Problem powszechnego stosowania PWM przy wrzecionach CNC

W dniu 2017-06-12 o 19:24, J.F. pisze:

Właśnie w wątku rozważam tą "ciekawostkę". WTF? Dlaczego tak jest?

O niczym innym nie rozmawiamy. :-) Właśnie próbuję dojść do tego czy rozbudowywanie regulatora PWM o feedback dla DC ma sens (celem miałoby być stabilizowanie momentu obrotowego w funkcji obrotów silnika). Przy AC koledzy już mi uzmysłowili, że nie ma to sensu bo feedback w falownikach realizuje się inaczej.

Oto jest pytanie... zadane w wątku otwierającym :-)

Reply to
Marek S
Loading thread data ...

W dniu 2017-06-12 o 20:25, Pcimol pisze:

Tak, wiem. Już wspominałeś Ty lub koledzy o tym. Póki co mam to co mam. Dlatego ograniczam się w wątku do DC.

Reply to
Marek S

W dniu 2017-06-12 o 18:00, snipped-for-privacy@math.uni.wroc.pl pisze:

Przypuszczam, że w CNC mam najbardziej popularny silnik z magnesami stałymi.

Wypełnienie PWM nie ma żadnego znaczenia??? Zakładamy wysoką częstotliwość PWM aby nie tworzyć syntetycznych sytuacji. Zwykle regulatory PWM jadą na wysokich częstotliwościach.

Ok, a co się stanie gdy wypełnienie PWM będzie bardzo małe? Nie sądzę by była to wyłącznie kwesta filtracji o jakiej piszesz. Czy jeśli dasz wypełnienie 0.000001% to prąd będzie "bliski średniemu"? Jakoś nie potrafię tego sobie przetłumaczyć. Wydaje mi się to niemożliwe. To zakrawałoby na perpetuum mobile.

No więc właśnie. Czyli tworzy to pole do uznania celowości kompensacji wypełnienia PWM w celu stabilizacji momentu obrotowego w zakresie niskich obrotów obciążonego mechanicznie silnika?

Reply to
Marek S

Przy 10KHz PWM wypelnienie 0.000001% to impulsy 1ps. Jakbys nawet je wyprodukowal to nie doprowadzisz do silnika: momentalnie pojda w pojemnosci pasozytnicze. Przy rozsadnej dlugosci impulsu w czasie gdy napiecie jest wlaczone prad narasta. Ale ze wzgledu na indukcyjnosc uzwojenia nie moze szybko narastac. Potem prad spada, z szybkoscia zalezna od napiecia na uzwojeniu. Masz dwie mozliwe sytuacje: albo czestotliwosc PWM jest mala i prad spada do zera. Albo jest duza i nastepny impuls przychodzi zanim prad spadnie do zera. W tym drugim przypadku maksymalna odchylka od pradu sredniego moze byc byc bliska 100%, ale czynniki istotne dla silnika zmieniaja sie maksymalnie 50%. Tzn. sa dostatecznie duze ze ma sens regulacja/projektowanie urzadzenia by je poprawic. Ale mozliwosci sa ograniczone.

Co do spadania pradu w czasie gdy nie podajsz napiecia, to energetycznie jakorzystniejsze jest zwieranie uzwojania, np. dodatkowym mosfetem. Gorsza jest dioda. Dokladniej, prad spada proporcjonalnie do SEM w uzwojeniu. To SEM musi wystarczyc na opor uzwojen i diody czy tranzystora i opory ruchu silnika. Im wiekszy spadek napiecia, tym wieksza czesc mocy zmiast w ruch idzie w grzanie elementow, wiec zwykle sterowanie sie projektuje by ograniczyc straty w elementach sterujacych. Przy malym wypelnieniu PWM prad sredni bedzie maly, po prostu nie zdarzy wzrosnac do duzej wartosci. Maly prad, wiec spadki na uzwojanich i mosfecie tez. Male wypelnienie oznacza mala predosc, wiec SEM na utrzymanie ruchu tez bedzie niskie. Czyli ten maly prad bedzie spadal w proporcjonalnym tempie do duzego. Innymi slowy, w rozsadnych granicach czas na spadek pradu do zera bedzie slabo zalazal od wypelenienia.

Ale to sie zmienia zaleznie od sterowania. Jesli masz diode, to spadek napiecia na diodzie jest spory nawet dla malych pradow. Wtedy czas dojscia do zera bedzie malal z pradem.

Jesli masz silnik bocznikowy to celowe moze byc take sterowanie by prad pulsowal przy malych obrotach. To powinno dac wyzszy sredni moment niz sterowanie gdzie prad sie lepiej usrednia.

Elementy do sterowania w zasadzie mozna zdobyc za 4-5$ (procesor, mosfety, czujnik). Przy danym silniku mozesz liczyc na 10-40% poprawy. Czy taka poprawa jest warta czasu, wysilku i potencjalnie spalonych elementow? Na to musisz sam odpowiedziec.

Reply to
antispam

W dniu 2017-06-14 o 22:14, snipped-for-privacy@math.uni.wroc.pl pisze:

O taką odpowiedź mi chodziło :-) Dzięki!

Reply to
Marek S

Jeśli kogoś interesuje (to PWM 500 Hz na NE555 - różne wypełnienia i różne stopnie hamowania silnika):

formatting link
TPIC2101 już zamówiony...

Reply to
Adam Wysocki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.