jeszcze raz o zakloceniach

witam

znowu poruszam ten temat bo znowu mam problem

otoz jak juz kiedy opisywalem mam urzadzenie podpiete przez rs232 do pc'ta, co zrobic zeby uchronic sie przed zakloceniami, wystarczy ze przyloze zapalarke do gazu (taka podpinana do sieci) do kabla rs232 i od razu ATMega32 sie zawiesza i jest po transmisji, byc moze glupie mam pomysly ale wynikaja z tego ze moj promotor ostatnio kupil sobie jakies urzadzenie do symulowania zaklocen BESTPlus i chce nim testowac wszystkie prace magisterskie pod katem certyfikatow unii europejskiej CE (chyba tak to sie nazywa) kupilem porzadny kabel z ekranem podpialem ekran kabla z obu stron do pinu 5 a wiec do masy i przyznam szczerze ze na nic sie to zdalo, efekty sa identyczne na tym kablu jak na zwyklym bez zadnego ekranu, czy jest jakas szansa zeby uniknac takich niepozadanych efektow, bo mnie juz sie pomysly koncza, dodam ze obudowa jest metalowa podpieta do przewodu uziemiajacego

dzieki za jakiekolwiek sugestie pozdr Krzysztof

Reply to
Krzysztof Skoroniak
Loading thread data ...
Reply to
Tomasz K. Czarnecki

co robiliśmy w naszym ustrojstwie aby go ustabilizować (procesorek co prawda Tiger a nie Atmel, ale problemy były podobne):

- wsie IO na zewnątrz idą przez LC (na szczęście idzie tam praktycznie prąd stały*)

- Gniazdo RS232 jest typu ferrytowego, znaczy z wkładką ferrytową. Co prawda drogie to jak diabli, ale pomogło.

- Zasilacz ma filtr na 230V

- pół wiadra kondensatorów 1 mikro w obudowie 0805

- no i to, co najwięcej pomogło: masa leci płaskownikiem miedzianym z grubej folii (0.15mm, chyba)

W każdym razie "na dzień dobry" procek wieszał się przy 200V/m, po przeróbkach wytrzymał 1.5kV/m. Tylko procesor w displayu dostawał fioła. Tutaj pomogła "drobna" zmiana w programie: jak mam chwilę czasu, to resetuję display i piszę na nowo.

W każdym razie słuchając kolegi, który te "drobne" zmiany robił można było sobie dobrze wzbogacić słownictwo, szczególnie w wyrazy, których w normalnych słownikach nie ma.

Waldek

  • prąd stały wg mojej definicji: poniżej 1kHz prąd stały wg definicji kolegi ze studiów: RLC mają wartości skupione i dla poprawnej pracy urządzenia nie trzeba znać indukcyjności wyprowadzeń, pojemności ścieżek i stałej dielektrycznej materiału płytki montażowej. (chłopak bawi się np. w generowanie wysokostabilnych sygnałów o częstotliwościach 50GHz i wyżej)
Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Waldemar Krzok" snipped-for-privacy@ukbf.fu-berlin.de> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@ukbf.fu-berlin.de...

no to mnie pocieszyles ;-) moj promotor ma urzadzenie do testow do 2kV to moze ja od razu sie poddam hehe

pozdr

Reply to
Krzysztof Skoroniak

Tue, 3 Aug 2004 15:55:33 +0200, na pl.misc.elektronika, Krzysztof Skoroniak napisał(a):

No i dobrze. Nie zrób chociaż czegoś odpornego ;-) Popsujesz mu całą radość z nowego testera ;-))

A na serio :

-może wypróbuj Transguardy - małe ochronniki specjalnie na linie danych (ma Elfa );

- czy jesteś pewny, że to sprzętowe ? Przy takim zakłóceniu uP dostaje całkowitą kaszankę na liniach wejściowych - i być może nie potrafi z tego wybrnąć z honorem ( tak kiedyś miałem pod Win9x - wystarczyło otworzyć programowo port z luźno leżącym, nie podłączonym kablem RS - i system stawał jak wmurowany - tylko guzik pomagał ;-)

Reply to
Jurek Szczesiul

Użytkownik "Jurek Szczesiul" snipped-for-privacy@wycin.ep.com.pl> napisał w wiadomości news:8x2l4mkd265v$. snipped-for-privacy@40tude.net...

ale co sprzetowe?

Reply to
Krzysztof Skoroniak

no bez przesady ;-)

facet, u którego robiliśmy test na EMC mówił, że to normalne. Do ustrojstw, gdzie display też musi działać, trzeba robić np. siatkę przed displayem lub metalizowaną szybkę, dobrze uziemioną. Podobno są takowe. Ale u nas najważniejsze, że procesor nie głupieje, bo steruje krzesłem-kręciołkiem, na którym siedzi pacjent. Jakby tak dał kopa z zera na 60 obr/min (bo tyle toto potrafi), albo na odwrót, to byłaby bieda. Choć toto ma tylko 300W, nasze drugie krzesełko ma silnik 16kW ;-) (tutaj mamy sterownik analogowy, żadnych profesorów, tylko moduł mocy jest PWM).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

On Behalf Of Krzysztof Skoroniak

Trzeba było na dzień dobry skasować promotora, pytaniem jakie normy ma spełniać urządzenie. I tym sie różni _dobra_robota_ od papierkowej UE. :-(

pzdr Artur

Reply to
ziel

Na dzien dobry to warto skorzystac z urzadzenia i sie dowiedziec co tak fatalnie wplywa na procka. Doswiadczenie przede wszystkim.

