Przetworniczke czas zaczac ;-)))

OK.

A dlaczegoz to? (ze wzgledu na czestotliwosc?)

Rozumiem, ze w poczatkowa faza oddawania energii niesie jej najwiecej. To by tlumaczylo dlaczego wieksza moc mozna przekazac (dodatkowo nie czekamy na zanik pola). Czy tak? To teraz jeszcze jedno pytanie...skoro poruszanie sie w _gornej_ czesci dopuszczalnej indukcji niesie korzysci - dlaczego nie _drobic_ z przelaczaniem tuz przed nasyceniem rdzenia (no moze nie az tak wysoko - straty pewnie by rdzen gotowaly)? Czy tylko ze wzgledu na klopoty z utrzymaniem nienasyconego rdzenia i przelaczaniem? Zastanawiam sie jak to wyglada od strony prostownika i kondensatora - po stronie wtornej. Czy lepiej znosic krotkie, ale mocne i czeste udary pradowe, czy tez moze dluzsze, spokojniejsze i nie tak czeste - jak w przypadku pracy z zanikiem pola? Chyba musze przemyslec model.

Milej nocki Jarku.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk
Loading thread data ...

240W przy szczelinie 3.3 mm (teoretycznie), 4W bez szczeliny. Szkoda rdzenia na przetwornicę flyback bez szczeliny.

Bardzo duże szczeliny stosuje się tylko dla dławików.

??? Strona 37 papierowego katalogu Ferroxcube.

Jak masz wersję CD, to co Cię martwi - tam masz wszystko.

[...]

Nie przesadzaj, bo pęknie... Oczyść powierzchnie styku dokładniej i spasuj połówki.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Moze najlepiej na przykladzie: przetwornica 1:1, wypelnienie 50%, prad wyjsciowy 1A. Przy zejsciu do zera prad szczytowy musi byc 4A - niezaleznie od czestotliwosci. Ten sam prad sredni da poczatkowe 3A i koncowe 1A - tyle ze na ta sama cewce musi byc dwa razy czesciej kluczowana zeby tak pracowac

Dokladnie. skoro energia w cewce jest LI^2, to w pierwszej polowce pradu mamy (I^2- (I/2)^2)= 3/4 I^2, a potem tylko 1/4 I^2. Nie oplaca sie czekac z rozladowaniem do zera :-(

Prostownik tez woli 3A niz 4A :-)

Generalnie robic - zobacz ze sporo scalakow to juz potrafi

J.

Reply to
J.F.

Ale fabryka robi najwieksza szczeline 1.52 mm :-)

J.

Reply to
J.F.

Dla ETD34? Raczej w ogóle nie robi ze szczeliną. Ale jaki to problem?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dla E34.

Fabryka chyba wie co robi :-)

J.

Reply to
J.F.

To całkiem inny rdzeń a ja nie poprawiłem w jednym poście oznaczenia i już się ciągnie w cytatach :-( Na dokładkę E34 jest bardzo egzotyczny - mam jedną sztukę i karkas do niego jest nie do zdobycia. Poza tym - będziesz musiał kupić dwa komplety, żeby uzyskać jeden ze szczeliną 1.52 mm. Drugi komplet będziesz miał bez szczeliny.

Wie - ETD są zalecane raczej do forward i push-pull. Ale w niczym nie przeszkadza to w zastosowaniu ich do dławików czy fly-backa. A nawijanie na karkasie o okrągłym przekroju jednak jest łatwiejsze niż na prostokątnym.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

J.F. napisal(a):

'Szczotkowy' woli wiekszy prad.

Reply to
Marcin E. Hamerla

Czemu ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisal(a):

Pzy wiekszym pradzie ma wieksza temperature, a przy wiekszej temperaturze sa mniejsze straty - zobacz charakterystyke napiecia przewodzenia od temperatury pracy.

Reply to
Marcin E. Hamerla

Witam,

Dnia 12-01-05 (środa) o 21:24, 'Marcin E. Hamerla' napisał(a):

A mógłbyś wskazać jakąś notę, gdzie jeste taka charakterystyka pokazana (tzn. Uf=f(T)) dla jakieś konkretnej diody, bo przeglądałem kilka i nigdzie nie podali?

Poza tym, przy wzroście prądu przewodzenia wzrasta napięcie przewodzenia - np. dla przypadkowej diody (TP802c04 do 10A) z 1A do

10A wzrasta o 0.4V. Jestem ciekaw, czy wzrost temperatury spowoduje zmniejszenie tego napięcia o więcej niż 0.4V... :)
Reply to
Dykus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.