Rzeczywista dok?adno?? GPS

Witam, chciałbym się zapytać osób znających temat w praktyce, jaką realną dokładność mogę uzyskać z GPS-u. Chodzi mi o pozycjonowanie za pomocą jakiegoś popularnego modułu odbiornika GPS (dostępnego np. z Maritex- u) podłączonego do ATmeg-i.

pytający

Reply to
pytajacy
Loading thread data ...

To chyba zależy od konkretnego modelu, choć, jeżeli chodzi o standardowe odbiorniki z podobnymi antenami, to pewnie ma małe znaczenie. Wydaje mi się, że największe znaczenie mają warunki, czyli nic nie zastąpi testów. Osobiście niedawno testowałem w mieszkaniu kiedyś popularny odbiornik G-Space. Potrafił odpływać prawie do stu metrów w jedną stronę. Zdziwiło mnie to, że mimo zmiany satelit pozycja nie skakała a przesuwała się o około dwa metry. Raz nawet udało mi się zaobserwować przesunięcie po metr - dwa, mniej więcej w linii prostej, w sumie o jakieś 60 metrów. Oczywiście ta prosta była wyjątkiem, najczęściej jest to łamana.

Reply to
Jan Drawski

No właśnie, bo znajomy mówił że uzyskał dokładność do około 10 metrów. I pytam z ciekawości czy to norma że taki rozrzut?

pytający

Reply to
pytajacy

Podobno w tych tanich to norma, geodeci uzywaja extra odbiornikow i tam podobno dokladnosc jest centrymetrowa.

Reply to
LeonKame

Rozumiem że "tanie" są np. w ofercie Maritex-u. To w takim razie ile kosztują i gdzie takowe "extra" mogę znaleźć? Nie muszę mieć dokładności centymetrowej, ale 1 metr mi wystarczy.

pytający

Reply to
pytajacy

W dniu 2013-05-08 10:56, pytajacy pisze:

formatting link
ł "Poziomy dokładności". Jak chcesz mieć lepiej niż "kilka metrów" to musisz sobie zapłacić. Przy pomiarach "stacjonarnych" możesz kombinować z DGPS.

Reply to
Andrzej W.

Zacznijmy od tego, że dokładność GPS jest liczona jako prawdopodobieństwo. Np dla podanej pozycji X jesteś(dane przykładowe):

- w promieniu do 1m z prawdopodobieństwem 30%

- w promieniu do 3m z prawdopodobieństwem 60%

- w promieniu do 10m z prawdopodobieństwem 99%

Te z oferty maritexu nie są tak złe o ile uzyskasz od producenta opis ładowania danych AGPS. I będziesz się trzymał z dala od źródeł zakłóceń.

Zapomnij, chyba, że na otwartej przestrzeni.

Tu jest parę ilustracji z mojej pracy mgr pokazujących różne odchyłki GPS zależnie od budynków przesłaniających satelity, oraz orientacji pociągu względem satelitów[*]

formatting link
[*] jak widać propagacja sygnału przez przekrój pociągu jest zauważalnie inna niż przez okno pociągu. [**] Zwróć zwłaszcza uwagę na błędy wskazania wysokości.

Reply to
Michoo

No przestrzeń otwarta i na wodzie. Ale widzę że problemem mogą być zakłócenia pochodzące od silniczków prądu stałego.

pytajacy

Reply to
pytajacy

Użytkownik LeonKame napisał:

A pytałeś tych geodetów ile czasu zajmuje im taki pomiar? Bo tutaj pytanie padło o dokładność podstawową czyli dokładność jednego pomiaru. Dla dobrego odbiornika i czystego nieba (widać co najmniej połówkę półsfery) dokładność to kilka metrów. Przy zaniku sygnału - może i o kilkadziesiąt metrów pozycja skakać. A dokładności centymetrowe wymagają akwizycji danych z jednej, niezmiennej pozycji przez kilka do kilkunastu minut - i potem się wylicza uśredniona pozycję z uwzględnieniem poprawek fazowych (satelity muszą się w konkretny sposób poprzemieszczać żeby dało się choćby z grubsza poprawki fazowe wyliczyć). W geodezji przydatne, w jakiejkolwiek nawigacji - niewykonalne, nawiguje się w ruchu...

Reply to
invalid unparseable

Hmm, nie wiedzę żądnego z tych postów. Znów aioe?

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Nie wiem ile im to zajmuje czasu moj kontakt z GPS to glownie nawigacje samochopdowe i tutaj mam dokladnosc 5-10 metrow.

Reply to
LeonKame

Użytkownik Andrzej W. napisał:

Ależ te "kilka metrów" to tak naprawdę jest DGPS z poprawkami dystrybuowanymi przez EGNOS (na Europę - w innych częściach świata usługa nosi inne nazwy, choćby amerykański WAAS). A pomiary stacjonarne pozwalają na dużo bardziej zaawansowane metody wyznaczania pozycji - tyle że trzeba nazbierać odpowiednio dużo pomiarów z jednego, niezmiennego miejsca.

A jak zapłaci odpowiednio dużo i przekona rząd Stanów Zjednoczonych że nie jest terrorystą to może dostanie w abonamencie dostęp do kilku kluczy rozpraszających kodu P - bo wszystkie to tylko amerykańskie wojsko ma, w razie czego klucze udostępnione poza Stany Zjednoczone zostaną unieważnione... Wtedy to będzie miał dokładność!

A Gallileo jak nie było tak nie ma...

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2013-05-08 14:29, "Dariusz K. Ładziak" pisze:

Tego nie robi się samym gpsem, ale we wspolpracy z sieciami naziemnymi. Okolice tego:

formatting link
przynajmniej dostali te 2cm dokładności przy eksperymencie z prędkością neutrin.

Tu użyta zabawka:

formatting link
RTK to właśnie gadanie z stacjonarną siecią.
formatting link

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Zastanawiam się, kiedy ktoś w rządzie USA wpadnie na pomysł, żeby udostępnić te klucze publicznie. Świat byłby piękniejszy.

Reply to
Adam Wysocki

W dniu 2013-05-08 14:42, "Dariusz K. Ładziak" pisze:

Z tych kluczy nie zrezygnowano lata temu?

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Dużo mniejszą, ale stosuje się "przyciąganie do mapy". Jak nie ma akcelerometru, żeby pokazać, że skręcasz to potrafi pokazywać przez chwilę na rondzie, że jedziesz złą odnogą.

Reply to
Michoo

No nigdfy nie spotkalem sie z takim zachowaniem podczas ruchu, natomiast w spoczynku juz rozne cuda pokazywał.

Reply to
LeonKame

Rozpraszanie jest wyłączone od kilku lat. Na czas operacji wojskowych bywa włączane na krótko.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Znów atman ;) Chyba nikt inny w PL już nie tnie aioe.

Reply to
Miroslaw Kwasniak

W ruchu >20km/h jest inny algorytm GPS oraz przyciąganie do dróg.

Mnie się raz zdarzyło w dużym deszczu: GPS myślał, że jadę główną jezdnią zamiast zjazdem i chciał mi wmówić dodatkowe 20km :)

Reply to
Miroslaw Kwasniak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.