J.

Reply to
J.F.

Tue, 3 Aug 2004 17:15:59 +0200, na pl.misc.elektronika, Krzysztof Skoroniak napisał(a):

Zawieszanie sie - czy od zaklocen przechodzacych roznymi drogami do uP czy od oglupienia programu siekanina na liniach wejsciowych usart.

Reply to
Jurek Szczesiul

Użytkownik "Jurek Szczesiul" snipped-for-privacy@wycin.ep.com.pl> napisał w wiadomości news:d8zepgwm9s71$.xnykp0kkj064$. snipped-for-privacy@40tude.net...

testowalem testowalem i okazalo sie ze zaklocenia przychodza nie przez UART'a ale przez wejscie informujace o tym z jakiego zrodla jest zasilany uklad (z sieci czy z aku.) to jest wprowadzone na przerwanie, a uP sie nie zawieszal ale po prostu wchodzil do obslugi tego przerwania i wygladalo tak jakby sie zawiesil bo to przerwanie powoduje zatrzymanie proca na kilka sekund po prostu cos musialo sie generowac na tej linii (jakies smieci) i powodowalo wywolywanie przerwania, ale poradzilem sobie narazie z tym w ten sposob ze sprawdzam jak dlugo na tej linii trwala zmiana stanu, jesli krocej niz 10 ms to po prostu nie reaguje na to przerwanie wowczas wszystko chodzi normalnie, nawet jak przyloze zapalarke bezposrednio do proca czy do czegokolwiek, jutro ide do promotora zobacze co bedzie jak podepniemy moje urzadzenie do jego urzadzenia, wtedy zdam relacje:-)

pozdr Krzysztof

Reply to
Krzysztof Skoroniak

Jak sie nie da podniesc mostu to moze opuscic rzeke ?? a tak na serio moze podejsc z innej strony - oczywiscie zalezy to od tego co dana aplikacja ma robic. W wielu przypadkach da sie przystosowac aplikacje do pracy w stanie pernamentnego bajzlu nie przez walke z zakluceniami a przez wlasciwa na nie reakcje. Na szczescie nawet w warunkach przemyslowych non stop trwajace zaklocenia o duzej energii sa zadkoscia Proponuje wiec skoncentrowac sie na problemie posprzatania po zakluceniach. Wathdog, kontrola poprawnosci transmisji ochrona danych roboczych, filtry cyfrowe na wejsciach analogowych i takietam .

pzdr wojtek

Reply to
neuron

Użytkownik "neuron" snipped-for-privacy@zzzzipnet.com.pl> napisał w wiadomości news:ceooa1$unl$ snipped-for-privacy@as3-249.starogard.dialup.inetia.pl...

zakluceniach.

no tak narazie sobie poradzilem z tymi zakloceniami (tak jak napisalem w poprzednim poscie przed chwilka) zobaczymy jutro co bedzie nie tak, wtedy bede budowac mosty na kolejnych rzekach :-)

pozdr

Reply to
Krzysztof Skoroniak

On Behalf Of J.F.

Ale to musztarda po obiedzie. ;-) Trzeba określić i zmniejszyć wrażliwość na zakłócenia, zanim promotor to zrobi swoim cackiem ;-).

pzdr Artur

Reply to
ziel

Waldek na Boga, symulujecie na tym skret kiszek? ;-) Toz to tokarki maja polowe tej mocy!

Milego wie..nocy :-) __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Ireneusz Niemczyk:

nie toczymy ludzi, tylko stymulujemy zmysł równowagi. A tokarka nie ruszy i nie zatrzyma się w ciągu sekundy jak ma obiekt o masie 200kg na ruszcie ;-) Nasz kręciołek kręci się z max. prędkością 400 stopni na sekundę i można go zatrzymać na pół obrocie. Start trochę dłużej, ale na obrocie ma już full speed. Całość waży jakieś 6 ton.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Symulator roller-coastera?

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

nie. Urządzenie do diagnostyki zmysłu równowagi. Symulatora roller-coastera niestety nie mamy, ale robiliśmy doświadczenia w centryfudze, a obecnie robimy na Zero-G Airbus (europejski vomit comet) i to jest lepsze od każdego roller-coastera ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

no i jestem ponownie po testach:-)

otoz, zasadniczo nie jest zle urzadzenie przeszlo testy zaklocen do 1kV na przewodzie fazowym urzadzenie przeszlo testy zaklocen do 1kV na przewodzie masy jedynie nie przeszlo testow do 500V na przewodzie PE (takie testy powinno przejsc urzadzenie do pracy biurowej)

dowiedzialem sie ze testu ostatniego nie przeszlo poniewaz moja metalowa obudowa jest podpieta do przewodu PE i nic poza tym, a podobno musi byc jeszcze podpieta do masy ukladu przez jakis kondensator, zaraz poszukam co dokladnie tam trzeba dac zeby to wszystko dzialalo, mysle ze to dlatego nie przeszlo tego testu bo jak poszly zaklocenia 500V na obudowe to wszystko co bylo w srodku po prostu zglupialo a moze ktos wie jakie sa standardy podpinania obudowy do masy (przez jaki kondensator itd itp)

pozdr

Reply to
Krzysztof Skoroniak

6T????? Jakie to ma wymiary? Jak sobie pomysle, ze duza frezarka u slusarza wazy 1.5T...to mnie dreszcze przechodza....;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.