podgrzewanie rezystora

Kombinuję z podłączeniem rezystora do wyjścia attiny26L przez tranzystor. Mikrokontroler będzie podawał krótkie impulsy na tranzystor. Impuls będzie załączał tranzystor, który będzie wymuszał grzanie rezystora o pewien kwant temperatury. Proces grzania tego rezystora kontroluje czujnikiem temperatury. Tylko coś nie wychodzi mi z tym grzaniem. Czy ktoś mógłby mi pomóc w przeliczeniu wartości tego prostego układziku? Zasilanie to 3V. Z portu we/wy przez rezystor 2kohm na baze tranzystora npn 2N2222 podawane są impulsy. Emiter tranzystora połączony z masą a kolektor połączony przez niewielki rezystor 50ohm do +3V. Tak zrobiłem i niestety rezystor się nie grzeje. Czy powinienem coś zmienić np zmniejszyć rezystor z 50ohm na 10ohm? Proszę o pomoc.

Reply to
marius
Loading thread data ...

marius napisał(a):

a prawo oma i inne takie to znamy? przy 50ohm i 3v zasilania, poplynie prad 0.06A, czyli w oporniku wydzielisz moc 0.18W. Rezystor grzeje sie.... tylko tak slabo ze ty tego nijak nie zmierzysz ;) Nie wiem jaki to opornik i co chcesz uzyskac, ale zeby wykryc grzanie znaczne opornika - to ciagla moc musi byc w okolicy jego mocy maksymalnej. Czyli np dla opornika 1W musialbys wpuscic w niego 1A, czyli musialby miec 3ohmy. Ale to dla mocy ciaglej. Jesli ty chcesz go grzac impulsami, to zalezy jak dlugimi (w stosunku do czasu gdy nie grzejesz). Jesli wypelnienie np

50% - to wtedy chwilowa moc musi byc 2 razy wieksza... Jesli impulsy np 10ms a potem 1s przerwy - to juz masz wypelnienie 1%, chwilowa moc musiala by byc ladowana na poziomie 100W by uzyskac ogrzanie 1W opornika... Czyli jego rez 0.1 oma, i odpowiednio przygotowane zasilanie by moglo dac impulsowy prad 33A ;)
Reply to
BartekK

JohnyR napisał(a):

przeciez pisal ze chwile grzeje, i mierzy temp

1W rezystor ma juz troche bezwladnosci cieplnej wiec odrazu nie wybuchnie przy 3x wiekszej mocy, a taka wartosc przyjelem zeby bylo wogole widac ze sie grzeje... Sproboj grzac 1W rezystor 1Watem, przez chwile - pewnie dopiero po minucie-kilku wykryjesz przyrost temperatury... Podana moc 1W jest ograniczona przez jego mozliwosci oddawania ciepla chyba w najgorszych warunkach - temperatura otoczenia, przeplyw powietrza, moc dostarczana ciagle przez dlugi czas itd...
Reply to
BartekK

Użytkownik BartekK napisał:

uuuuuuu!!!! P=I^2*R czyli

1A^2 * 3om = 3W Z jednowatowego rezystorka pójdzie sympatyczny dymek :-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Chciałem zrobić coś na wzór tego

formatting link
Hmm tam chyba nie ma wielkich prądów rzędu ampera.

Reply to
marius

Mam jeszcze pytanie. Ten tranzystor na tym schemacie jest w stanie nasycenia gdy podamy poziom niski na bazę tranzystora natomiast w zatkania gdy na bazę podamy poziom wysoki. Gdy tranzystor jest nasycony na rezystorze odkłada się całe napięcie i wtedy ten rezystor jest podgrzewany. Gdy tranzystor jest zatkany rezystor juz się nie grzje. Czy mam racje i czy w ktorys z tych stanów nie będzie grzał się tranzystor?

Reply to
marius

Mam jeszcze pytanie odnośnie dzielnika napięcia, który wchodzi na wejście DAC. Dzielnik złożony z elementów r1 i r7. Jakie zadanie spełnia tutaj kondensator c1? Czy to jest jakiś kondensator filtrujący?

Reply to
marius

Można zastosować np jakiś czujnik np lm35 i podłączyć bezpośrednio do ADC i mierzyć np ilość impulsów podawanych na bazę tranzystora. To chyba znacznie uprości sprawę.

Reply to
jacub

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.