Odbiornik ultra low power...

Chcę przesłać i odebrać pakiet kilkunastu bajtów na dystansie 10m max przy widoczności optycznej. Pakiet będzie wysyłany co 3 min. Urządzenie odbierające (mcu ze statycznym lcd) ma być z założenia ultra low power, zasilane z 1 aku nimh AAA wspomagany baterią fotowoltaiczną. Aku nie może być częściej zmieniane niż co 2 lata. Ze względu na ograniczoną moc zasilania odbiornik nie może pobierać więcej niż kilka mA w momencie odbierania transmisji a poza transmisją sam ma przełączyć się w tryb niskiego poboru energii poniżej 1mA. Rozważam na razie dwa pomysły:

-odbiornik typu rfm12 w trybie low duty cycle lub inne moduły (np. ZigBee). Wadą ich jest to, że aby coś odebrać muszą być w trybie receiverOn a ten tryb pobiera więcej prądu niż 1mA. Kompromisem jest tryb np. low duty w rfm, w którym moduł periodycznie wybudza się w tryb odbiorczy, sprawdza czy jest transmisja i jeśli jest to odbiera a jak nie to się usypia i tak w kółko. Wadą takiego trybu on/off jest to, że można przegapić transmisję.

- odbiornik IR. Można znaleźć scalone odbiorniki IR, które w trybie z/bez transmisji pobierają max 1.5mA. W połączeniu z trybem pracy on/off można zaoszczędzić więcej energii niż przy modułach rf.

Skłaniam się ku IR, ale może jest jeszcze inne rozwiązanie?

PS. Mam już działający układ (innego) nadajnika na module rfm12b na tych samych założeniach low power tzn. 1 AAA i ogniwo foto. Nadajnik wysyła co 3 minuty pakiet danych do bazy. Po 6 mies. działania aku cały czas jest na full pod koniec dnia tzn. w dzień udaję się go doładować z foto odzyskując stratę na pracę w nocy. Baza ma dalej przesłać dane do odbiornika w temacie tego posta.

Reply to
Marek
Loading thread data ...

W dniu 2013-10-17 13:55, Marek pisze:

Urządzenie "low power" powinno wybudzać się okresowo i "pytać" drugą stronę czy nie ma dla niego danych. W tym trybie bateria CR2032 powinna wystarczyć na 2 lata pracy (transmisji danych).

Paweł

Reply to
pawel2420

Przedstaw wyliczenia, kalkulator dla cr2032

formatting link
dla tego trybu wylicza czas życia na 80 dni. Założenia wybudzenie co 3min, czas pracy 1sek, pobór podczas aktywności 15mA (bardzo optymistycznie). Nie wspominam o ciągłej pracy genreratora lcd...

Reply to
Marek

Dnia Thu, 17 Oct 2013 13:55:11 +0200, Marek napisał(a):

Scalone zegary pobierają b. mało mocy. Jak zastosujesz je w nadajniku i odbiorniku to będziesz mógł włączać odbiornik synchroniczne, na czas transmisji.

Reply to
Jacek Maciejewski

nadajniku i

Podoba mi się ten pomysł :-) dzięki! Kwestia tylko pierwszej synchronizacji ale to jest do zrobienia.

Reply to
Marek

W dniu 2013-10-17 13:55, Marek pisze:

(...)

Może taki modulik BT:

formatting link
na czuwaniu 0.15[mA]

Reply to
Krzysiek

Na czuwaniu to one wszystkie są podobne, mi chodzi o prąd przy pracy.

Reply to
Marek

Czy potrzebujesz rozwiązanie na jedną sztukę czy na większą skalę ? Z jakiego powodu przyjmujesz tak długi czas pracy ?

Ja w swoim układzie nadaję ramkę (około 20 bajtów) co 1.28 sek. Średni pobór prądu wynosi około 30uA@3V. W trybie logicznego połączenia (dwa urządzenia są ze sobą zsynchronizowane) spada on do 12uA.

Paweł

Reply to
Pawel2420

Pojedynczą, chcę sobie zrobić wyświetlacz temperatury. Załoźenie jest takie, że go wieszam na ścianie i ma działać lata bez obsługi.

Takie akademickie ciągoty, lubię urządzania co do swojej pracy potrzebują znikomej ilości energii i są zupełnie bezobsługowe przez lata.

Napisz trochę więcej o tym, jakie moduły itp.

Reply to
Marek

W większości zastosowań wystarczy aby tylko jedna strona była "low power". W przypadku kiedy dwie strony mają spełniać ten warunek to zadanie bardzo się komplikuje. Obawiam się, że właśnie chcesz coś takiego zrealizować.

Paweł

Reply to
Pawel2420

[...]

Odbiorniki Texasa od CC1100 mają energooszczędny tryb nasłuchiwania WOR, w tym trybie JMPNM, pobierają 70uA. Poszukaj hasła: WOR "wake on radio". K.

Reply to
John Smith

Oczywiście, tylko odbiornik.

Nie wiem skąd ten wniosek, tylko odbiornik ma być low power. Nadajnikiem dla niego jest hub danych który je ustawienia po http a dodatkowo ma wysyłać bezprzewodowo do tego wyświetlacza na ścianie.

Reply to
Marek

Użytkownik "John Smith" snipped-for-privacy@buziaczek.pl napisał w wiadomości news:l3pb93$uqf$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Tak oftopik - ja myślę, że w Rosji tego nie zakładają :))

Reply to
ACMM-033

U¿ytkownik "Marek" napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

To nie takie oczywiste, bo jak piszesz o pomiarze temperatury to ka¿demu do g³owy przychodzi bezkablowy, bezobs³ugowy, ultra low power czujnik za oknem. P.G.

Reply to
Piotr Ga³ka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.