OLED idzie pod strzechy

Am 01.12.2015 um 13:13 schrieb J.F.:

Oku jest naprawdę wsio rawno czy energia jest transmitowana CW czy w impulsach. Robiłem badania (nie opublikowane, to tylko do użytku własnego) na temat progu detekcji promieniowania podczerwonego 880nm i

940nm LEDów. Znaczy nie monochromatyczne, ale spektrum mniej więcej +-30nm. Próbowałem z wypełnieniami 1%, 10%, 50% i 100%, f od 100 do 1000Hz. Próg był różny (bardzo) między osobami, ale dla danej osoby próg detekcji był w granicach 10% dla różnych wypełnień impulsu. Dopiero jak częstotliwość była niska (rzędu 10-20Hz) zauważalność była większa dla wypełnienia 50%, ale to chyba oczywiste.

Waldek

Reply to
Waldemar
Loading thread data ...

To dlaczego ludzie się skarżą?

Reply to
Marek

A skarza sie ? Mowimy o S4..6, oswietleniu LED, czy PWM ?

Jednym moze dokuczac miganie, akurat S4 ma chyba dosc wysoka, ze

100Hz, to nie powinno. Innym efekt stroboskopowy - o ile im sie telefon rusza.

Niektorzy sa wrazliwi na projektory DLP - te lusterkowe, w ktorych obrazy kolorowe sa wyswietlane kolejno po sobie. Tu jestem sobie w stanie wyobrazic jakas wrazliwosc ... ale OLED tak nie dzialaja.

W sumie, to te OLED z PWM swieca chyba podobnie jak LCD ze zmniejszona jasnoscia tez PWM, a wczesniej jak CRT ... moze efekt placebo, czy raczej anty-placebo ?

J.

Reply to
J.F.

No przecIeż napisał ktoś w tym wątku, że " dziękuje" za oled pwm w sgs bo go razi.

Reply to
Marek

Am 01.12.2015 um 17:18 schrieb J.F.:

100Hz to za mało. Receptory jasności w oku "widzą" tę częstotliwość, dlatego może być problematyczne.

Waldek

Reply to
Waldemar

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... On Tue, 1 Dec 2015 17:18:59 +0100, "J.F."

Hm, tez Marek napisal, ale email faktycznie inny.

Trzeba by sie spotkac i zobaczyc - co go razi.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:565eb689$0$22831$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Jak to co mnie razi? Światło!

Reply to
Marek

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:565d8ecf$0$639$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Tyle, że czas świecenia ma wpływ na "automatykę" oka, tzn. średnicę źrenicy, która ma swoją bezwładność i przy PWM nie jest prawidłowo dostrojona do impulsów światła o pełnej mocy źródła. Zauważ, że np. dla PWM o wypełnieniu 50% źrenica "dostroi" się tak jak do stałego światła o mocy o połowę mniejszej, czyli światło padające na siatkówkę będzie o 100% za mocne. I to (w telefonach, laptopach) choć oka nie wypali, to jednak oślepia i to z łatwością daje się zauważyć!

Reply to
Marek

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:n3mgcc$rt8$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl... Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:565d8ecf$0$639$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Zrozum, ze sugeruje, ze przez te 10ms automatyka nie zadziala, ani ten sensor na siatkowce nie zadziala - on bedzie sobie zbieral swiatlo, poziom substancji chemicznych bedzie rosl, jakis sygnal wyjsciowy wyzwoli adekwatny do poziomu. Rozne badania to potwierdzaja, chocby to co Waldemar tu pisze.

Nie zauwazam.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Waldemar" snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

To przecież zależy od bezwładności źródła światła. W CRT 100 Hz migotanie jest niezauważalne (bez biegania wzrokiem po ekranie), bo luminofor ma długi czas poświaty, ale już w ekranach z podświetleniem LED, który nie ma takiej bezwładności, nawet 150 Hz jest łatwo zauważalne, dlatego w laptopach dają przynajmniej 200 Hz.

Reply to
Marek

Racja, źle napisałem, w tych telefonach jest AMOLED. A to filmik, który wyjaśnia problem migotania w S4:

formatting link

Reply to
Marek

Ten filmik pokazuje istnienie efektu stroboskopowego przy różnej częstotliwości pracy obserwowanego wyświetlacza i kamery (lub ich harmonicznych, co bardziej prawdopodobne). Mam S4 i nie obserwuję OKIEM żadnego migotania bez względu na poziom podświetlenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:1907780908$ snipped-for-privacy@squadack.com... Hello Marek,

Przy machaniu telefonem juz widac kolejny efekt stroboskopowy.

Ale ... taki sam efekt ma nokia z LCD, nawet czestotliwosc jest podobna podobna :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:565ec71a$0$22842$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Różne badania potwierdzają, że taki typ podświetlenia ekranu szybciej męczy oczy niż z podświetleniem na stałym poziomie.

No to dyskusja z tobą na ten temat jest pozbawiona sensu, podobnie jak rozmowa o brzmieniu dźwięku z kimś, kto nie odróżnia brzmienia sprzętu audio wysokiej klasy od sprzętu ze średniej lub co gorsza niskiej półki.

Reply to
Marek

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:n3mh8t$smt$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl... Użytkownik "Waldemar" snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

Owszem, aczkolwiek ten czas nie jest znow taki dlugi i przy 50Hz migotanie jest dosc istotne.

No coz, mam laptopa chyba ze swietlowka (a te maja raczej dlugi czas poswiaty), bo nie widac zadnego efektu stroboskopowego.

Przy podswietleniu stosunkowo latwo dac wysokie czestotliwosci. Jeden czy raptem kilka zestawow LED, moze byc i 20kHz. Trudniej podniesc w CRT.

J.

Reply to
J.F.

Jasne. Bo ustawianie minimalnej jasności i machanie telefonem przed nosem to normalne użytkowanie telefonu. No, ja pierdolę!

Pierdyliard urządzeń używa niskoczęstotliwościowego PWM do regulacji jasności. Ze względu na EMI. Bo podświetlenia nie da się ekranować i dość dobrze robi za antenę.

Przejmujecie się czarnym PRem jednego producenta przeciw innemu. Jak się nie ma czego przypierdolić, to się manipuluje, pokazując efekt stroboskopowy wynikający z interferencji :( I ciemny lud to kupuje. Ale dlaczego taką manipulację TY kupujesz?

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

VOODOO!

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Można w laptopie, gdzie zmieści się dławik. W telefonie, gdzie miejsca na dławik nie ma, nie można podnosić częstotliwości, bo telefon będzie śmiecił i nie przejdzie badań.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:n3mmh1$2d7$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl... Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:565ec71a$0$22842$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

No wiesz, byly czasem robione slepe testy i eksperci na nich kiepsko wypadali. Potem ich unikaja - zdecydowanie lepiej sie zarabia na tych, co w to wierza :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:1326961401$ snipped-for-privacy@squadack.com...

Nie kupuje - ale chetnie sie dowiem, czy to czarny PR, czy komus rzeczywiscie przeszkadza.

Zobacz ze na te swietlowki i ledowki tez troche osob narzeka ... tez czarny PR producentow zarowek ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.