Turbina wiatrowa ~2kW 3f 230V

W mojej okolicy dość mocno wieje. Były kiedyś na alle... takie turbiny w okolicach ~3k PLN ale ostatnio coś nie widać (sprzedawca nie logował się od kilku miesięcy, telefonu też nie odbiera), więcej takich na 48V ale mi pasowałoby bezpośrednio zasilać 3-fazowy bojler 300 litrów o mocy 3 kW (3 grzałki 230V 1kW standardowo łączone w gwiazdę). Zna ktoś sensowne sprawdzone źródło (pewnie Chiny)? Nie chcę zmieniać oryginalnej grzałki (ceramiczna sucha, firmy Atlantic), mam dostępne wszystkie 6 końców (więc wchodzi w grę przełączanie gwiazda-trójkąt gdyby prądnica przy max mocy dawała ~230V międzyfazowe), pierścieniami ślizgowymi łatwiej przenieść mniejszy prąd, a jak nie wieje a świeci słońce i w godz. 13-16 jest tańszy prąd to te same grzałki mogą grzać z sieci. W 300 litrach wody da się zmagazynować około 20 kWh energii w postaci ciepła, co wydaje się dość sensowne cenowo w porównaniu do jakichkolwiek akumulatorów.

Reply to
M M
Loading thread data ...

Dnia Tue, 11 Oct 2022 04:45:25 -0700 (PDT), M M napisał(a):

Brzmi fajnie ale turbiny hałasują. W dzień można olać ale czy pośpisz w nocy?

Reply to
Jacek Maciejewski

wtorek, 11 października 2022 o 14:14:31 UTC+2 Jacek Maciejewski napisał(a):

Wiatr hula i sam z siebie hałasuje (między domami moim i sąsiada jest odstęp 6m, tworzy się "tunel" i w domu słychać jak gwiżdże), czy turbina może być dużo głośniejsza? Te turbiny co były na all... były poziome, pionowe pewnie cichsze ale z tego co widzę dużo droższe. Z tego co czytam to moc rośnie mniej więcej proporcjonalna do 3 potęgi prędkości wiatru, obroty czyli również napięcie wprost proporcjonalne, a moc obciążenia rezystancyjnego rośnie z kwadratem. Rezystancja obciążenia powinna być więc odwrotnie proporcjonalna do napięcia, ale można by to aproksymować skokowo: start bez obciążenia, mały wiatr - grzałki w gwiazdę, duży - w trójkąt. Ale typowo dostępne oferty generatorów są na 48V - czy to chodzi o to, że dla wyższych napięć (niebezpiecznych) są jakieś obostrzenia i problem z uzyskaniem CE, dlatego już ich nie ma?

Reply to
M M

W dniu 11.10.2022 o 16:58, M M pisze:

Sam zrób.

Na początek kup anemometr i zmierz siłę wiatru. Najlepiej to jakąś stację pogodową z logami. Potem dobieraj wiatrak i jego moc do siły wiatru jaki masz. Może się okazać że wieje na 100W i cały misterny plan wpizdu :]

Co do generatorów to na dzień dzisiejszy nie rozumiem tego aspektu w zakresie napięcia. Od groma jest przetwornic STEP UP (sam takie używam) przy wiatraku i z napięcia 3V robią mi 24V albo więcej.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 11.10.2022 o 14:14, Jacek Maciejewski pisze:

Wiatru w Polsce jest 30% w skali roku w sensie skutecznego... Turbiny w sumie nie hałasują aż tak bardzo ale niektórzy, nawet głusi je słyszą... kiedy są w zasięgu wzroku. Najciekawsze jest to, że tacy sami w mieście (gdzie jest największe skupisko ludzi) nie słyszą, beztłumikowców, tramwajów, pociągów, skuterów, samolotów, szumu miejskiego ale ci sami słyszą wiatrak w odległości kilometra.

Podobnie jak w tym dowcipie o BTS.

"W pewnej zapadłej wiosce postawiono maszt telefonii komórkowej. Niemal od razu zaczęły napływać skargi - a to kury się nie niosą, a to krowy mleka nie dają, migreny, wzrost liczby samobójstw itd. Dyrektor sieci komórkowej napisał jedno krótkie pismo do sołtysa: "Te wszystkie plagi to pikuś. Pomyślcie, co będzie, jak ten maszt włączymy!"

formatting link
" BTW mam na działce mały wiatrak DIY, VAWT, bezgłośny/obecnie 2kW po zmianach. Sąsiedzi ze skóry wychodzili, żeby go usłyszeć i donieść. Nichuja, jest bezgłośny/taka konstrukcja :] Jeśli jest silny wiatr to drzewa powodują większy hałas niż ten wiatrak...więc nici z pomiaru hałasu :) Mogę linka podać jak wiało 50km/h i sobie posłuchaj, kiedy usłyszysz wiatrak :D

formatting link

Reply to
LordBluzg®🇵🇱
Reply to
Jacek Maciejewski

Bierz z trzema łopatami, nie więcej - chcesz mieć szybko obrotowy, bo taki jest skuteczny w działaniu z prądnicą.

Patrz nie na moc maksymalną jaką podaje producent (często dla 15/ms lub więcej), tylko na skuteczną przy 7-8 m/s - bo taki jest średni wiatr w Polsce. Może być tak że wiatrak z mocą maksymalną 2kW przy 15m/s "wydoi"

200W przy 8m/s.
Reply to
Mateusz Bogusz

W dniu 12.10.2022 o 03:02, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Czy ja dobrze widzę na tym filmiku dwie prądnice rowerowe czy to jakaś bardziej zaawansowana konstrukcja? Bo z dynamopiasty to raczej więcej niż 30W to nie wyciągniesz.

