Sterowanie triakiem i dym z rezystora

Zrobiłem sterowanie triakiem wg tego schematu na MOC3043:

formatting link
Testowałem kilka dni, jeżeli wpięty był triak BT137 i BT138 to rezystor R27 zwęglił się, raz w przypadku kiedy triak był wyłączony(zostawiłem układ na noc, był podłączony pod 230V i było obciążenie) a drugi raz w momencie włączenia triaka - rezystor zaczął się dymić. Na triaku BTA12 działa już dłuższy czas.

Co trzeba zrobić z tym rezystorem ? Jak zabezpieczyć ten układ ?

Reply to
tomi
Loading thread data ...
Reply to
Władysław Skoczylas
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

To jakos dziwnie wyliczyles. W normalnej pracy moc jest tam niewielka - bo albo prad nie plynie, albo napiecia nie ma. Wychodzi mi na to ze najwieksze ryzyko jest przy wylaczonej zarowce - prad plynacy przez C8 wydziela w R27 ok 0.5W. Dodatkowo musi byc to rezystor ktory wytrzyma impulsy 330V - dalbym duzy solidny rezystor

1W lub 2W.

To samo dotyczy R19.

J.

Reply to
J.F.

A mnie te 40 mA a tym bardziej 9W jakos wyjsc nie chce. Wychodzi mi ok.

10 mA co w takim rezystorze wydziela ok. 0.25W i nie powinno mu zaszkodzic, o ile to nie jest jakis super miniaturowy SMD. Co oczywiscie nie rozwiazuje pytania z tematu, bo jak jest dobrze to czemu sie dymi? Autor nic nie pisze o zastosowanych elementach, moze kondesator jest na niskie napiecie i go "przebija"?

Pozdrawiam.

Reply to
Stasiek_T

A mnie wyszlo Xc=1/(2*pi*f*c)=1/(6,28*50*0,0000001)=31847=31,8kom. Do tego 2,4kom rezystor + opor zarowki (bo jest w tym obwodzie szeregowo). Sumarycznie 34,8kom. Imax=230V/R=6,6mA. P=U*I ale dla pradu stalego, dla sinusoidy nie pamietam ile wynosi calka, ale i tak bedzie to ponizej 0,104W. Czyli najmniejszy mozliwy rezystor w zupelnosci wystarczy. Co potwierdzaja obserwacje - mam kilkanascie ukladow zmontowanych wg tego schematu i w zadnym rezystory sie nie pala, pomimo, ze sa na 0,25W. Natomiast pala sie jesli jest niewlasciwy triak - przy czym nie udalo mi sie ustalic o co chodzi. Przy zbyt malych triakach obserwowalem taki efekt. A moze chodzi o prad wyzwolenia bramki?

Reply to
T.M.F.
[...]

Nie chce mi się szukać schematu ale strzelam w ciemno: za mały prąd bramki lub za wolne jego narastanie/opadanie powoduje silne oscylacje. W tym przypadku impedancja kondensatora przestaje mieć znaczenie.

Oscylacje mogą być też spowodowane zbyt szybkim narastaniem napięcia na triaku i zbyt czułą bramką triaka. W takim przypadku należy zmniejszyć rezystancję w gasiku RC łączonym równolegle do triaka.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

T.M.F. przemówił ludzkim głosem:

W kwestii formalnej, napięcie na kondensatorze nie jest w fazie z napięciem na rezystorze, więc nie można sobie tych rezystancji po prostu sumować algebraicznie (powinno być Z~=sqrt(R^2+X^2)).

Reply to
Zbych

Jest bardzo prawdopodobne, że prąd wyzwalania bramki triaka jest za mały. Optotriak się załącza i wtedy płynie prąd przez obciążenie, R27, R19, optotriak, bramkę triaka, anodę A1 do drugiego bieguna zasilania. Gdyby triak zapalił to wtedy prąd płynął by przez resztę półokresu poprzez jego anody a nie poprzez rezystory. W tym układzie można zwiększyć prąd bramki triaka zmniejszając wartość R19 i/albo dodając dodatkowy kondensator ( może 10.... 22 nF /400 V) pomiędzy nóżkę numer 6 optotriaka i A1 triaka. Po załączeniu MOC32xx ładunek zgromadzony na tym dodatkowym kondensatorze wywoła impulsowy prąd bramki. Inną przyczyną przepalania się rezystora R27 może być obciążenie o zbyt dużej indukcyjności. Triak zapala, ale ze względu na dużą indukcyjność prąd anodowy narasta zbyt powoli i nie osiągnie wartości większej od prądu podtrzymania w czasie gdy bramka jest wysterowywana ( kiedy spływa ładunek z C8). Ten przypadek łatwo wykryć oglądając oscyloskopem napięcia na triaku. Można też spróbować dołączyć równolegle do triaka ( pomiędzy jego anody) układ RC szeregowo połączonych 100 omów i 0.22 mikroFarada/400V. A.C.

Reply to
kilokitu

Władysław Skoczylas napisał(a):

Rezystor jest na 0,25W Kondensator jest na 250V Triak załącza zasilacze impulsowe w routerach i switchach, o mocy od

100W - 300W BT138 ma 35mA a BTA12 50mA.
Reply to
tomi

kilokitu napisał(a):

Jako obciążenie to są zasilacze impulsowe. Dzięki za porady będe testował.

Reply to
tomi

Zasilacze impulsowe stanowia dla sieci obciazenie o charakterze pojemnosciowym, jak jeszcze maja uklad do poprawy wspolczynnika mocy to dopiero prad wejsciowy bedzie poszatkowany, co moze powodowac zaklocenie pracy triaka - oscylacyjne zalaczanie i wylaczanie. W zwiazku z tym proponuje wyprobowac uklad przy obciazeniu zarowka, a nie tymi zasilaczami. Moze sie skonczyc na mniej eleganckim ukladzie z przekaznikiem elektromechanicznym zamiast elektronicznego, moze pomogloby tez dodanie niewielkiego obciazenia rezystancyjnego (np. zarowka 15W) rownolegle do tych zasilaczy impulsowych, co tez nie jest eleganckie, ale moze niewielka skladowa czynna obciazenia zapobiegnie niepozadanemu wylaczaniu triaka , a bylaby sliczna kontrolka zalaczenia zasilacza :-).

Pozdrawiam.

Reply to
Stasiek_T

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.