regulacja obrotów silnika

Witam

Mam silnik o mocy 4 kW ,chciiałbym posiadać regulację jego obrotów, czy jest jakieś urządznie poprzez które będę to mógł osiągnąć?

z góry dziekuję

ar

Reply to
ar
Loading thread data ...

falownik.

Reply to
Marek Lewandowski

ar napisał(a):

kaskada asynchroniczna dla silnika indukcyjnego

Reply to
invalid unparseable

ar napisał(a):

Nim Cie koledzy zjedza napisz moze jaki to silnik. :)

Powiedzmy ze mozna sie domyslac ze elektryczny, ale silnikow elektrycznych jest tez conajmniej kilka rodzajow.

Reply to
Tomasz Pyra

a wlasnie bardzo przepraszam :) "Zwykły" silnik trófazowy 400V :) tyle wiem

ar

Reply to
ar

ar napisał(a):

To najlepiej falownik.

Reply to
Tomasz Pyra

Tomasz Pyra napisał(a):

A i nie wiem czy Ci to pomoze, ale pamietaj, ze mozna taki silnik polaczyc w dwojaki sposob. Przy polaczeniu w trojkat silnik ma wieksza moc, przy polaczeniu w gwiazde ma nizsza.

Wiec jezeli potrzebujesz tylko nie wybijac bezpiecznikow przy starcie, to moze wystarczy do rozruchu laczyc go w gwiazde, a potem przelaczac w trojkat? Zawsze to mniejszy prad rozruchowy bedzie mialo. Mozna takie przelaczanie zrobic na stycznikach.

Reply to
Tomasz Pyra

są specjalne przełączniki zero- trójkąt- gwiazda. Chyba każdy silnik 3 fazowy i mocy powyżej 7kW ma taki przełącznik.

Pozdrawiam krzysztof

Reply to
Krzysztof L

Krzysztof L napisał(a):

No nie wiem... widzialem jeden taki silnik 50kW co nie mial zadnego przelacznika. Samemu sobie trzeba bylo przelacznik wybudowac, bo z silnika wychodzilo tylko 6 zaciskow.

Przy rozruchu w ukladzie gwiazdy swiatlo w dzielnicy nie przygasalo nawet tak bardzo :)

Reply to
Tomasz Pyra

Faktycznie, nie wiem co to musi być za przełącznik to takich mocy. Największy jaki widziałem to 75kW, ale nie był w użyciu więc nie wiem jak był załączany.

Miałem na myśli silniki powszechnie używane, 7-15 kW; maja zwykle takie przełączniki. Pozdrawiam krzysztof

Reply to
Krzysztof L

Użytkownik "ar" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:dn52ff$1gi$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Witam! Spróbój odczytać cokolwiek z tabliczki znamionowej. Jak się nie da to tylko fachowiec stwierdzi po rozebraniu i spojrzeniu na uzwojenie (pozostaje jeszcze metoda prób, ale można spalić silnik).

Do tak małej mocy nie stosuje się przełącznika gwiazda-trójkąt, Chyba że sieć jest tak słaba, że w trójkącie nie wejdzie na obroty, ale wtedy i mocy znamionowej nie uzyska się (spadek napięcia na sieci zasilającei).

Jedyną metodą regulacji prędkości obrotowej przy zachowaniu sensownego momentu obrotowego jest zastosowanie falownika. Regulacja poprzez zmianę poślizgu (regulacja napięcia zasilania) jest możliwa w bardzo niewielkim zakresie przed obrotami znamionowymi, a powoduje znaczący spadek mocy. Inna możliwość to przekładnia (motoreduktor) bezstopniowo za pomocą pokrętła. Pozdrawiam AndKuba

Reply to
AndKuba

Tomasz Pyra napisał(a):

AFAIK to nie można bezpośrednio do sieci dołączać silników klatkowych o mocy powyżej 5,5kW jeśli rozruch miałby się odbywać w sposób bezpośredni.

Reply to
badworm

badworm napisał(a):

Pewnie wlasnie dlatego :>

Nie bylo w warsztacie odpowiedniego falownika to sobie trzeba bylo jakos radzic. Przylacze tam bylo AFAIR na 150kW, wiec dosc spore, i przy ukladzie gwiazdy nawet nie wywalalo bezpiecznikow :)

Reply to
Tomasz Pyra

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.