Pomiar napięcia trójfazowego i obróbka pomiaru

Usiłuję znaleźć jakiś niedrogi i mało skomplikowany PLC lub inny układ programowalny, który mierzyłby wartość napięcia trójfazowego (każda faza osobno) i proporcjonalnie do wartości tego napięcia wystawiałby sygnały (3 osobno) 4-20mA lub 0-10V. Jak to zrobić na czymś wypasionym to wiem, pytanie czy da się to ogarnąć nieco taniej i prościej niż używając jakiejś przemysłowej kobyły? Pomoże ktoś? ;)

L.

Reply to
Lisciasty
Loading thread data ...

W dniu 2020-05-01 o 00:58, Lisciasty pisze:

Najtaniej to chyba jednak będzie zastosować miernik/analizator parametrów sieci. W cenie 300-800zł kupisz taki nowy miernik z wyjściem RS485 i protokołem modbus. Są też z wyjściami analogowymi.

Reply to
Uzytkownik

A gdyby spróbować użyć starożytnego elementu o nazwie transformator i napięciu wyjściowym 6..7V AC? Jaka wartość wyjścia ma reprezentować 0V na wejściu?

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu piątek, 1 maja 2020 07:25:02 UTC+2 użytkownik Uzytkownik napisał:

Kurde pomysł niezły, na szybko znalazłem Lumela z programowalnym analogiem wyjściowym, trzeba by się temu przyjrzeć... L.

Reply to
Lisciasty

W dniu piątek, 1 maja 2020 09:58:21 UTC+2 użytkownik Piotr Wyderski napisał:

Generalnie chodzi mi o uzyskanie czegoś w rodzaju:

0-245V na wejściu : 0V/4mA na wyjściu 253V na wejściu : 10V/20mA na wyjściu

Pomysł z trafokiem dobry ale bym musiał do niego jednak i tak jakiś przetwornik podczepić...

L.

Reply to
Lisciasty

A -253V na wejściu? Ty celowo chcesz zgubić znak?

Jeżeli 0..10V ma być w zakresie -325..325V, to wystarczą dwa oporniki do przesunięcia zera i ew. jeszcze dwa (lub potencjometr) do ustalenia współczynnika podziału.

Jeśli chcesz zgubić znak, to pomysłów też jest sporo, od prostownika idealnego na opampie do nasycania rdzenia we wzmacniaczu magnetycznym prądem z transformatora. O cyfrowych nie wspominając, są gotowe kostki do takich celów, m.in ta:

formatting link

8-kanałowy, nawet pomiar prądu niezrównoważenia i autokalibrację sobie zrobisz.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu piątek, 1 maja 2020 10:45:36 UTC+2 użytkownik Piotr Wyderski napisał:

Dobra mój błąd chodziło mi o wartość skuteczną :/ Za bardzo chciałem uprościć

L.

Reply to
Lisciasty

Przecież w założeniach podałeś, że na wyjściu moze być "[...] lub

0-10V" . Założę sie, że znajdziesz takie trafo, które na uzwojeniu wtórnym będzie miało ten zakres lub dopasujesz sobie go odpowiednim dzielnikiem.
Reply to
Marek

To niewiele zmienia, w przypadku sygnałów o przewidywalnum kształcie różnica jest tylko we współczynniku skalującym. Sqrt(2) w przypadku czystego sinusa.

Jakie są kryteria projektowe, to ma być gotowiec z CE? Jeśli tak, to

800zł. Użytkownika póki co wyznacza minimum cenowe. Samoróbki będą znacznie tańsze, ale ja bym się nie bawił analogowo. Wielokanałowy ADC i cyfrowy izolator sygnału skutecznie rozwiązują sprawę na płytce wielkości pudełka zapałek. Chcesz po coś mieć wyjście analogowe, to sobie je odtwórz z cyfry po stronie izolowanej -- dziś tak jest najprościej. Albo się cofasz o 50 lat i rzeźbisz coś na trafie.

