pamięci DataFlash?

Witam!

Kiedyś przeczytałem gdzieś, że do konfiguracji układów FPGA z serii Spartan-3 można wykorzystać pamięć DataFlash Atmela, w miejsce droższego konfiguratora... . I byłbym tym tematem dosyć mocno zainteresowany ;). Jednak googlanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów ;(... Nie mam właściwie żadnego doświadczenia w tworzeniu projektów na bazie FPGA (wykorzystuję płytkę testową) i chcę dorobić do niej "przystawkę" z własną pamięcią flash - po podłączeniu przystawki do płytki i uruchomieniu całości konfiguracja byłaby wczytywana z pamięci na tej przystawce. No i teraz, mam w szufladzie jakąś pamięć DataFlash i nie chcę kupować droższego konfiguratora... Czy to w ogóle możliwe? Jak należy podłączyć pamięc pod FPGA? Czy isnieje możliwość programowania tej pamięci przez JTAGa z FPGA z wykorzystaniem popularnych narzędzi?? PRosiłbym o małe How-To...

Reply to
Konop
Loading thread data ...

Zerknij do noty Xilinxa UG332, wygląda na to że tam znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Z tego co pamiętam do iMPACT obsługuje pamięci SPI, ale nigdy z tego nie korzystałem. Rozdział 12 UG334 też może być pomocny. A tak poza tym to polecam googla :)

pzdr. j.

Reply to
Jacek Radzikowski

W dniu 01.02.2012 23:23, Konop pisze:

Ja używałem wprawdzie Spartan-3E Starter Kit, który ma wbudowaną pamięć xilinxa, więc na większość pytań nie odpowiem. To co wiem:

- mam notę aplikacyjną atmela gdzie spartan2 jest programowany za pomocą AVRa (doc3301.pdf) - powinno to być bardziej ogólne rozwiązanie

- impact wyświetla podpięty do płytki SPI flash i pozwala go programować

W dokumentacji do płytki (Spartan-3E Starter Kit Board User Guide) na stronie 90 jest opis co zrobić aby FPGA konfigurowało się z SPI flash. Tylko AFAIR to działa tylko z 3-e, nie z samym 3.

Reply to
Michoo

W dniu 2012-02-01 23:23, Konop pisze:

12,60 za XCF01S to tak drogo w porównaniu do ceny Spartana? Może w takim razie zainteresuj się CPLD - z serii MachX02. Też mają LUT oraz pamięć ram a nie wymagają pamięci konfiguracyjnej. Sam bym w to wszedł gdybym rozpoczynał nowy projekt wymagający CPLD/FPGA.

Wszystko masz w dataszitach Xilinxa np:

formatting link
Oba układy łączysz we wspólny łańcuch JTAG i wystawiasz jedno gniazdo do programowania - najlepiej zgodne z ich standardem żeby nie robić przejściówek. Możesz programować FPGA albo od razu pamięć, z której potem załaduje się program po restarcie. ŁAdowanie z pamięci do FPGA jest innym interfejsem - opisane w dataszicie. Programowanie po JTAG najlepiej z pakietu ISE więc programator musi być zgodny z Xilinxem, chociaż są podobno jakieś możliwości zaprogramowania przez OpenOCD

Reply to
Mario

W dniu 2012-02-02 01:39, Mario pisze:

Pisałem przecież, że mam demoboarda ze Spartanem (więc w tym przypadku koszt Spartana to 0zł) i chcę do niego zrobić prosty "interfejs" - analizator stanów. Nie chcę też za każdym razem programować FPGA, gdy będę chciał użyć tego analizatora (w międzyczasie mogę przecież wgrać tam inny program). Więc wymyśliłem, że na tej mojej płytce dam konfigurator z wgranym wsadem tego analizatora. Po podłączeniu interfejsu do demo boarda FPGA zaprogramuje się z tej mojej pamięci (demo board udostępnia taką opcję). I dlatego pomyślałem, że skoro to projekt DIY, to może spróbuję tańsze rozwiązanie - z pamięcią DataFlash, którą mam "w szufladzie" zamiast droższego konfiguratora... OK, 12,50 przy cenie FPGA to pikuś, ale jeśli koszt pozostałych elementów to 25zł, to XCF01S + wysyłka wydaje się nieopłacalny... stąd moje pytanie ;)...

Nie no, programator mam (nawet dwa - jeden to Parallel Cable Xilinxa - w ostateczności mam dostęp do kompa z LPT, a drugi to Digilenta jakiś mały dups na USB ze swoim softem). Pamięć XCF02S, która jest na tym DemoBoardzie potrafię konfigurować, zmusić FPGA do konfiguracji z niej też potrafię jak i zaprogramować FPGA bezpośrednio z JTAGa. Z tym nie mam problemu. Na podstawie schematów spokojnie podpiąłbym sobie taki XCF01S i sądzę, że by to działało, ale chcę to zrobić po prostu taniej, dla sportu ;)... . Stąd interesuje mnie jak pożenić Spartana z DataFlash ;). Dzięki za notę - w wolnej chwili ją przeglądnę, ale nie jestem pewny, czy jest o tym, co mnie interesuje ;).

Reply to
Konop

W dniu 2012-02-02 00:28, Michoo pisze:

No ja też mam pamięć "on board", ale chcę podłączyć dodatkową pamięć zewnętrzną ;). Mówiąc o SPI flash masz na myśli coś a'la DataFlash Atmela, tak??

Aaaaa... ja też namieszałem ;). Nigdy się tym rodzinom specjalnie nie przyglądałem i faktycznie mam Spartana 3 :(...

Reply to
Konop

W dniu 2012-02-02 00:27, Jacek Radzikowski pisze:

Dzięki za namiary! Trochę namieszałem i faktycznie, mam Spartana-3, nie

3E, więc nie da rady popędzić go z DataFlasha... Pozostaje platform flash lub rzeźbienie na piechotę konfiguracji w trybie "Slave serial" - bez sensu w tym wypadku chyba... . Więc zostawię na płytce miejsce na Platform Flasha po prostu i tyle, kiedyś przy okazji go tam zamontuję ;). Ale dzięki Twoim namiarom sporo się dowiedziałem na temat programowania, który jak dotąd trochę omijałem ;). Dzięki, przyda się, jeśli będę kiedyś robić jakiś projekt na FPGA :).

Co do googla - uwierz mi, że szukałem, ale po prostu nie wiedziałem ,że to może być bardziej ogólnie "SPI Flash" i pewnie stąd nie dostawałem satysfakcjonujących wyników ;).

Reply to
Konop

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.