- posted
19 years ago
Modernizacja zasilacza ATX
- posted
19 years ago
Bez problemu, o ile będą na takie samo lub wyższe napięcie. Ja kiedyś wymieniłem po stronie pierwotnej 330uF na 1000uF (tylko takie miałem na odpowiednie napięcie) i zasilacz działał bez zarzutu.
Teoretycznie przy dużo większej pojemności może się spalić prostownik na wejściu, albo termistor, jeśli takowy jest w zasilaczu, ale to chyba mało prawdopodobne.
Paweł
- posted
19 years ago
- posted
19 years ago
na wszystkim napieciach mam szumy, np 12V oscyluje 12.00 - 12,15(wiem, ze to moze niewiele pomoc.. ale...)
poza tym komp chodzi 24/24 a moczolity ktore tam siedza nie wygladaja zbyt obiecujaco
- posted
19 years ago
Simi napisal(a):
A to czemus przeszkadza, ze sa tam fluktuacje napiecia?
- posted
19 years ago
Daj sobie czlowieku spokuj z tymi elektrolitami. Nic ich wyminana nie zmieni, a przy twojej znajomosci tematu jest szansa, ze rozwalisz zasilacz i kompa. Tako rzecze ja, T.M.F. po wielu piwach...
- posted
19 years ago
a ja rzecze na trzezwo ze nie powinienes wykazywac takiej dozy ignorancji :) moze lepiej wogole nie odpowiedziec ??? bedzie zdrowsza atmosfera bez takich komentarzy
- posted
19 years ago
Moi drodzy, A ja chcialbym zmodernizowac moj zasilacz ATX tak zeby zamiast 12V dawal 24V. Czy jest na to jakis sposób? Pozdraiwam i zycze milego dnia Piotrek
- posted
19 years ago
Proponuje wziasc slownik i przeczytac definicje slowa ignorancja.
Atmosfera jest zdrowa. Wymysliles sobie bajke, ze wymiana tych kondzioli wplynie na stabilnosc napiecia, wiec ja dementuje.
- posted
19 years ago
- posted
19 years ago
Elektrolity maja to do siebie, ze wysychaja. Im temp. pracy jest blizsza nominalnej dla kondensatora to jego zywotnosc w sposob wykladniczy sie skraca. Dlatego kondensator na 105 stopni bedzie zyl o wiele dluzej niz na 85 stopni. A w zasilaczu do PCta jest dosyc goraco, szczegolnie jak sie zacznie zwalniac wentylatory. Jednakze sama pojemnosc tych duzych kondzioli filtrujacych nie wplywa zasadniczo na fluktuacje napiecia na wyjsciu, zreszta nie ma to znaczenia, bo zasilacz ma trzymac +12V+/-10% i +5V+/-5% i dopoki tak jest nie ma sie czym przejmowac.
Nigdy tego nie powiedzialem. Jednakze o jakosci zasilacze decyduje wiele elementow, akurat najmniej istotne sa tu kondensatory. Poszukaj w necie, opisow typowych uszkodzen zasilaczy - wynikaja one z bledow konstrukcji, ktorych nie usuniesz wymiana kondensatora.
Tak, caly zasilacz. I to potraktuj powaznie. Nie probuj zwalniac wentyli w zasilaczu za 50 zl.
- posted
19 years ago
tak wiec czy moja idea zmiany z 85 na 105 C i w dodatku na wieksze jest tak bledna??? napewno przyniesie to jakies pozytywne efekty .. a tym bardziej nie zaszkodzi
zastanawiam sie jeszcze nad kwesta dodatnia do kazdego elektrolita mkt ok
100uF- posted
19 years ago
Ale za te elektrolity sporo zaplacisz, szczegolnie te na 400V. Nie lepiej dodac ta sumke i kupic w miare porzadniejszy zasilacz? Za niecale 200zl kupisz chiefteca, tez pada (na okolo 6 kupionych padly
2, w tym jeden po okolo 5 minutach). Natomiast ma ta zalete, ze pada odcinajac napiecia a nie dajac wysokie na plyte :)- posted
19 years ago
T.M.F. napisal(a):
? Znaczy, IYO zmiana pojemnosci nie zmieni fluktuacji?
- posted
19 years ago
- posted
19 years ago
- posted
19 years ago
Przeciez mowimy o kondensatorach filtrujacych przy prostowniku w zasilaczu impulsowym. IMHO w takim zasilaczu energia jest magazynowana w dlawiku i kondensatorze wyjsciowym.
- posted
19 years ago
Ale ciagle masz marny zasilacz, tyle, ze z wiekszym radiatorem. Zauwaz, ze zasilacze w PCtach rzadko padaja z powodu uszkodzenia mosfetow, przegrzania itd. Padaja na skutek bledow w konstrukcji i ograniczania elementow do minimum. Wiec IMHO twoje dzialania niewiele poprawily.
- posted
19 years ago
T.M.F. napisal(a):
W pierwszym liscie facet wyraznie napisal rowniez o caps po stronie wtornej.
- posted
19 years ago
myslalem nad tym ze zalac je zywica (albo podobna masa o najlepszych wlasciwosciach termicznych) w aluminiowe puszki w odpowiednim ksztalcie...