Ten pomysł z magampem mi sie podoba, policzy wartość bezwzględną oraz zrobi skalowanie za pomocą kawałka drutu -- i przetrzyma bombę atomową.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Dnia Thu, 30 Apr 2020 15:58:55 -0700 (PDT), Lisciasty napisał(a):

Zależy jaką. Maksymalną (pp), skuteczną, średnią...

Reply to
Jacek Maciejewski

Prościej dobrać dzielnik niz trafo, więc w wariancie retro-p*rn wziąłbym trzy jednowatowe maleństwa od Hahna, czy co tam się da znaleźć w najniższej cenie. Przekładnia niemal dowolna, pokręci potencjometrem do uzyskania satysfakcji.

A w wariancie "nie chce mi się myśleć" ADS131E08 i zapomnieć o analogu.

Pozdfrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

To, co mam w gniazdku, bardziej przypomina trapez :-(

Jeśli to warunki przemysłowe, to płytka wielkości pudełka od zapałek jest złym pomysłem. Jestem chemikiem, widziałem, co potrafi się osadzić na wszystkim na produkcji. Wystarczy trochę amoniaku i dwutlenku węgla i wszędzie jest węglan amonu. ADC durnieje a dzielniki podłączone do trzech faz pięknie się smażą. Zadnych SMD z półmilimetrowym rastrem!

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Ja widzę sinusa z syfem doklejonym na szczytach. Ale to pewnie nawet zależy od pory dnia. Od kiedy się tym z konieczności zająłem na poważnie, to zrozumiałem, dlaczego pomysły na dosynchronizowanie się do sieci to cały dział nauki i że kwadraturowa pętla PLL z pasmowozaporowym filtrem adaptatywnym to wcale nie jest overkill.

Chodziło mi o pokazanie kontrastu w porównaniu z transformatorem. Z brakiem błędów odwzorowania fazy i amplitudy w bonusie.

Do dzielników HV są specjalne rezystory o wytrzymałości na przebicie

3-10kV, w tym również SMD. Stosownie duże. To nie jest miejsce dla Adamów Słodowych i budowania szeregowych łańcuszków z byle czego.

Niemniej, do zastosowań przemysłowych w warunkach narażenia na kondensację substancji przeowodzących prąd conformal coating wydaje mi się absolutnym minimum, a pełna hermetyzacja punktem startowym w projekcie, z którego

*ewentualnie* można zrezygnować.

BTW, parafrazując księdza Natanka, "jeśli Ci e-prenumerata EdW nie przyjdzie do końca miesiąca, to wiedz, że coś się dzieje"? Szkoda by było...

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2020-05-01 o 11:27, Jacek Maciejewski pisze:

On nie rozróżnia.

Reply to
t-1

Tak na oko to jest tqfp64 ? Nie wiem czy jest gotowy by lutować coś takiego

Reply to
Marek

Moze zwykly przekaznik w tej roli?

Chociaz, Chinczyczek po grypie, nadal calkiem ladne przetworniki robi...

formatting link

//i jak tanio!

--

Reply to
Izaura

W dniu piątek, 1 maja 2020 11:26:09 UTC+2 użytkownik Piotr Wyderski napisał:

Prototyp do eksperymentów we własnej chałupie ;)

Raczej za cienki w uszach jestem żeby coś takiego poskładać od zera, dlatego pytam o jakieś gotowce (lub kity). Póki co znalazłem przetworniki jedno- i trójfazowe Lumela, które prawdopodobnie robią to co bym chciał żeby robiły (można wysterować wyjście analogowe na konkretny zakres pomiaru wejścia). Teraz szukam czegoś prostszego i/lub tańszego.

L.

Reply to
Lisciasty

a może użyc jakiegoś scalaka przeznaczonego do mierników energii elektrycznej plus procek?

Reply to
Michal

W dniu sobota, 2 maja 2020 22:07:07 UTC+2 użytkownik Michal napisał:

Nie ten poziom rozwoju elektronicznego. Robiłbym to pewnie ze 2 tygodnie ;)

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu piątek, 1 maja 2020 00:58:56 UTC+2 użytkownik Lisciasty napisał:

zwykły dzielnik napięcia?

b.

Reply to
Budyń

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.