Gniazdka IEC "komputerowe" gdzie L/N

Temat podobny do długiego wątku ale jednak o innych wtyczkach i gniazdkach - popularnych "komputerowych" IEC - stąd osobny wątek.

formatting link
W tabelce jest zaznaczone że niektóre typy są "Polarized" - nie da się włożyć odwrotnie. Dotyczy to między innymi C5/C6 "koniczynka", C13/C14 "komputerowe" i C19/C20 spotykane w większych UPS-ach. Ale nie podają po której stronie L a po której N oczywiście z PE na górze i stojąc przodem do gniazdka i głową do góry ;)

Mam starego UPSa on-line MGE EX40 który ma C19/C20 i w instrukcji podane gdzie L/N. UPS ma separację galwaniczną wejście-wyjście i zasadniczo mu wszystko jedno, poza gniazdem opcjonalnego modułu "bypass" w którym jest przekaźnik łączący wejście z wyjściem, a bez tego modułu fabrycznie jest tam pod zaciski przykręcona zwora z drutu łącząca N wyjścia z PE.

Czy to gdzie jest L a gdzie N w gniazdach IEC jest gdzieś unormowane (może również dla tych mniejszych odmian), czy to tylko wymysł tego producenta (kiedyś francuskiego, teraz to chyba APC)? Czy "Polarized" znaczy tylko tyle że nie da się odwrotnie ale dalej nie wiadomo i urządzeniom musi być wszystko jedno?

Mam też nowsze UPS-y (Emerson Liebert GXT2) i dokumentację do nich - też on-line z PFC ale już zrobione oszczędniej, bo N wspólny między wejściem a wyjściem (oraz minusem baterii akumulatorów - muszą mieć odpowiednią izolację, a cały pakiet jest wymienny nawet w czasie pracy, więc na przewodach są dobrze izolowane złącza z głęboko schowanymi kontaktami). Tylko w wersji dla USA instrukcja coś mówi że UPS sygnalizuje odwrotne podłączenie, ale w wersji europejskiej tej funkcji nie ma. Niemniej w wolnej chwili sprawdzę i jak trzeba to zamienię by na tym wspólnym był N.

Reply to
M M
Loading thread data ...

Nie wiem czy jest to unormowane ale podobnie jak ze współczesnymi gniazdami „ściennymi” tak samo np. wtyki/gniazda C13/C14 przeznaczone do samodzielnego montażu mają oznaczenia gdzie powinna być podłączona „faza” a gdzie neutralny. Pewnie jakiś taki przesąd ;-)

Reply to
Silver Dream !

piątek, 13 listopada 2020 o 11:47:35 UTC+1 Silver Dream ! napisał(a):

A też są 2 warianty francuski i polski? Przynajmniej chyba nie ma gniazdek podwójnych gdzie są oba na raz... W instrukcji tego MGE jest pokazany przewód zasilający, który ma z jednej strony prostą wtyczkę wkładaną do gniazda takiego jak nasze z bolcem na dole, a z drugiej C19 i opis że gdyby trzeba było zrobić własny przewód to jak się ustawi PE na górze to dziurka L ma być po prawej. Sprzęt z końca ubiegłego wieku, więc do teraz mogło się coś pozmieniać.

Reply to
M M

piątek, 13 listopada 2020 o 18:24:30 UTC+1 M M napisał(a):

Nie ma takich gniazdek bo nie ma polskiego standardu gdzie ma byc faza.

Reply to
Zenek Kapelinder

piątek, 13 listopada 2020 o 22:20:29 UTC+1 snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

UPS produkcji francuskiej, tam akurat gniazdka mają takie jak u nas i podobno mają standard (odwrotny niż głosi legenda/SEP u nas). W instrukcji UPSa narysowali z bolcem na dole, nie wiem czy tak tylko sobie narysowali czy faktycznie tak montowali. UPS mimo że ma ze 20 lat nadal sprawny (poza oczywiście wymianą aku - standardowe 12V 7Ah, szeregowo 10 sztuk), ma wadę że trochę dużo energii zużywa na własne potrzeby więc został jako rezerwa gdyby nowszemu się padło.

Reply to
M M

Nie wiem jak jest z tymi przesądami francuskimi i polskimi. Aktualne gniazda mają oznaczenia[*]. Wtyki C13/C14 mają oznaczenia, Testery gniazdekm pokazują gdy jest odwrotnie niż na oznaczeniach, itd. Bardzo mocno „nie sądzę” aby oznaczenia na robionych w Chinach wtykach były robione specjalnie dla zaspokojenia przesądnych Polaków a odwrotne dla przesądnych francuzów.

Na szczęście nie (mówię o C13/14). C19 (żeńską) też bardzo niedawno montowałem na kablu do Furmanowego "Power Line Conditioner" - też miała oznaczone co ma iść gdzie.

  • - co jest czasami/często bez pojęcia bo jak zauważasz potem w jednym z podwójnego jest w jedną stronę a w drugim na odwrót bo ktoś zaoszczędził ale nie zapomniał zaznaczyć gdzie która żyła na zaciskach
Reply to
Silver Dream !

Co mieli by zaznaczać jak u nas nie ma znaczenia która żyła gdzie. Popatrz na niemieckie gniazdka i wtyczki. Każda wtyczkę z uziemieniem wsadzisz w dwóch możliwych pozycjach w gniazdko.

formatting link
jakiś element który uniemożliwia włożenie wtyczki w dwóch położeniach?

Reply to
Zenek Kapelinder

Gniazda i wtyczki z uziemieniem sprzedawane w Niemczech są symetryczne. Te sprzedawane w Polsce, Anglii, Francji, USA, ... itd. nie są. Nie wiem czy na typowo niemieckich są oznaczenia. Zresztą - jak słusznie mówisz - miałoby to jeszcze mniejszy sens niż na tych co mają oznaczenie a potem i tak jedno gniazdo jest tak a drugie na odwrót.

Reply to
Silver Dream !

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.