superheterodyna FM z MT 12/84

J.F. pisze:

Hmm... Ale jak ktoś składał rok później wedle schematu z MT tuner, w którym zastosowano gotową, fabryczną głowicę, to już wszystko było ok, tak? ;) Gdzie właściwie przebiega granica? Bo z jednej strony wszyscy się zgadzają (i mają rację), że złożenie radyjka na gotowym układzie (takim jak z tych tanich, chińskich odbiorników kieszonkowych do kupienia za 5 zł na targu) nic nie daje, może poza praktyką w lutowaniu. Z drugiej strony jakiś czas temu parę osób jak tylko mogło odradzało bawienie się w tranzystorowy tor p.cz. - bo przecież CEMI produkowało takie fajne scalaki, za pomocą których jest o wiele łatwiej. :)

Ja się jednak z Tobą zgodzić nie mogę. W oryginalnym projekcie problematyczna była głowica. Zastosowanie gotowej z pewnością pozwoli uniknąć problemów podczas uruchamiania (zwłaszcza, że mój licznik częstotliwości pewnie nie obejmie zakresu wokół 100MHz...). A już samo uruchomienie i zestrojenie toru p.cz. to jakiś krok do przodu. W składanie własnej głowicy będzie można się później pobawić. ;)

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Ciekawe. Atlantis twierdzi, że:

[...] Czyli w sumie coś takiego? <
formatting link
>

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

Niby tak. Ale równie dobrze można powiedzieć, że to prawie jak to:

formatting link
Dobrze - złożę samokrytykę. Brakuje mi ambicji, bo po paroletniej przerwie w zabawie AMATORSKĄ radiotechniką nie rzucę się od razu na tuner AM/FM z podwójną przemianą częstotliwości w części AM, zrobiony tylko i wyłącznie na tranzystorach. ;)

Reply to
Atlantis

Ave Atlantis! Morituri te salutant!

Uuu, prawie dokładnie to na czym 'skończyłem', tylko dekoder stereo miałem na A240. Swoją drogą, UL1520 to był śliczny scalaczek. Ale ni czorta nie pamiętam, skąd wziąłem swojego... :(

A po co. Rób to co chcesz i jak chcesz, ważne żeby Ci to sprawiło przyjemność (i nie wysadziło połowy miasta ;)

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

Sławomir Szczyrba pisze:

Ogólnie z tymi zabytkowymi scalakami jakie pozostały po Ś.P. CEMI to jest całkiem ciekawa sytuacja. Czasem wypływają na Allegro po śmiesznie niskich cenach, czasem chodzą po wyższych (ale ciągle akceptowalnych) a czasami straszliwa posucha. Na giełdzie natomiast (przynajmniej Krakowskiej) liczą sobie za nie całkiem niezłe sumy. Kiedyś pytałem o UL1496 - 6zł/szt...

Generalnie to wolę zaczynać od rozwiązań prostych mając nadzieję, że kiedyś dojdę do tych bardziej złożonych. Mam już za sobą proste konstrukcje o bezpośrednim wzmocnieniu (tzn. teraz, tych składanych przed laty nie liczę), mam te na jednym, specjalizowanym układzie (w postaci RX Libry i Taurusa) więc teraz kolejny krok. ;)

Reply to
Atlantis

No nie, co za dolowanie sie - postaw sobie wyzwanie i zrealizuj :-)

P.S. podwojna przemiana sens ma chyba tylko na krotkich falach.

J.

Reply to
J.F.

Wtedy byly takie czasy ze radia byly drogie, a czesci tanie. A teraz odwrotnie.

Chociaz rozgladam sie za "kuchennym" radyjkiem z synteza, oraz za turystycznym odbiornikiem ale nowoczesnym, z synteza i RDS i glosnikiem a nie sluchawkami .. wybor znikomy i tez drogie. Samemu sobie zrobic ?

Znaczy sie masz ambicje zrobic sobie wzmaczniacz p.cz ? :-)

Zestrojenie ? Do tego sie wrzuca filtr ceramiczny i tyle strojenia :-)

Zrobic po staremu na filtrach ? No, dobry temat na hobby - czy da sie zestroic filtr p.cz bez wobulatora.

