pomiar napięcia z optoizolacją

koszto-nieoptymalne :) potrzebowałbym tak z 12 tyrystorów na 30A. Można by użyć oczywiście normalnych ale z prądem w impulsie tak z 50A ale dalej ich trzeba 12. + układy wyzwalania w zerze (optotriaki chyba najprościej) miałoby to sens gdybym potrzebował załadować baterię w ćwierć sekundy. Ciekawe jak by to zniosły kondensatory? tak na marginesie.

CosteC

Reply to
CosteC
Loading thread data ...

opornik 150k Ohm i dioda transoptora? (prąd do 2.5mA) tak sobie myślę że to będzie całkiem OK. czy będzie to absolutnie nieliniowe? Nie wiem jak to w praktyce wygląda. CosteC

Reply to
CosteC

To nie jest dobry pomysł.

Będzie bardzo liniowe, ale równiez bardzo zależne od temperatury...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

temperatury diody w optotriaku? czy opornika? i czy układ z dzielnikiem napięcia i zenerką np 12V ten problem rozwiązuje? opornik górny i tak sie będzie grzał. (150k-> ~0.7W 75k-> ~1.5W) natomiast dioda będzie kawałek dalej i opornik nie powinien jej bardzo podgrzewać.

CosteC

Reply to
CosteC

Nie jest tez taki zly.

Wziasc podwojny transoptor i drugi uzyc do kompensacji :-)

J.

Reply to
J.F.

Tyrystory tanie sa :-)

I prad impulsowy zazwyczaj maja spory :-)

Optotriaki tez tanie sa :-) A moze wystarczy 6.

Nie radze - bezpieczniki wywalisz :-) Trzeba dac odstepy miedzy impulsami.

Biorac pod uwage do czego je zamierzasz uzyc, to ja bym sie akurat o szybkie ladowanie nie martwil :-))))

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "CosteC" snipped-for-privacy@konto.nielubiespamu.pl> napisał w wiadomości news:c863ut$lbo$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

A "po kiego czorta" tobie informacja o napięciu kondensatora ???? Dlaczego eksperymenty robisz z tak niebezpiecznym napięciem ? Ale to Twój problem:-)

Dla tego ładowania kondensatora przez opornik tobie raczej potrzebny przekaźnik mierzący prąd i zwierający opornik, gdy prąd ładowania będzie dostatecznie mały. Kondensator musi wytrzymywać napięcie szczytowe i zwykle wytrzymuje. Kondensator zwykle nie wybucha przy napięciu wyższym nawet o

50%. Dla ochrony przed taką ewentualnością są gumowe korki lub nacięcia.
Reply to
SP9LWH

oj bo przy małych napięciach trzeba koszmarnie dużych kondensatorów żeby sensowne energie uzyskać. zresztą 100J to w sumie bardzo dużo nie jest. jak chcesz służe linkami do sprzętu 2kJ amatorskiego. Railgun'a gdzieś widziałem profesonalnego. 1MJ czy coś :)

wiem. Ale co mi szkodzi nauczyć sie czegoś przy okazji? Przy okazji pół litra gorącego elektrolitu mnie nie bawi.

CosteC

Reply to
CosteC

Dnia Sun, 16 May 2004 00:15:29 +0200, CosteC snipped-for-privacy@konto.nielubiespamu.pl> napisał:

moim zdaniem 310v to jest za malo zeby uzyskac jakikolwiek sensowny efekt z coil albo rail guna. Sensowne energie to idzie uzyskac dopiero albo z baterii kondensatorow blokowych na kilka -kilkanascie kV albo z kompulsatorow. Mozna by sie zastanowic czy nie daloby sie jakos przerobic silnika z kolem zamachowym na kompulsator.

Reply to
yorgus

Hej ja chce badać próg a nie mierzyc napiecie 12bit. Zależy czy to pływa z temperaturą i jak pływa? bo jak o 1% to OK ale jak o 30% to nigdy. Nie wiem czemu opornik + dioda ma pływać bardzo.

CosteC

Reply to
CosteC

Użytkownik "CosteC" snipped-for-privacy@konto.nielubiespamu.pl> napisał w wiadomości news:c8b4fc$89g$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

To po najmniejszej linii oporu: dzielnik oporowy, a za nim szeregowo dioda Zenera C6V2 (bo najstabilniejsze termicznie) i dioda LED transoptora Dzielnik obliczony na prąd 20mA. Opornik w kolektorze tranzystora relatywnie duży, tak by tranzystor szybko się nasycił Zmiany temperatury transoptora bardzo wpłyną na jego pracę (stosunek prądu kolektora do napięcia LED)

Reply to
SP9LWH

Opornik plywal nie bedzie. Efektywnosc LED juz troche. efektywnosc tranzystora - tu mozliwe spore wahania ..

Potrzebowalbys fotodiody i wzmacniacza.

Ale tak jak mowie - rozmawiamy o czasie rzedu sekund - sprawdz raz i potem tyle czekaj..

J.

Reply to
J.F.

Energia w kondensatorze jest gromadzona w dielektryku ... i maksymalna gestosc energii jest stala materialu, nie zalezy od przyjetego napiecia znamionowego. Przy niskich napieciach moze byc problem techniczny wykonania odpowiednio cienkiego dielektryka.

Natomiast osobna sprawa jest napiecie potrzebne do szybkiego narostu pradu w cewce.

Poguglaj za "coin shrinking" :-) Swoja droga bardzo ciekawe ..

J.

Reply to
J.F.

A moze cos w stylu generatora wysokiego napiecia. Ladujesz kondki rownolegle, rozladowywujesz szeregowo ??

Reply to
Milosz Skowyra

a co uważasz za sensowne? 10MJ w kondensatorach? czy może już 100m/s pocisku? a może już 50m/s? czy nie schodzimy poniżej 1km/s? bo sorry ale Barry jakoś nie wyszedł poza 100V i jakoś żyje co więcej zna sie na tym.

CosteC

Reply to
CosteC

Zapomniałeś o tym że przy niskich napięciach opór całej instalacji musi być b.mały. pozatym cewka musi mieć małą indukcyjność (no porównywalną z taką na 350V) a cały czas trzeba utrzymać podobne czasy narastania i zanikania impulsu

widzałem a co do railguna pomyliłem sie. 10MJ w kondenstatorach 3.4MJ ma pocisk. coil shrinking jest dla grzecznych dzieci. :)

CosteC

Reply to
CosteC

wczoraj strzelił mi też 2200uF/25 ale dlatego ze go źle wlutowałem i dostał

12V ale odwrotnie. owszem hukneło bardzo. BTW coilgun robi tylko maleńkie klik: cewki są sciskane prądem. Żeby cie uspokoić kondensatory(po 220 i 330uF) są w pudełku plastikowym i mają diody zapezpieczające przed odwrotną polaryzacja. Myśle też o jakiś zabezpieczeniach przez przekroczeniem 350V (transil?)

CosteC

Reply to
CosteC

Dla grzecznych to moze nie, ale ciekawe jest zastanowienie sie czemu sie zweza ... na poziomie atomowym..

J.

Reply to
J.F.

Zastosuje szantarz: :) powiem jak temat wróci do zródel czyli badania napiecia z optoizolacja. bo dalej nie wiem czemu wersja z opornikiem i dioda transoptora ma byc niestabilna i czy nie ma jakis innych pomyslów niz dzielnik+zenerka.

CosteC

Reply to
CosteC

Z tego samego powodu, dla którego producenci podają 'przekładnię' transoptora w zakresie 1:2 - TTTM.

_Izolowanych_ i bez dodatkowego zasilania? Nie bardzo.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.