Przesy³anie danych pomiêdzy moim uk³adem a sterownikiem PLC/panelem operatorskim

Witam,

Posiadam w ofercie pewne urz±dzenie skonstruowane na bazie mikrokontrolera Atmel AVR ATmega32. Urz±dzenie to by³o sterowane za pomoc± aplikacji dzia³aj±cej na PC; dane przesy³ane by³y poprzez RS232 (wykorzystywa³em 2 linie Tx,Rx oraz masê, szybko¶æ transmisji 9600 bps). Teraz mój odbiora chce, ¿eby urz±dzenie by³o sterowane za pomoc± sterownika PLC/panelu operatorskiego. Poniewa¿ nie znam siê za bardzo na sterownikach PLC, a jeszcze mniej na panelach operatorskich, chcia³em zapytaæ, czy nie bêdzie problemem ze sterownika Siemens (nie wiem, jaki model bêdzie wykorzystywany) b±d¼ panelu operatorskiego wykonaæ takie oto zadanie (PS. to nie ja bêdê robi³, ale chcê wiedzieæ, czy da siê to wykonaæ sterowanie przy u¿yciu stransmisji szeregowej, czy te¿ trzeba szukaæ innego rozwi±zania):

- u¿ytkownik w panelu operatorskim ma mo¿liwo¶æ wprowadzenia 30 liczb dwucyfrowych o warto¶ciach z przedzia³u ;

- liczby te by³yby wys³ane za pomoc± RS232 ze sterownika/panelu do mojego urz±dzenia w postaci "paczki" 30 bajtów (ka¿dy bajt reprezentuje jedn± liczbê z przedzia³u ) oraz bezpo¶rednio po tym jednego bajtu stanowi±cego sumê kontroln±.

?

By³em na kursie PLC firmy Fatek i tam wszystko robili¶my za pomoc± "drabinek" i pewnych funkcji z biblioteki. Na panelach operatorskich siê nie znam i nie wiem, czy mo¿na tam (oprócz przeci±gania gotowych obiektów z przybornika) tworzyæ oprogramowanie na nieco ni¿szym poziomie (jakie¶ pêtle, tablice, ...), a my¶lê, ¿e to mog³oby byæ przydatne przy budowie paczki danych do transmisji szeregowej.

Z góry dziêkujê za pomoc. Robbo

Reply to
Robbo
Loading thread data ...

Witam

Nie powinno byæ problemu. Dla serii S7-300 czy -400 s± procesory komunikacyjne (np. CP340, 341) pozwalaj±ce w pewnych granicach definiowaæ swój protokó³. Najbardziej typowe rozwi±zanie, to takie ¿e PLC "agreguje" wszelkie dane z panelu, twojego urz±dzenia i wszystkie wymiany s± via PLC. Panel wykonuje interakcje z pamiêci± PLC, jak i twój program te¿ siê ³±czy z pamiêci± PLC za po¶rednictwem CP. Pozdrawiam

Pawe³

Reply to
Pawe³ Sujkowski

Pawe=B3 Sujkowski pisze:

takie =BFe=20

=20

i tw=F3j=20

Pozdrawiam

Ja to bym dorzuci=B3 jakie=B6 Twido za 577z=B3 netto plus drugi RS232 za =

100z=B3. Z panelem mo=BFe komunikowa=E6 si=EA na jednym porcie po Modbus = a drugi=20 port swobodnie programowany w ASCII obs=B3u=BFy=B3by komunikacj=EA z=20 urz=B1dzeniem. Wprawdzie w TWIDO troch=EA upierdliwe stosowanie funkcji=20 komunikacyjnej EXCH ale cena tego PLC ( w najs=B3abszej wersji) kilka raz= y=20 mniejsza ni=BF modu=B3 komunikacyjny do Siemensa. A i tworzenie w=B3asne= go=20 protoko=B3u do CP nie jest chyba zbyt proste. Oprogramowanie Twidosoft=20 jest darmowe. Sterownik programuje si=EA przez RS485 wi=EAc nie ma proble= mu=20 ze specjalnym kablem programuj=B1cym.

--=20 Pozdrawiam MD

Reply to
Mario

Robbo pisze:

Je=B6li to twoje urz=B1dzenie to dopisz do niego Modbus slave. Z regu=B3y= =20 panele operatorskie maj=B1 Modbusa.

--=20 Pozdrawiam MD

Reply to
Mario

To by by³o zapewne najbardziej eleganckie rozwi±zanie, ale ten mój program na mikrokontroler i tak jest ju¿ na granicy pojemno¶ci pamiêci i boje siê, ¿e ju¿ wiêcej rzeczy siê nie da dodaæ. A trzeba by dorobiæ menu (moje urz±dzenie ma wy¶wietlacz i przyciski), w którym mo¿na ustawiaæ numer slave'a protoko³u Modbus, a to ju¿ trochê kosztuje pamiêci. Niemniej mo¿e implementacja slave'a mo¿e okazaæ siê konieczno¶ci±.

Robbo

Reply to
Robbo

Robbo pisze:

Oj. Widz=EA problem. Jak chcesz za pomoc=B1 30 bajt=F3w wys=B3a=E6 30 liczb dwucyfrowych ? Gdyby by=B3o 60 to by=B3o by prosto. Gorzej z RS232. Nie wszystkie PLC Siemensa maj=B1 go bezpo=B6rednio dost=EApnego.

Andrzej

Reply to
Andrzej

Andrzej pisze:

Ale pewnie nie przesyła znakowo tylko bajtowo. Bajt zmieści liczbę do

255 nie tylko do 99 :)
Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.