Taśma termoprzewodząca czy przewodzi?

witam, czy takie taśmy

formatting link
można zastosować zamiast przekładki silikonowej albo miki? ( przykleic tranzystor do radiatora )czy będzie ona raczej miała przebicia i sie nienadaje ?

ps, co lepiej przewodzi ciepło mika czy przekładki silikonowe ? czy dodanie białej pasty termoprzewodzącej daje jakieś wymierne efekty ?

Reply to
Rock
Loading thread data ...

Użytkownik "Rock" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:eubbnh$4aq$ snipped-for-privacy@node4.news.atman.pl...

Tak ją reklamuje.

mika

tak, ale nadmiar szkodzi.

Reply to
Desoft

Użytkownik "Rock" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:eubbnh$4aq$ snipped-for-privacy@node4.news.atman.pl...

Zapewne można, bo do tego jest przeznaczona Zauważ jednak , ze to jest bardzo cienkie. Jakikolwiek ostry kant to przebije .

Silikon i mika źle przewodzą ciepło. To są izolatory termiczne Mikę się stosuje, bo jest bardzo mocna mechanicznie przy cienkich warstwach. Wytrzymuje wysokie napięcie i temperatury. W czystej postaci, łupki mikowe, nie jest używana. Jest stosowana z lepiszczem, który zmienia właściwości zwykłej miki. Od lepiszcza zalezą własności. Najlepiej z pospolitych izolatorów elektrycznych , ciepło przewodzi tlenek glinu, ale musi być gruby, bo jest kruchy. Lepszy jest diament, ale ta cena... Silikon to jakiś substytut.Lepszy niż nic., Te popularne przekładki są wg mnie nieporozumieniem. Przy przykręcaniu śrubki zostanie prawie na pewno przebite.

Pasta termoprzewodząca jest po to, by wypełnić nierówności powietrzne. Te papki źle przewodzą ciepło względem np. miedzi. Dużo lepiej jednak przewodzą ciepło od stojącego powietrza.

Reply to
lwh

lwh napisał(a):

Diament nie tylko z dielektryków jest najlepszy. Przewodzi ciepło 10x lepiej od srebra, najlepszego z metali. Dlatego jest używany na podłoża kryształów w elemenmtach mikrofalowych dużej mocy.

Sa różne silikony i różnie przewodzą ciepło. Ja używam popularnych przekładek zbrojonych włóknem szklanym - nie przebijesz.

Reply to
A. Grodecki

zgadza sie u nas na uczelni spiekaja diament z czyms tam i ma duuuzo lepsze przewodnictwo niz miedz. ( przypadkiem zobaczyłem całą aparature i zaimponowały mi wieeelie kondensatory wiec sie zapytalem co oni tam robią i mi koles w sktocie wyjasnił)

Reply to
Rock

O ile mnie skleroza nie myli, złoto lepiej przewodzi ciepło od srebra i miedzi.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

A jednak myli :( Mam nauczke - sprawdzić zanim się podważy czyjeś zdanie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

E tam, zawsze można uparcie trzymać sie teorii, że złoto lepiej przewodzi ciepło a srebro tylko bardziej przewodzi :)

Reply to
Padre_peper

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Prąd też kiepsko przewodzi. Chyba jedynymi zaletami złota w elektrotechnice jest kowalność (cieńkie druty do lutowania scalaków) i antykorozyjność (złącza itp)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:eucvn6$8pf$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Też mi się tak wydaje. Złoto ma mnóstwo wad i kilka zalet. Jako ochrona antykorozyjna na stalowych nogach jest wątpliwe. Ja od czasu do czasu wymieniam przerdzewiałe złocone tranzystory. Że tez muszą w niektórych tranzystorach oszczędzać na nogach i dawać stal:-(

Reply to
lwh

Mnie sie wydaje, ze w elektrotechnice i elektronice raczej uzywa sie (ze wzgledu na cene) irydu a nie zlota. Pozdrawiam Jacek M.

Reply to
Onet

Onet schrieb:

często używa się jeszcze kowaru, stop Fe, Ni, Co, Mn.

Waldek

Reply to
Waldemar

Znowu nie przesadzajmy - tylko troche gorzej niz miedz, znacznie lepiej niz wszystkie inne metale z wyjatkiem srebra.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Wed, 28 Mar 2007 11:21:47 +0200, Onet snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał:

hehe, znaczy wydaje Ci sie ze iryd jest tanszy od zlota ?

Reply to
yorgus

lwh napisał(a):

Chodzi głównie o złącza i przłączniki. Złoto nie utlenia się i dlatego wszystkie wysokiej klasy złącza są złocone. Stare markowe sprzęty pomiarowe, sprzed nawet ponad 30 lat działaja bez pudła właśnie dzieki temu, że złączki i przełączniki były złocone. W demoludach z oszczędności robiło się inaczej i sprzęt po roku lub dwóch nieuwaywania nadawał sie do generalnego remontu.

Dużo złota zużywa technika b.w.cz. Wprawdzie złoto rewelacyjnym przewodnikiem nie jest, ale ponieważ nie koroduje i tak dzięki efektowi naskórkowemu wygrywa.

Reply to
A. Grodecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.