Reply to
Andrzej W.
Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 11.10.2022 o 13:45, M M pisze:

Dobrze rozumiem, że z turbiny wiatrowej chcesz mieć 3 kW? Tutaj jest trochę wzorków:

formatting link
Z przykładu wychodzi, że przy V = 6 m/s moc wiatru na 1 m2 to 132W, dla V = 8 m/s to 313 W. Co daje z prądnicy z 1 m2 50-125W.

A to dla 3 kW przy średnim wietrze daje jakieś 24 m2 powierzchni roboczej śmigła z tego wychodzi długość śmigła ok. 3 m, co daje słup betonowy do posadowienia itd. itp...

Jeśli sprzedawca pisze Ci o turbinie 2 kW to w celu uniknięcia rozczarowania podziel sobie to przez 8-10 i wtedy rozważaj przydatność rozwiązania.

Możesz nawiedzonego trochę posłuchać:

formatting link

Reply to
Andrzej W.

W dniu 12.10.2022 o 10:41, Andrzej W. pisze:

Źle widzisz. To są 2 silniki BLDC (obecnie BIONX II generacja). Takie:

formatting link
Tutaj masz filmik jak to wygląda w środku:
formatting link

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 12.10.2022 o 11:31, Jacek Maciejewski pisze:

Jest tam kontrola prądu i napięcia, która przy ustawionych wcześniej parametrach zwiera wszystkie 3 fazy na 2 kołach co powoduje duże obciążenie i działa to jak hamulec elektromagnetyczny, który zwalnia się po 20 sekundach. Średnio wypada to przy ok 400rpm ale drut jest tam tak gruby, że nawet nie jest to ciepłe w momencie hamowania. Jak dotąd sprawdza się w 100%.

Wiatrak jest mocno przewymiarowany w sensie, że używam tylko max 150W bo nie mogę większego prądu wepchnąć w akumulatory a generatory/silniki mają znacznie większą moc...co przekłada się również jako skuteczny hamulec.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

środa, 12 października 2022 o 11:39:27 UTC+2 Andrzej W. napisał(a):

Mniej - podawane 2 kW przy 16 m/s, średnica 2,4 m - myślicie że realnie osiągalne czy raczej naciągane? Oferta sprzed roku -

formatting link
śniej były nawet tańsze, niestety obecnie niedostępne - zastanawiam się dlaczego i gdzie szukać czegoś podobnego. Obecnie dostępne generatory na 24-48V wymagają grubych przewodów i mocno dociskanych szczotek do pierścieni ślizgowych (przewymiarowanych by przez 1% czasu wytrzymać kilkadziesiąt A). No i po co komplikować, dawać jakieś przetwornice itp. jak mogłoby być po prostu więcej zwojów cieńszym drutem, tylko potrzebna lepsza izolacja. Moc 3 kW mają grzałki przy zasilaniu z sieci, wiadomo że przy niższym napięciu będzie mniej (z kwadratem), ale to ma w nocy trochę dogrzać jak wieje a w dzień (godz. 13-16 taniej z sieci + produkcja PV) dokończyć do 65 stopni i wybić legionelle. Inny pomysł na (też przybliżone, ale płynne a nie skokowe) dopasowanie obciążenia - szeregowe kondensatory między prądnicę a grzałki, wykorzystując zmienność częstotliwości proporcjonalnie do napięcia. Nie symulowałem dokładniej, ale praktyczne wartości pojemności powinny wychodzić z zakresu "kondensatorów silnikowych" (kilkadziesiąt uF). Czy takiej prądnicy bardzo szkodzi moc bierna pojemnościowa?

Prędkość wiatru w 3 potędze więc zgadza się, przy 8 m/s powinno być 250 W (= 1/8 tego co przy 16 m/s).

Reply to
M M

W dniu 14.10.2022 o 17:58, M M pisze:

Masz wykres w tej aukcji i wygląda on całkiem realnie, 400-500W przy średnim wietrze.

formatting link
Czemu facet tego już nie sprzedaje? Przyjrzyj się temu "nawiedzonemu" do którego dałem Ci link, przyjrzyj się jaka firma się podpisała pod wiatrakiem do którego Ty dałeś link i główkuj.

Gościu miał zapewne dość tej naszej chujni, gówna w którym się tu taplamy i żyje sobie spokojnie w Meksyku. Napisz do niego, albo wbij na livea na YT i się zapytaj, który wysokonapięciowy wiatrak z Chin by Ci polecił, gościu naprawdę jest otwarty na pomoc ludziom, choć trzeba przywyknąć do tej jego maniery prowadzenia rozmów.

Reply to
Andrzej W.

Dopiero co chciał sprowadzać turbiny M5 - można sprawdzić na alli co to.

Reply to
Mateusz Bogusz

W dniu 14.10.2022 o 17:58, M M pisze:

Napiszę jeszcze raz. Sprawdź wiatr u siebie, najlepiej anemometrem albo tutaj

formatting link
konto sobie stwórz, ustaw alarm na wiatr powyżej 8m/s i się przekonasz.

Ja co prawda z wlkp ale od lipca miałem 3-4 dni wiatru ok 10m/s na poziomie 10m, reszta poniżej. Generalnie teraz nie potrzebuję wiatraka, bo jeszcze słońce operuje ale za miesiąc już będzie wymagany.

Akurat teraz w niedzielę za tydzień ma coś powiać, więc testy przed zimą porobię i sprawdzę mechanikę, czy jest OK.

W zeszłym roku wyszło mi na styk ale jak pisałem, nie potrzebuję wielkiej mocy. Gdybym miał kombinować <2kW czynnej, to tylko z dużym masztem (zezwolenia) bo dopiero powyżej 20m zaczyna coś dmuchać i to nie wszędzie.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.