Re: Elektrownia wiatrowa/solarna

tam gdzie masz tego procesy mechaniczne

> masz mechaniczne zużycie elementów

Oczywiscie, zuzycie nie istnieje dla generatora, a juz wcale dla jego przekladni...

masz lepszy pomysł na ogrzewanie mechaniczne niż poprzez tarcie?

Oczywiscie. Zacznijmy od intensywnego i silnie turbulentnego mieszania medium, a skonczmy na pogonieniu wiatrakiem sprezarki od pompy ciepla...

Marek

Reply to
Marek Lewandowski
Loading thread data ...

Pan Marek Lewandowski napisał:

Chyba żeby przekładni nie było. Całkiem sprawnie działają wiatraki z pionową osią i turbiną o powierzchni o przekroju litery "S" wygiętej w śrubę o długości ćwierć obrotu. Coś takiego jest zupełnie niewrażliwe na kierunek wiatru. A działa dobrze z generatorem wprost na osi. Najlepiej takim z magnesami stałymi i bezrdzeniowym uzwojeniem. Wtedy opory statyczne są prawie zerowe i układ się kręci nawet przy lekkim podmuchu wiatru. Jak trzeba zasilić jakąś małą elektronikę gdzieś w terenie, to może być to lepsze od paneli słonecznych.

Podobne układy wykorzystuje się też w całkiem sporych generatorach prądu. Kloc betonowy z łożyskiem oporowym rzucony na glebę jako fundament, na to kilkumetrowa pionowa oś z wiatrakiem, a górne łożysko ustabilizowane trzena odciągami, jak maszt. Rosjanie takie rzeczy stawiają gdzieś na dzikich polach dalekiego wschodu. Kilka kW można w ciągu paru godzin uruchomić.

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.