Re: stare radio lampowe

Sep 09, 2003 12 Replies

gReG:



Mam stare radio lampowe ERFURT. gra swietnie nawet FM! tylko jest taki
> problem ze strasznie buczy... takie 50 hz. czy to wina kondensatorow, czy
> moze jakiegos uziemienia czy co? a jesli kondensatory to czy te z zasilacza
> czy moze jakies inne

nie mam schematu Erfurta pod nogą, ale kondensatory mogą być wyschnięte. Wymień na wszelki wypadek. Ma toto lampę prostowniczą, czy jest już na półprzewodnikach (choćby selenowych)? Aha, poszukaj jeszcze w okolicach zasilania. Tam bywa taki mały potencjometr drutowy podłączony równolegle do obwodu żarzenia ze ślizgaczem na masę. On właśnie służy do odbuczania ;-)


Waldek



Pod warunkiem, ¿e lampa koñcowa m.cz ma ¿a¿enie bezpo¶rednie. Ten potencjometr po niemiecku nazywa siê "Endbrummer" czyli "odbrzêczacz" :-)

Grzegorz

EnTbrummer, nie EnDbrummer.

SP9RJT:

Entbrummer, jak już ;-)

Waldek

EnTbrummer, nie EnDbrummer.

Przede wszystkim wymieñ kondensator tzw. zbiorczy, zaraz za prostownikiem. To powinno zdecydowanie ograniczyæ ten brum albo go zlikwiduje ca³kowicie. W odbiornikach lampowych, anoda lampy koñcowej m.cz jest czêsto zasilana bezpo¶rednio z tego kondensatora i jego wyschniêcie powoduje silny przyd¼wiêk. Warto wymieniæ równie¿ drugi kondensator za opornikiem filtru zasilacza bo ten pewnie te¿ jest wyschniêty. Generalnie przy renowacji wymienia siê wszystkie elektrolity a kondensatory papierowe wymienia na MKT lub styrofleksy. Ja mam Nordmende z lat 60, LW, MW i UKF. Nie wiem jak oni to zrobili ale ten zabytek lepiej brzmi od niejednego nowego aparatu do "kuchni". I to bez ¿adnych sztuczek z podbijaniem basów :-)

Grzegorz

Wed, 10 Sep 2003 20:49:05 +0000 (UTC) jednostka biologiczna o nazwie Tomasz Szcześniak snipped-for-privacy@pay.com.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Kurde gdybym wiedzial ze sa az tacy pasjonaci to bym tych dwoch starych zlomow nie wyrzucal... Wywalilem na smietnik jakies pol roku temu jakies duuuuze radio lampowe w bardzo dobrym wizualnie stanie i drugie troche mniejsze mocno zniszczone. Jak macie gdzies strone z fotkami takich gratow to powiem wam jakie.. a zreszta ... google: To wieksze znalazlem:

formatting link
II Tego mniejszego nie pamietam.

Dnia Tue, 9 Sep 2003 17:24:59 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja SP9RJT snipped-for-privacy@op.pl nadała:

A broń Boże wymieniać wszystko jak leci. To radio jest w końcu zabytkiem, i kondensator sprzed kilkudziesięciu lat też przedstawia zabytkową wartość. Wymienia się tylko te co trzeba[1][2], co zresztą znakomicie ułatwia pracę, bo odlutowywanie zawiniętych końcówek zalanych cyną miłe nie jest.

[1] Jak ktoś chce mieć stare radio do słuchania to kupuje sobie współczesną replikę - radio w stylizowanej obudowie z nowoczesnym środkiem i ma jedno i drugie. [2] A nie zawsze trzeba cokolwiek. Mam radio z 1935 (Philips 525U) roku gdzie oryginalne jest 100% części, włącznie z żarówkami oświetlającymi skalę.

Dnia Wed, 10 Sep 2003 18:23:49 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja BLE_Maciek <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> nadała:

No niestety, kultura techniczna jakoś w anszym narodzie za bardzo nie istnieje... :(

Bogu dzięki Beethowen to nie jest jeszcze jakiś specjalnie rzadki zabytek, choć bardzo ciekawe i luksusowe radio. Gra lepiej od wszystkich tych mikrowież z Tesco :)

Fri, 12 Sep 2003 05:50:48 +0000 (UTC) jednostka biologiczna o nazwie Tomasz Szcześniak snipped-for-privacy@pay.com.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Ladny byl tez dzwiek gdy rypnal o dno pojemnika na smieci :-) (pojemnik byl akurat prawie pusty)

Osoba podająca się za: BLE_Maciek przyczyniła się do uszczuplenia moich skromnych zasobów dyskowych ;-) wraz z kolejną wiadomością wysłaną

03-09-12 09:45:

Postawił byś to przy pojemniku(kontenerze?) to może by ktoś wziął i przywrócił do życia(albo sprzedał) ;-)

Sat, 13 Sep 2003 01:01:07 +0200 jednostka biologiczna o nazwie badworm snipped-for-privacy@post.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Nastepnym razem dam znac na grupie jezeli bede wywalal cos takiego. :-)

Osoba podająca się za: BLE_Maciek przyczyniła się do uszczuplenia moich skromnych zasobów dyskowych ;-) wraz z kolejną wiadomością wysłaną

03-09-15 10:51:

Nawet jeśli nikt nie będzie chętny to nie wyrzucaj lecz postaw obok jakiegoś konterena - gwarantuję Ci, że ktoś zabierze grata i być może jeszcze z zyskiem go sprzeda ;-) BTW: żebyś widział jaki złom(i to dosłownie) niektórzy próbowali sprzedać na tegorocznym jarmarku św. Dominika :-) - inna sprawa czy ktoś to w ogóle kupował...

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required