rPI bez karty pamięci?

Już trzecia karta mi padła w rPI 3B+, średnio rok wytrzymują jako OSMC. Najpierw 8GB, potem 16GB, ostatnio sand disk 32GB - wielkość nic nie zmienia najwyraźniej.

To urządzenie (rPI) da się jakoś używać z czegoś innego? Dysk 2,5''. pendrive?

Reply to
Mateusz Bogusz
Loading thread data ...

Bywa, aczkolwiek pytanie czy padła hardwareowo, czy lylko filesystem jest w nienaprawialnym stanie?

formatting link
Ogólnie powinno dać się też przez kexec.

Reply to
heby
2020-11-12 o 11:14 +0100, Mateusz Bogusz napisał:

Tak, tylko /boot potrzebujesz trzymać na karcie SD. Resztę możesz domontować z czegokolwiek (pendrive, hdd USB...).

Alternatywa to nie pisać na karcie - ja używam moich RPi wyłącznie z partycjami zamontowanymi read-only.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

Pozostałe dwie przechodziły w stan "read-only", ta ostatnia miała inaczej. Bo z 32GB zrobiło się ~238MB. Formatowanie takiej karty nic nie zmienia. Dane znikają ale pojemność widoczna przez system zrobiła się taka ¯\_(ツ)_/¯

Reply to
Mateusz Bogusz

Czyli padło hardware. Pytam, bo niektóre przy nagłym wyłaczeni zasilania uszkadzają dane, bez znaczenia czy jest filesystem z dziennikiem czy bez, po prostu uszkadzają przypadkowe bloki. Prawdopodobnie w wyniku wear leveling lecącego w tle, który nie jest odporny na zaniki zasilania tak nagle.

Reply to
heby

To samo mi OSMC robilo z karta, wiec z SD tylko bootuje, a caly system mam na mSATA SSD podlaczonym przez USB. Mozesz tez bootowac z USB i wtedy karta w ogole nie jest potrzebna. Jedyny problem z SSD jest taki, ze fstrim przez USB srednio dziala i mozesz potrzebowac raz na jakis czas podlaczyc dysk do kompa i tam odpalic fstrim recznie.

Reply to
K

w przypadku IPTV na OSMC to buforowanie na nosnik zabija karte.

Reply to
K

Ale przy OSMC, ktore w przypadku ogladania IPTV buforuje na karte to juz tak srednio mozesz trzymac FS jako RO.

Reply to
K
2020-11-12 o 11:33 +0000, K napisał:

Nie znam zwierza, ale domniemywam że da się dostosować żeby pisał sobie na jakiś pendrive lub zasób NFS, coby karta SD z systemem żyła spokojnie.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

Nie tylko przy wyłączeniu zasilania. Ostatnio stało mi się to po podłączeniu do raspi urządzenia na USB, które mogło przeciążyć ładowarkę. Nie pojawiła się na monitorze ikonka błyskawicy (undervoltage), raspi dalej działało jak gdyby nigdy nic, tylko filesystem się posypał (nagle np. przestał działać mplayer, bo nie mógł załadować jakiejś biblioteki z systemu -- bo plik z biblioteką zawierał bzdury). Dodam, że w tym samym czasie kopiowałem pliki na kartę (przez Internet z hotspota na komórce, więc powoli). Reboot nie naprawił problemu (czasem, gdy są przekłamania w RAM-ie, a dane są brane z cache, reboot naprawia taki problem).

Szkoda, że nie sprawdziłem, co pokazuje vcgencmd get_throttled (czy było chwilowe undervoltage czy nie).

Myślałem, że padła karta, ale nie -- karta jest OK (tak twierdzi badblocks), posypał się filesystem. Oczywiście inna sprawa, na ile ta karta jest teraz godna zaufania. Może jest, może nie jest.

Karta adata 8 GB. Teraz mam tam goodram 16 GB.

Reply to
Arnold Ziffel

A może buforować do ramdysku albo na zewnętrznego pendrive?

Reply to
Arnold Ziffel

Podobno nawet nie, choć zmiana jest jednorazowa (OTP).

formatting link

17 -- bootmode register Bit 28: enables USB device booting
Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 2020-11-12 o 11:14, Mateusz Bogusz pisze:

Ja mam od roku na dysku SSD oczywiście na PI 3B+ Nic nie trzeba robić tylko przegrać z karty SD na SSD i PI 3B+ ruszy z SSD oczywiście dysk SSD podłączony do USB poprzez przejściówkę. Mam dysk SSD 60GB.

Reply to
jacek

Biorac pod uwage predkosc USB przy jednoczesnym odczycie i zapisie oraz opoznienia NFS to srednio to widze. Zreszta jak nie ma obecnie zadnego na miejscu to taniej wyjdzie odpalic calosc z jakiegos SSD mSATA 16/32GB i bedzie to na pewno dzialac.

Reply to
K

RPi 3b+ ma 1GB RAM z czego Kodi zjada 300-700MB, a biorac pod uwage zachowanie pendriva przy jednoczesnym odczycie i zapisie oraz ich wytrzymalosc to albo nie bedzie to w ogole dzialac albo pen padnie jeszcze szybciej niz karta SD. Zwykly mechaniczny dysk 2.5" ma sens ale moze potrzebowac HUB USB z zewnetrznym zasilaniem (mam tak podlaczone dwa na potrzeby backupow), mSATA moze sie zasilac bezposrenio z RPi.

Reply to
K

czwartek, 12 listopada 2020 o 04:14:35 UTC-6 Mateusz Bogusz napisał(a):

Tylko hdd/sdd po usb. No albo jakis smb/nfs.

Karty nie musisz robic readonly calej. Starczy mocno przyciac logowanie i ogolnie operacje lokalnie (/tmp w pamieci albo na zewnetrznym storage).

Ja z takich powodow przesiadlem sie z malin na laptopy. Cena podobna (zalezy jaka wersja i kiedy kupowana) wydajnosc zazwyczaj parukrotnie wyzsza, problemow takich jak ten brak.

Ale ja nie potrzebowalem fikusnego sprzetu...

Pogrzeb sobie w tym systemie, wywal logowanie, przerob skrypty aby wykrywaly zewnetrzny storage czy jest podpiety i zeby tam pisaly.' A do maliny podepnij zwykly dysk na usb.

Reply to
-

W dniu 12.11.2020 o 11:14, Mateusz Bogusz pisze:

Może karty w stylu: SanDisk High Endurance

formatting link
Samsung PRO Endurance
formatting link
dadzą radę.

Ale poza marketingowym bełkotem: "Ciągłe nagrywanie może trwać nawet 25x niż karty TLC." niewiele więcej podają danych dotyczących wytrzymałości. Choć jeśli ze średnio rok zrobi się 25 lat to praktycznie powinno być dożywotnio i bez kombinacji.

To 25x może wskazywać na technologie eMLC.

Reply to
KLoSS

Bootowanie z USB jest z paczki? Nic nie trzeba najpierw przestawiać?

Reply to
Mateusz Bogusz

Do PI 3B+ nic nie trzeba przestawiać. Tak mam 2 sztuki PI 3B+ Do 3B trzeba mieć boot na SD na 3B+ nie. jest to gdzieś w sieci opisane:

formatting link

Reply to
jacek

Mateusz Bogusz snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Tak. Też mi karty padały. Od 1,5 roku mam dysk SSD i jest spokój. Mam RPi 3. W 4 trzeba trochę kombinować, ale też działa.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.