Radziecki ZX Spectrum ?

Ostatnio moja dziewczyna robila porzadki na stryszku i znalazla takie cudo:

formatting link
Jak widac zabaweczka jest w oplakanym stanie. Niestety zasada, ze urzadzenia najlepiej dzialaja po podlaczeniu ich do zrodla zasilania tutaj nie skutkuje.

Zastanawiam sie czy ktos z grupowiczow nie posiada schematu tego komputerka.

No dobra, opisze co jest na tuch fotkach.

Trzy ostatnie fotografie przedstawiaja to co ten komputerek ostatnimi silami potrafi jeszcze wyswietlic . Najczesciej (chodzi mi tu o kolejne uruchomienia) sa to rozsynchronizowane paski jak na pierwszym zdjeciu. Po ktoryms uruchomieniu udalo mi sie uzyskac ekran podobny jak na ZX Spectrum (dwie ostatnie fotografie). Niestety widac, ze sa tam tylko jakies smieci - tak jakby uklad wyswietlania grzebal po jakis smieciach i wrzucal to do wyswitlania.

Zauwazylem, ze jesli juz uzyskam stabilny obraz (jak na tych dwoch ostatnich zdjeciach), to w zaleznosci od tego czy pamieci EPROM sa zakryte czy tez nie , po resecie uzyskuje rozne obrazy :)

Tzn. Jesli EPROM-y sa oswietlane uzyskuje czysty ekran, a jesli przykryje je np.:gazeta to po resecie pojawiaja sie rozne krzaczki. Czyli glowne podejrzenie pada na pamieci EPROM.

Zastanawiajacy jest fakt generowania "normalnego" sygnalu VIDEO po ktorymstam uruchomieniu.

pozdrawiam

PIT

Reply to
PIT
Loading thread data ...

PIT napisał(a):

moim zdaniem epromy stracily czesciowo swoja zawartosc... raczej nic nie zadzialasz...

Reply to
"Przemcio Ż."

Tez tak mysle.

Ale najbardziej zastanawia mnie fakt tego, ze nie zawsze uklad generuje stabilny obraz (hodzi mi o fotke trzecia od dolu). (nie sadze, aby to byla wina EPROMow w tym przypadku)

Reply to
PIT
Reply to
Krzysztof Rudnik

Krzysztof Rudnik napisał(a):

proponujemy koledze pisanie oprogramowania od zera:)

Reply to
"Przemcio Ż."

Jest to mozliwe - swiatlo wywiera ogolnie znany wplyw na polprzewodniki. A epromy moga byc "slabo zaprogramowane" - wszak to juz prawie 20 lat minelo.

Zimne luty, plywajacy oscylator, wyschniete elektrolity. Jeszcze pytanie czy to spectrum czy wyrob spectrumpodobny - oryginalny ZX nie wymagal zadnego oprogramowania ze strony procka do wyswietlania, cos podobnego moze wymagac.

Ogolnie .. ja bym sie zastanowil nad sensownoscia grzebania w tymze. Zabawka moze i fajna, ale te czasy juz minely. Sa symulatory spektrusia na peceta.

Wyrzucic albo wystawic za 1 zl na allegro. A moze jakies ebay.ru ?

J.

Reply to
J.F.

Jak widac, jest to cos spectrumopodobnego. (Mialem kiedys 2 komputerki ZX Spectrum i troche babralem w ich wnetrznosciach).

Ehh.. pierwszy raz widzialem takie cudo i myslalem, ze ktos z grupowiczow spotkal sie z tym sprzetem. Generalnie nie zalezy mi na ozywieniu tej spektrumny. Chcialem sie raczej podzielic widokiem znajdy i spostrzezeniami :) , majac raczej mala nadzieje na uratowanie tego cudenka. Ot taka ciekawostka z przed ok. 20 lat. :))

Reply to
PIT

Użytkownik J.F. napisał:

Ale jaka to radość kiedy coś takiego zacznie działać.

Jeżeli są emulatory to i są zawartości eprom-ów, albo w osobnych plikach albo zaszyte w programie (można poprosic o nie autora programu).

Chętnie kupie za 1zł :)

Reply to
Maksymilian Dutka

Zakladam ze jest toto kompatybilne z ZX-Spectrum. W sumie wiekszosc gierek na spectrusia nie korzystala prawie wcale z ROMu, wiec kompatybilnosc w tym wypadku oznacza zgodnosc sprzetowa. Watpliwosci moje wzbudza tylko troche za prosta plytka jak na emulacje ULA'i, chyba ze sa tam jakies GALe (nie moge odczytac napisow).

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.