Polska myśl techniczna

Czy ja pobiorę tę energię czy nie nie ma znaczenia ona i tak uległaby rozproszeniu podgrzewając atmosferę. Mój dipol oczywiście ma wpływ na rozkład pola w otoczeniu powiedzmy pięciu długości fali. Jeżeli kolejny dipol jest w odległości większej ich wzajemne oddziaływanie możemy wykluczyć, oba znajdują się w takim samym jednorodnym polu. Analogiczną sytuację mielibyśmy gdybyśmy w świetle żarówki umieścili obiekt o rozmiarze 300nm x 5 nm. Nie jest on w stanie przesłonić światła a jedynie spowoduje lokalne ugięcie fal. Ugięcie nie powoduje straty energii pola. Strata jest jest powodowana oddziaływaniem z materią w tym wypadku tłumienie powietrzem i rozproszenie pola od kąta emisji. Czy strata dokona się na dipolu czy na powietrze nie ma znaczenia.

JanuszR

Reply to
JanuszR
Loading thread data ...

pobiera moc kiedy ma straty lub jest obciążony

Zgadzam się, sprowadziłeś sprawę do absurdu.

JanuszR

Reply to
JanuszR

Użytkownik "JanuszR" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:hq17s9$ikg$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Promienie Słoneczka mogą być niczyje. Wiatr może (choć już nie do końca) być nikogo ale - pomysł, praca, ruch pędzlem po płótnie, pięć złotych na chodniku, fala elektromagnetyczna NA PEWNO jest czyjaś. Może KTOŚ nie chcieć za to wynagrodzenia, ale jest właścicielem!!!

Nadawcy realizują

A ciekawe do kogo? Jesteśmy właścicielami latarni i jego światła, bo zapłaciliśmy za to. I należy do nas, ale spróbuj obstawić je fotoogniwami, to przyjdzie Twój sąsiad i "wytłumaczy" Ci gdzie w Twoim rozumowaniu tkwi błąd

Jeżeli zechcę mogę się podpiąć z fotoogniwem i

Spróbuj. Jeżeli nie wierzysz słowom, uwierzysz czynom.

Artur(m)

Reply to
Artur(m

Ruch pędzlem, praca itd. to treści jakie niesie fala. Treści oczywiście jeżeli korzystamy to opłacamy. Kiedy kupujesz prąd płacisz na włożoną pracę, elektrony w przewodniku masz za darmo.

Czy nie napisałem wyraźnie? Możesz korzystać do woli pod warunkiem, że nie przeszkodzę innym. Przeczytaj dwa razy nim zaczniesz obstawiać ogniwami.

JanuszR

Reply to
JanuszR

Lepiej przejdź na przykład z reflektorami samochodowymi - no może lepiej żarówką. Jeżeli ją szczelnie obłożysz panelami foto, to uzyskasz z nich mniej mocy niż wyemituje żarówka. Nie ilość anten decyduje o mocy odebranej, tylko "gęstość" promieniowania w danym miejscu.

Reply to
Desoft

W dniu 2010-04-13 11:41, JanuszR pisze:

No powiedzmy w obszarze półsfery o średnicy iluś tam km. Jeśli po drodze pobierzesz energię to dalej poleci jej mniej powodując skrócenie efektywnego zasięgu. Czyli w krótszej odległości od nadajnika będzie można odebrać sensowny sygnał.

Mój dipol oczywiście ma wpływ na

Jeśli obiekt lokalnie w pewnym obszarze pochłonie energię fali to ugięcie będzie efektem nadawania z sąsiednich obszarów czyli zmniejszy energię w sąsiednich obszarach.

Jeśli to jest ugięcie na obiekcie które nie pobierze energii to owszem. Pole zagęsci się omijając obiekt bo takie będą warunki brzegowe dla pola. Za nim się "wyprostuje". Jeśli obiekt będzie jednak absorbował w sposób mało zauważalny do pola czyli będzie wydajną anteną dopasowaną do impedancji falowej to uda mu się pobrać energię powodując jej deficyt. Nie da się pobrać energię z układu nie zabierając jej układowi.

Strata jest jest powodowana oddziaływaniem z materią w tym

Ale jeśli w odległości 1km od anteny zostanie pochłonięta część energi to w tym kierunku jest emitowana mniejsza energia czyli jest mniejszy zasięg. Straty na tłumienie powietrzem są na drodze kilku cm pomijalnie małe nawet w porównaniu do mocy pobieranej prze antenę mającą odebrać transmisję. Tym bardziej są pomijalne w porównaniu do mocy jaką chcieliby niektórzy pobrać żeby zasilić komórkę. Poza tym zasięg nie jest ograniczony stratami w powietrzu tylko faktem, że pole maleje z kwadratem odległości i w pewnym obszarze spadnie poniżej progu czułości komórki.