Moze sobie zrob lepszy czestosciomierz, wobuloskop zamiast radia ? :-)

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Hmm... Nie rozumiem tylko skąd takie podejście: urządzenie składa się samodzielnie, gdy nie można go kupić i/lub jest drogie. W przeciwnym razie nie ma to sensu i trzeba lecieć do MediaMarkt. ;)

Chociażby. BTW ten tuner z MT wprost się o to prosi. Bo takie podejście do "programowania" jakie zastosował autor tej konstrukcji już dawno się zdezaktualizowało. Bo jaki sens ustawić na stałe trzy napięcia strojące głowicę, odpowiadające trzem różnym stacjom i przełączać je przełącznikiem obrotowym? Przecież dzisiaj na UKFie jest dość tłoczno. A modułowa konstrukcja sporo ułatwia, obeszłoby się bez jakichś wielkich zmian.

Od czegoś trzeba zacząć. Przynajmniej wtedy uniknie się frustracji przy uruchamianiu, gdy coś nie działa i nawet nie wiadomo co. Przecież głowicę UKF można sobie spokojnie dorobić w późniejszym okresie, albo przy okazji jakiegoś innego projektu. Podobnie jak na przykład dekoder stereo, RDS, syntezę ze sterownikiem.

Hmm... A zajrzałeś do projektu o którym cały czas rozmawiamy? Filtr ceramiczny tam jest. Jest jednak także kilka cewek. Nie uciekniesz chociażby od tej w obwodzie detektora FM.

Zdaniem autorów projektów z MT? Wygląda na to, że tak. ;)

Reply to
Atlantis

Ale przeciez to bardzo rozsadne podejscie :-)

Chcesz sie narobic zeby miec urzadzenie gorsze niz gotowe ? To ja juz wole newsy poczytac :-)

Pr1, Pr2, pR3 .. i wiecej nie bylo :-)

Dzis faktycznie wybor przeraza .. ale wszystkich i tak nie sluchasz, wiec moze trzy ulubione wystarcza ?

Jakbym mial to robic to bym jeszcze inaczej zrobil. Pewnie bym znalazl scalaka ktory by stanowil jeden modul calego radia :-)

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

A słyszałeś kiedyś o czymś takim jak hobby? ;) Wejdź na stronę główną elektroda.pl. Jaki procent prezentowanych tam konstrukcji DIY to faktycznie przydatne urządzenia, których za nic nie dałoby się kupić w formie gotowego rozwiązania? ;)

Po co się ograniczać? I co ważniejsze: po co tam mocno ograniczać możliwości budowanego urządzenia? ;)

W tym wątku padła nawet jego nazwa. ;)

Reply to
Atlantis

Niektorzy z glupoty nie wyrastaja, ale mozna im pomoc :-)

Bo potem obsluga jest upierdliwa. Chocby przelaczanie tych 50 kanalow w TV :-)

No to zrobic i sie pochwalic wiedza - godny polecenia czy nie :-)

J.

Reply to
J.F.

W sumie to jedno i drugie.

I dobrze to wyjdzie ?

J.

Reply to
J.F.

Hello, Atlantis.

UL1245...

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

J.F. pisze:

Ten scalak to TDA7000. BTW może jednak faktycznie później spróbowałbym "dla sportu" wykonać i głowicę UKF. Tyle tylko, że trzymanie się opisu z MT nie ma sensu. Po pierwsze i tak inne pasmo, po drugie upierdliwy od strony mechanicznej sposób stronienia...

Co nie zmienia faktu, że zestrojona, działająca głowica przydałaby się przy uruchamianiu płytki z p.cz., detektorem i m.cz. ;)

Reply to
Atlantis

Hmm... W poniższym tekście rzuciła mi się w oczy pewna kwestia, która nie daje mi spokoju:

formatting link
Mianowicie wspomniano w nim, iż układ TDA1083 (scalony odbiornik radiowy AM/FM) jest odpowiednikiem układu A223D. Do tej pory byłem przekonany, że ów A223D jest odpowiednikiem produkowanego przez CEMI UL1244, który mieści w sobie jedynie wzmacniacz p.cz. i demodulator FM. Jak jest naprawdę?

Autor tekstu z EdW popełnił błąd, czy ja się myliłem? Google wskazują na to pierwsze, podobnie jak oferta AVT.

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.