11 Dec 2015 22:47:23 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

A trzeba budowac ? Wszelakie ladowarki to telefonow nie starcza ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2015-12-12 o 08:30, Zenek Kapelinder pisze:

No zaraz, to warto, czy nie-warto? ;)

No i jak zaśniesz w wannie, to po tych 6-10 minutach czujnik zgasi Ci światło. Fajnie by było, gdyby w tym samym momencie zapuścił MP-trójkę z jakąś... kołysanką! ;)

Reply to
JaNus

Kazdy musi sam ocenic czy mu warto. Przy zarowkach mnie bylo warto. To jak przy ledowkach nie warto to znaczy ze mam wyrzucic jak dziala?

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 11.12.2015 o 23:53, janusz_k pisze:

czujki bez obudowy kosztują mniej niż 1 usd. całość chciałbym ukryć w suficie. Czyli najchętniej bez obudowy. drugi równie ważny powód, zrozumieć jak to działa, umieć naprawić. dlatego pytam bardziej doświadczonych w tej dziedzinie.

ToMasz

Reply to
ToMasz

to wiem. w zasadzie na tym kończy się moja wiedza. i chciałbym to zrobić lepiej i przy okazji czegoś się nauczyć. o ile wiem w fabrycznych załącznikach pir-230v niema transformatorów, zasilaczy z przetwornicą itp. może kupie jeden żeby zobaczyć jak jest zbudowany ToMasz

Reply to
ToMasz

Żeby mieć mniej niż 50mW stand-by - zazwyczaj trzeba...

Te tanie nie miewają tak niskiego poboru. Poza tym - masz czujkę na

5V? Poza tym - okazało się, że autor uznał za za drogą gotową czujkę za 15PLN z groszami i cudaczy :(
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.