Reply to
Mario

W naszym przypadku rozważamy urządzenie którego sprawność pobierania energii jest wielokrotnie większa niż potrzeba do celów odbioru przekazu. Jeśli pobierzemy energię z danego małego obszaru (kilka - kilkanaście cm) to pole za nim zostanie odtworzone kosztem energii najbliższego sąsiedztwa. Czyli obniży moc emitowaną dalej na ten kierunek i jego sąsiedztwo.

Jeżeli weźmiesz dookólne zródło energi to pochłonięcie energii z "tyłu" nie pogorszy propagacji "do przodu"

Musiałbyś zasłonić antenę odniorczą. Umiesz takie czary zrobić komórką?

Reply to
Desoft

W dniu 2010-04-13 12:27, Desoft pisze:

Nie wiem co rozumiesz przez pojęcie z tyłu. Jeśli ktoś w odległości 1 km od anteny pobierze energę to ktoś będący mniej więcej za nim w odległości 2 km będzie miał mniejszą energię. Jeśli w obszarze obsługiwanym przez BTS bedzie duża ilość statystycznie rozrzuconych energetycznych wampirów pobierających po kilkadziesiąt mW to rozmiar komórki się skurczy i BTS będzie musiał zwiększyć nadawaną moc żeby wyrównać straty mocy.

Reply to
Mario

W przypadku mikrofal (pow 1GHz) tłumienie w powietrzu jest czynnikiem istotnym. Jest tylko parę okien w widmie, przez które atmosfera mikrofale przepuszcza. Ogólnie rzecz ujmując bajdurzysz coś o ugięciach stratnych, deficytach energii, wyrównywaniu pól. Nie ma takich pojęć w fizyce. Nawet gigantyczną masą dipoli jeżeli tylko będą oddalone wzajemnie o wielokrotność długości fali nie wysycisz źródła a w miejscu dipola otrzymasz tylko moc zależną od strumienia W/m2. Czy wsadzisz jeden dipol czy milion strumień pozostanie taki sam, chyba że zasłonisz źródło czyli umieścisz dipole blisko siebie co może mieć miejsce w przypadku absurdalnie wysokiej liczbie dipoli przypadających na jednostkę powierzchni.

JanuszR

Reply to
JanuszR

Nie wiem co rozumiesz przez pojęcie z tyłu. Jeśli ktoś w odległości 1 km od anteny pobierze energę to ktoś będący mniej więcej za nim w odległości 2 km będzie miał mniejszą energię.

Tak, dokładnie 4 razy mniej. I to niezależnie od ilości odbiorników w zasięgu. Padło to już wcześniej. Pochłanianie przez powietrze i inne odbiorniki nie ma (z reguły) istotnego znaczenia. Natężenie pola maleje wraz z odległością. I to jest bariera zasięgu.

Jeśli w obszarze obsługiwanym przez BTS bedzie duża ilość statystycznie rozrzuconych energetycznych wampirów pobierających po kilkadziesiąt mW to rozmiar komórki się skurczy i BTS będzie musiał zwiększyć nadawaną moc żeby wyrównać straty mocy.

Więc Ty staniesz na północ od BTSa, ja na południe i jak zaczniesz rozmawiać przez komórkę to mi zniknie zasięg. :-)

Reply to
Desoft

W dniu 2010-04-13 12:46, JanuszR pisze:

BTS mają zasięg kilku kilometrów. No może w paśmie 900 to będzie maksymalnie kilkadziesiąt. Jakie jest twoim zdaniem pochłanianie przez powietrze w dB/km?. dla 199 i 1800? OIDP to sensowne prążki absorbcyjne są od 22GHz dla wody a dla tlenu jeszcze wyżej.

Ogólnie rzecz ujmując bajdurzysz coś o ugięciach stratnych,

Zgadza sie. Ale do tej pory te W/m nie były pobierane bo obwody wejściowe tyle nie potrzebowały. Jak pobierzesz to tego pola będzie mniej. To jak się pole zachowa jest tu bez znaczenia. Chodziło mi tylko o to że nie ma znaczenia czy takie anteny ustawisz w odległości od siebie mniejszej niż połówka długości fali czy większej. Nawet jak będzie to odległość większa ale komórek odpowiedni dużo to efektywny pobór mocy może być spory. A to że pole po przejściu prze te przeszkody jakoś wróci do rodzaju zbliżonego do TME to inna sprawa. Wróci ale na poziomie mniejszym niż gdyby tych anten pobierających energię nie było.

