Re: Elektrownia wiatrowa/solarna

> Tak, to jest NIEOPLACALNE, bo na razie JEST alternatywa, ale to musi

> > stac sie oplacalne ZANIM ta alternatywa przestanie byc alternatywa. > Krótko: energia jądrowa.

Jest juz opanowana i sa z nia problemy - nie ma pomyslu na utylizacje odpadow, a skladowanie coraz czesciej szwankuje. Paliwa do obecnie istniejacych elektrowni tez nie ma w nieograniczonych ilosciach. Fajnie sie sprawdzaja w obszarach o duzej gestosci zapotrzebowania na energie, ale juz przy rzadszym zasiedleniu wymagaja duzych nakladow na siec rozsylu. Wreszcie elektrownie jadrowe sa w przypadku dzialan wojennych (wzglednie terrorystycznych) bardzo latwym i wybitnie strategicznym celem (udupia kawal kraju jednym nalotem), zwlaszcza, ze najczesciej stoja niedaleko od silnie uprzemyslowionych, a co za tym idzie - waznych obszarow. Wreszcie nie jest to technologia, ktora mozna zainstalowac w dowolnym kraju bez ryzyka dla wlasnej dupy.

Poza tym nikt nie zakazal badan nad fizyka jadrowa, ostatnio zdaje sie ze nowy kobylasty akcelerator wybudowano do badan tej dziedziny. Nie zmniejsza to potrzeby znalezienia alternatyw i od tej technologii.

Marek

Reply to
Marek Lewandowski
Loading thread data ...

Pan Marek Lewandowski napisał:

Ale nie tylko. Są też małe "osiedlowe" reaktory. Pierwszy zdaje się już pracuje na Alasce, podobne budują Japończycy. Taki reaktor zasila niewielkie maiasteczko, zakopany jest kilkanaście metrów pod ziemią, ma paliwa na kilkadziesiąt lat i nie wymaga obsługi. W całej tej różnorodności, to też jest fajna sprawa.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Bajki opowiadasz. Technologie bezpiecznego skladowania odpadow istnieja od dawna. Problem lezy w tym, ze elektrownia jadrowa rocznie produkuje marginalne ilosci odpadow - nie oplaca sie ich wywozic do miejsc permamentnego skladowania, wiec skladuje sie je tymczasowo na miejscu. Dopiero kiedy ich ilosc jest odpowiednia przesyla sie je do miejsc ostatecznego skladowania - problem w tym, ze elektrownia jadrowa wyprodukuje sensowna ekonomicznie ilosc odpadow dopiero po wielu latach dzialania. Poczytaj sobie specjalistyczna prase na ten temat, zamiast powtarzac bajki. Zreszta juz kiedys pisalem, ale sie powtorze. Gdyby cala energie jaka srednio zuzywa czlowiek w ciagu calego zycia uzyskac z energetyki jadrowej to powstalaby taka ilosc odpadow radioaktywnych, ze po ich witryfikacji we szkle zmiescilyby sie w dloni. To dobrze pokazuje jak marginalny jest problem odpadow.

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.