Re: Część analogowa miernika czę

Użytkownik "Sebastian Biały" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:n3frmc$4va$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

W latach 80-tych zrobiłem sobie częstościomierz z jednym wejściem i przełączanymi wzmacniaczami (jeden DC...10M drugi 10M...100M). Odkryłem wtedy, że tranzystor w układzie WE (z opornikiem w emiterze, a u mnie jeden z pary różnicowej) odwraca sygnał, ale jak go przesterujesz i na szczytach sygnału tranzystor się nasyci to wtedy nie odwraca. To powoduje, że nawet dla ładnej sinusoidy można dostać podwójnie jej częstotliwość.

Gdybym teraz planował zrobić sobie częstościomierz to w pierwszym podejściu (po zgłębieniu tematu może by mi się odmieniło) przyjąłbym chyba, że dla małych f (do 100M) rozsądnie jest zrobić wejście wysokoimpedancyjne - jak w oscyloskopie - 1M. Pozwoli to na użycie typowej sondy oscyloskopowej 1:10 co pozwala obciążyć badany układ rezystancją 10M i oddalać się jednocześnie od problemów nasycania wzmacniacza (jak słaby sygnał to sondę 1:1). Nie wiem, czy dla wyższych częstotliwości nie jest rozsądniejsze zrobić wejście 50om. Aby uzyskać dużą czułość to moim pierwszym krokiem byłoby przejrzenie oferty wzmacniaczy różnicowych o regulowanym (przestawianym) wzmocnieniu Analog Device i innych podobnych firm - może dało by się zrobić coś w stylu ARW (analogowo lub cyfrowo). Były też chyba jakieś scalaki do pomiaru amplitudy sygnału (do GHz-ów) dające wyjście od razu w dB. Kojarzy mi się, że dynamika rzędu 70dB jest do uzyskania. Może z tego da się wydobyć też sygnał, którego amplituda jest logarytmem amplitudy wejściowego, co ułatwiłoby dalszą część. Na dokładne zgłębienie tematu potrzeba według mnie sporo czasu. P.G.

Reply to
Piotr Gałka
Loading thread data ...

Na jednym wejściu to nawet najlepsze renomowanych firm nieczęsto są spotykane. Dla zakresu od 0 do 30-50 Mhz dał bym TLV3501 wzmacniacz, dla wyższych freq jakieś MSA jeden lub 2 stopnie.

formatting link
jak na piechotę, jak w starożytności składać rezystory kondensatory i tranzystory to może taki przedwzmacniacz :
formatting link
ła taka bo częstotliwości do 30-50 Mhz to zupełnie inna bajka od gigaherców, inny montaż, impedancja i dopasowanie wejścia i stopni między sobą wymagane (np. 50 ohm). Dla niskich częstotliwości wzmacniacze można spokojnie stosować o wysokiej impendancji wejściowej.

Reply to
P03

Właśnie to mnie niepokoi, ze będzie miał tendencję do przeskakiwania do

2f. Srawdzilem ze 3 podobne rozwiązania i mocne przesterowanie sygnalu powoduje 2f. Miałem kiedyś (dawno) jakiś polski czestosciomierz, chyba jak pamiętam, na nixie. O ile dobrze sobie przypominam akceptował od 10mV do 10V i nie fałszował.

Chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby oba wzmacniacze połaczyć za pomocą przekaźnika.

Reply to
Sebastian Biały

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.