Porada w sprawie wzmacniacza...

Witam!!

Potrzebuje dobrac wzmacniacz do pewnego urzadzenia. Problemem jest to, ze sygnal przed wzmacniaczem jest rzedu 1 uV. Chce zastosowac uklad wzmacniaczy, zeby po torze wzmocnienia miec sygnal ok 300 uV i jak najmniejsze szumy. Sygnal ma czestotliwosc 1-3 MHz.

W sieci znalazlem cos takiego i to chcialbym zastosowac na poczatek:

formatting link
Z tego powinno byc wzmonienie jakies 30 razy... No i wlasnie zastanawiam sie co dalej, zeby wzmocnic sygnal jakies 10 razy i nie produkujac za bardzo szumow. Moze dac jeszcze jakies 2 wzmiacniacze? Jakies zwykle low noise op-ampy? Czy moze sa jakies takie specjalne uklady? Ewentualnie moze ktos moze cos polecic? Dopiero stawiam pierwsze kroki w tej materii, wiec prosze o wyrozumialosc...

Z gory wielkie dzieki za info.

----------- Rafal Pyzel e-mai: rufous (rolmops) wp (kropa) pl www:

formatting link

Reply to
Rufous
Loading thread data ...

jaka rezystnacje ma zrodlo? od tego bedzie zalezalo jaka droga trzeba isc przy optymalizacji szumow do czego konkretnie to ma sluzyc? jaki to czujnik?

pierwszy stopien dajesz zoptymalizowany szumowo, o wzmocnieniu kilka , moze wystarczy zwykly szybki opamp, np AD829 ew poprzedzony JFETem jesli zrodlo ma duza impednacje. Ze wzmocnieniem 1 stopnia nie przesadzaj, bo niskoszumne wzmacniacze maja dosyc male pole wzmocnienia - uwazaj zeby sie wyrobic. Jeli pasma zostanie, to utnij go do potrzebnej wartsoci - szersze tylko zweikszy szum.

napisz konkretnie co to ma byc - to pomoge wiecej

wazniejszy od doboru elementow bedzie tu layout PCB...

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Rufous napisał(a): to raptem 50 db. Czymkolwiek. Począwszy od telewizyjnego mc1350 do ad600 Analoga. Po drodze jeszcze kilka możliwości. Ja nie lubię mmiców na tak niskich częstotliwościach.

MAc

Reply to
MAc

Jest to odbiornik ultradzwiekowy. Sprzet stosowany w medycynie, kabel ekranowany (chyba niecaly 1 m), generalnie szumy maja byc niskie i ja sie mam tym nie martwic :). Rezystancja tego przetwornika to 50 ohmow, wiec niewiele.

Tak tez zrobie, wzmocnienie 1 stopnia ok 13-14 dB (do 5 razy). Pozniej jeszcze jakies 2 stopnie po ok 10-krotnym wzmocnieniu. Generalnie pasmo, ktore mam odbierac to jest do 200 Hz, wiec nie wiem, czy sie oplaca to ucinac...dalej bedzie tor filtrow.

Co do pcb...na pewno posiedze troche nad ukladem sciezek...moze jakis ekran do tego zrobic?

Dzieki za pomoc!

Pozdrawiam!

Reply to
Rufous

to dobrzeze 50 Ohm a nie mozesz wsadzic 1 stopnia w glowicy pomiarowej? chociaz przy tej impedancji zrodla nie jest to az tak istotne

to dlaczego piszesz o pasmie 3MHz?

raczej uklad mas pierwszy stopien zdecydowanei tak, w ekranie

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Hm...moj blad. Chodzilo o to, ze mozna przelaczac czestotliwosci i wychodzi

1MHz+-200 Hz oraz 2 MHz+-200 Hz.

W kazdym razie zrobilem cos takiego:

formatting link
- schemat

formatting link
- napiecia wyjsciowe. Dziwne, jak robilem wykres wzmocnienia dB to wychodzilo mi ujemne (jak zjechalem z amplituda sygn wejsciowego na 1 u)...moze taka mam wersje Orcad'a - studencka (zeby nie bylo, uklad ma byc do celow dydaktycznych :)

Zastosowalem uklady AD829, wyglada na to, ze styka...wykorzystalem aplikacje, ktora byla w dokumentacji oraz dolozylem proste filtry.... Ma szanse to jakos dzialac?

Zrobilem wzmocnienie 43 razy. Pozniej mozna jeszcze jakis wzmacniacz dolozyc, ale na razie powinno styknac.

Czekam na konstruktywna krytyke :)

Pozdrawiam!!

Reply to
Rufous

dziwnie podpiales te zrodla zasilania powinny byc w odniesnieniu do masy rzeczywisty uklad by nie zadzialal, dzialy by sie jaja

powinno zadzialac, zrob moze jeszcze analize szumowa, ale te wzmacniacze zachowuja sie przyzwoicie

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Czesc,

Ad849 wydaje si ebyc dobrym wyjsciem jak G.Kasprowicz doradzal ale ja wtrace swoje 3 grosze :-) Na rynku sa dostepne tez uklady z dwa razy mniejszym szumem - 0.95uV (porownaj zesz szumy prodowe dla 50ohm). Np.Ad8099 albo Linear (chyba LT6201).

Moze zastosowanie kabla roznicowego pozwolilo by Ci zaoszczedzic na dynamice - wazne bedzie dobre ekranowanie (nie przesylaj zadnego sygnalu ekranem i podepnij je do masy w jednym punkcie).

No I zastanow sie na PCB !!! Plytka moze Ci popsuc caly uklad - razem z zasilaczem ktory moze zaszumic wszystko.

Ma to jakis sens?

Pzodrawiam Grzesiek

Reply to
zysko

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.