Czy wsadzisz jeden dipol

Ależ czemu? wystarczy że będzie absurdalnie dużo dipoli na jednostkę objętości :) Możesz w odległości np 100 m od nadajnika dipole rozmieścić w siatce z odległością 10 m W doległości 110 m znowu taką siatkę anten i tak co 10 m. Każda warstwa niby nie zabiera energii odległość między dipolami znacznie większa niż długość fali. Jednocześnie każdy dipol pobierze kilka mW. Naprawdę uważasz że tempo spadku mocy w funkcji odległości będzie takie samo jak te spowodowane pochłanianiem przez powietrze?

Reply to
Mario

W dniu 2010-04-13 13:08, Desoft pisze:

Czy ty rozumiesz co ja piszę? Jak ja stanę na północy z urządzeniem, pobierającym energię to osoby stojące też na północ ( na tej linii co ja oraz w jej pobliżu ale dalej niż ja) będą miały słabszy sygnał. Jeśli osób pobierających po 10mW będzie 2 tysiące (rónomiernie rozmieszczonych) to zabiorą 20 W z pola i zmniejszą zasięg BTSa. I nie mówię o rozmawianiu przez komórkę tylko o absorbowaniu mocy z pola EM.

Reply to
Mario

Czy ty rozumiesz co ja piszę? Jak ja stanę na północy z urządzeniem, pobierającym energię to osoby stojące też na północ ( na tej linii co ja oraz w jej pobliżu ale dalej niż ja) będą miały słabszy sygnał. Jeśli osób pobierających po 10mW będzie 2 tysiące (rónomiernie rozmieszczonych) to zabiorą 20 W z pola i zmniejszą zasięg BTSa. I nie mówię o rozmawianiu przez komórkę tylko o absorbowaniu mocy z pola EM.

Przecież założyliśmy że nie zasłaniamy (budynkiem, radioteleskopem, pasmem górskim itp) anteny odbiorczej. Więc stojące po drodze 10^12 komórek nie pogarsza zasięgu, bo zabierają tylko tyle ile dostarczy im występujące pole w miejscu odbioru.

Albo jeszcze inaczej: Jeżeli w danym miejscu występuje pole np.: 4V/m to dwa razy dalej będzie go

1V/m, a przeszkoda-komórka osłabi to pole do 0,999... (10^12zer) Perpetuum mobile nie da się zrobić.
Reply to
Desoft

Maksymalna moc BTSa to 40W, na budynkach (w mieście) montuje się 10W. W odległości 1km ta moc nie jest w stanie wychylić wskazówki ustroju analogowego.

Reply to
Desoft

W dniu 2010-04-13 15:35, Desoft pisze:

Był podawany przykład nadajnika radiowego i zasilania żarówki. Twierdzisz że to też nie osłabia pola?

Reply to
Mario

W dniu 2010-04-13 15:29, Desoft pisze:

A skąd wiesz że 12 przecinku a nie spadnie do np 0,7V/m? Jeśli w tej odległości powiedzmy 1km jest 1V/m a w w odległościach od BTS bliższych niż 1km poustawiasz 1000 komórek zabierających po 5mV to z

10W emisji zostanie pobrane 5 W czyli w odległości 1km będzie 0,75V/m

Ano. Nie da się skutecznie za jakiegoś ośrodka pobrać energii tak żeby w tym ośrodku go nie ubyło.

Reply to
Mario

Był podawany przykład nadajnika radiowego i zasilania żarówki. Twierdzisz że to też nie osłabia pola?

Nie zrozumiałem pytania.

Reply to
Desoft

A skąd wiesz że 12 przecinku a nie spadnie do np 0,7V/m? Jeśli w tej odległości powiedzmy 1km jest 1V/m a w w odległościach od BTS bliższych niż 1km poustawiasz 1000 komórek zabierających po 5mV

A dlaczego 5mV a nie 5kg? A jeżeli to miało być 5mV/m: To ile woltów zabieram z gniazdka sieciowego w domu, jeżeli podepnę do gniazdka lampkę? odkurzacz? żelazko?

to z 10W emisji zostanie pobrane 5 W czyli w odległości 1km będzie 0,75V/m

Ja na północy, Ty na południu a 5W w antenie... a było 10.

Ano. Nie da się skutecznie za jakiegoś ośrodka pobrać energii tak żeby w tym ośrodku go nie ubyło.

Przeliczyłem szacunkowo w poprzednim poście jak wygląda uzysk energii z pola.

Reply to
Desoft

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.