symetryzator, stare radio - nietypowy problem

Witajcie,

Mam nietypowy problem - stary odbiornik ukf(oirt) przestroiłem sobie na pasmo lotnicze, do tego antena własnoręcznej konstrukcji, dipol półfalowy na to pasmo. Jest problem z dopasowaniem, taki dipol ma 75ohm, odbiornik, jako że stary, ma wejście antenowe 300ohm, symetryzatorów 75->300 nie sposób dostać...

pytanie: czy symetryzator 300->75 na rdzeniu ferrytowym jest w pełni odwracalny, tzn. czy ma szanse to dopasować bez jakiegoś dużego tłumienia? a może ktoś wie jak zrobić symetryzator 75->300, albo ma inny sposób na rozwiązanie tego problemu?

z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam p.e.

Reply to
pan_edziu
Loading thread data ...

AlfaVideo snipped-for-privacy@xxx.xx napisał(a):

oczywiście że wiem, jednak ten stary grat po przestrojeniu działa całkiem nieźle (używając jako anteny kawałka drutu)

p.e.

Reply to
pan_edziu

Powinien byc.

Waskie pasmo .. petla polfalowa ?

Ale chyba prosciej ci bedzie glowice przerobic. Tzn odciac polowke cewki wejsciowej, odwinac polowe zwojow, albo nawet nic nie robic, bo po przestrojeniu w nowe pasmo parametry pewnie i tak sie rozplynely.

J.

Reply to
J.F.

Ja, kupiłem symetryzator do anteny 300/75 w sklepie "Dipol" za 2,50zł. Płytka z symetryzatorem potrzebowałem do anteny siatkowej bez wzmacniacza. Symetryzator działa w obie strony (transformator). Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
greg142
Reply to
Andrzej Litewka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.