Przepis na prostą pokojową antenę radiową AM

Zerknijcie na antenę zobrazowaną na www:

formatting link
3 od dołu: 2274982ANTENA RADIOWA AM 232140 NMA-3057

Jakie są zasady budowy takiej anteny? Czy średnica zwoju i liczba zwojów ma znaczenie?

Mam kłopoty z odbiorem stacji AM w moim regionie i nie wiem jak polepszyć mogę odbiór...

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

wszystkie anteny pokojowe to taki trochę bajer dla frajerów...troche, bo jakies w sumie własnosci ma...wszystko sprowadza sie do tego jakie masz kłopoty z odbiorem...jesli to są zakłócenia to nalezy najpierw rozpoznać ich charakter i dopiero potem działać...najskuteczniejszym rozwiązaniem jest antena o duzym zysku i odpowiedniej kierunkowosci, ale to już nieuchronnie wiąże się z wymiarami fizycznymi...pewnym kompromisem jest zastosowanie strojonej aktywnej anteny magnetycznej w połączeniu z pretowa, a jeszcze lepiej zespołu antenowego i dopiero wówczas uzyskasz redukcję zakłóceń...temat rzeka i w dodatku wymagajacy sporo prób i doswiadczeń jak coś chcesz naprawde uzyskac...

Reply to
dziad_ek

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

Zwykła antena pętlowa wielozwojowa. Dodawana do wielu tanich wież Lepsza niż nic, bo jakieś brzeczenie radio odbiera na falach długich i średnich Ma krotki drut i przede wszystkim zbiera smieci z pokoju

To użyj DWZO (drut wyrzucony za okno) Im dłuższy i wyżej tym lepiej. Nie masz możliwości ?, To nie posłuchasz stacji w Afryki.

Reply to
lwh

Dnia Sun, 4 Mar 2007 14:25:39 -0600, Pszemol napisał(a):

Takie jak każdej cewki. Co nie widziałes nigdy rysunku pola wytwarzanego przez cewkę? Wiesz chyba że ma dipolowy charakter?

Niewielkie. Z reguły taka antena pracuje jako część obwodu rezonansowego więc jej indukcyjność powinna być w jakiejś proporcji do częstotliwości.

A to już zależy od rejonu, mocy stacji. możliwości odbiornika, wymaganej jakości sygnału itd. Potrzebuję więcej danych aby doradzić coś konkretnego. A tak na szybko - w każdym dzisiejszym odbiorniku AM jest antena ferrytowa, odpowiednik anteny ramowej. Tylko że:

  1. Dla oszczędności jest nieobrotowa, więc ją uobrotów :)
  2. Ustaw ją tam gdzie stosunek S/N jest najkorzystniejszy :)
Reply to
Jacek Maciejewski

Masz coś przestarzałe informacje.... Anteny ferrytowe są dzisiaj stosowane w przenośnych odbiornikach. W stacjonarnych najczęściej zewnętrzne ramowe. Ferrytowa w blaszanej obudowie byłaby zaekranowana, więc nie mogłaby odbierać. Procesorki w plastikowych miniwieżach sieją zakłóceniami, komputery i "oszczędne świetlówki" sieją harmonicznymi jeszcze bardziej. Odbiór AM w mieście w bloku prawie niemożliwy. Moje radyjko (z ferrytem) lepiej odbiera PR1 na 225kHz na Węgrzech (na wsi) niż w Warszawie. Oryginalna antena ramowa jest chyba najlepszym rozwiązaniem - trzeba spróbować przedłużyć ten skręcony przewód doprowadzający (też skrętką) i wynieść pętlę do okna, na balkon i ustawić kierunek. Z ilością zwojów pętli nie kombinować, bo to jest dobrane do obwodów wejściowych w odbiorniku. W miejscach o małych zakłóceniach można spróbować zainstalować zewnętrzną antenę w postaci długiego przewodu - należy ją podłączyć RÓWNOLEGLE do pętlowej - do gorącego zacisku - drugi koniec pętlowej musi być podłączony do masy. Wmak

Reply to
wmak

To mnie zmartwiles, bo ja nie mam anteny oryginalnej... :-) To jest radyjko + magnetofon + CD firmy SHARP ze srodka lat 90-tych. Taka mini wieza w jednym kawalku... Ma z tylu gniazdko antenowe w formie trzech pinow. Jeden jest oznaczony FM a dwa pozostale jako AM LOOP.

Reply to
Pszemol

To musisz pokombinować - dowijać / odwijać aż znajdziesz optimum. Chyba każdy producent wymyśla swoją antenę. Dwa przykłady: Antena dobrego tunera Sony - 8 zwojów na owalu 25x9 cm jakaś miniwieża - 7 zwojów na prostokącie (zaokrąglonym) 12x10cm Widać, że pierwsza ma ok dwa razy dłuższy przewód od drugiej. Wmak

Reply to
wmak

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

A jak wsadzisz kawałek drutu w jedną z tych 3 dziurek to gra cokolwiek ? Jak końce wsadzisz w dwie dziurki gra lepiej czy gorzej? Poeksperymentuj z posiadanym miejscem i drutami Tymi pętelkami się nie fascynuj. One są marne i warte tyle ile kosztują.

Reply to
lwh

nawiń około 200 zwojów na karkasie,na to uzwojenie daj kolejne 20 zwojów, wsuń w karkas ferryt, uzwojenie 20 zwojów daj na wejście radia najlepiej kablem ekranowanym...do tego 200 zwojów albo dołącz kondensator obrotowy i stopniowo dokladaj po 100pF kondensatory, może to nawet wynieść 1000pf...sugeruj się największą siłą sygnału...potem obracaj anteną ferrytowa...jak nie masz kondensatora zmiernnego to przesuwaj rdzen ferrytowy wzdłuz cewki...pożądane jest ekranowanie całego ukladu cewka, rdzeń i kondensatory ekranem z blachy niemagnetycznej(aluminium, mosiadz, miedż) ale ekran nie może być rurką zamknięta elektrycznie(nie może stanowić zwartego zwoju) musisz pamietać,że taka antena to wymaga zmiany współpracujących elementów przy zmianie stacji...po prostu rezonans będzie zależny od nastawienia cewki i kondensatora...ekrany trzeba dac na "masę " radia

Reply to
dziad_ek

Pszemol napisał(a):

formatting link
Trochę, teorii plus sporo projektów. Mam nadzieję, że język nie będzie problemem. Koszty wykonania praktycznie zerowe, więc warto się pobawić.

Pozdrawiam, Paweł.

Reply to
Paweł Hadam

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.